Naše európske kluby VII. – Aké krásne je byť dvaja

22.08.2018 / Martin Marys Pagáč
Trenčania letia predkolami Európskej Ligy.  (photo: SITA/Martin Mednansky)

Trenčania letia predkolami Európskej Ligy. / (photo: SITA/Martin Mednansky)

Kapitoly o Lige Majstrov už môžeme vynechať. Trnava plakala nad rozliatou farbou na trávnik, no ja by som to tak plesnivo nevidel. Stále po hrdom vypadnutí proti slávnemu klubu z Belehradu môže hrať Európsku Ligu. Musí však otvoriť slovinskú bránu na Olymp. Ináč ju Igor Timko rozbije. Trenčín si po jednoznačnom víťazstve nenechal ujsť postup pomedzi prsty a napriek snahe Feyenoordu o minimálne štvornásobné netrafenie Šemrinca pri streleckých pokusoch na bránu, Mance pridal korenie do čevabčiči a Lawrence na bránkovej čiare smažil jedno fish and chips za druhým. Rozlúčili sme sa so Slovanom, ktorý nám tak spravil článok o tabuľku kratším. Nech už sa v odvete stalo čokoľvek, ak počas výletu do Viedne nájdete strateného Belasého fanúšika na trati metra, ukážte mu cestu domov. Západ ich neprijal, dvojtýždňové bojkotovanie Parndorfu prehrmí a bude dobre.

V 3. kvalifikačnom kole EL to vo všeobecnosti vrelo a za divoké výsledky by sa nemusel hanbiť ani Tarantino. Samozrejme, najviac zaujal už na kašu rozomieľaný príbeh Zenitu (RUS), ktorý doma otočil nepriaznivý stav 0:4 z prvého zápasu, v predĺžení dostal gól, ktorý ho mal zraziť do kolien tak, ako Trnavu, no jeho ešte vyhecoval pri výslednom víťazstve 8:1. Kam sa hrabe Barcelona. Štvoricu gólov pritom inkasoval Minsk (BLR) v početnej výhode. Ako by si asi počínala Dunaszerdahelyi? V nadstavenom čase predĺženia sa po zrovnovážnení počtu hráčov v oboch táboroch zaskvel neskorými dvoma kúskami Robo Mak. Dudelange (LUX) vyradil Legiu (POL) v súčte výsledkov 4:3, Gent (BEL) sa postaral o vyradenie ďalšieho poľského tímu, Jagiellonie, Rangers (SCO) vyrazili z dverí EL Maribor (SVN) a Zorya (UKR) prešla cez portugalskú Bragu. Asi toľko k výsledkom.

Európska Liga – Trenčín

Duel

Trenčín (SVK) – AEK Larnaca (CYP)

Miesto, dátum

Štadión MŠK Žilina - Žilina, 23.8.2018 (štvrtok), 18:30

Fáza

Play-off EL, 1. zápas

Prognózy

Silný cyperský koeficient sa odzrkadlil do podoby toho, že aj keď Larnaka obsadila až 4. miesto v domácej lige (a k tomu získala pohár), putovala priamo do 2. kvalifikačného kola EL, v ktorom vyradila írsky Dundalk v pomere 4:0. Na zabíjačku došlo v 3. kole, kedy chlapi z AEK zarezali rakúsky Sturm Graz v pomere 7:0. Cyperská liga sa chystá na svoje 1. kolo až počas najbližšieho víkendu, takže zápasové tempo je u dvoch súperov neporovnateľné. Trenčín môže doplatiť na únavu, Larnaka na druhú stranu na to, že za ostatné tri mesiace odohrala len štyri súťažné stretnutia, v ktorých jej súperi nekládli príliš veľa odporu.

Náš tím

Tréner Moniz si začína uvedomovať realitu možnej jesene so zápasmi v strede týždňa a naberá odvahu skúšať ďalších hráčov, aby to ten Čataković so Sleegersom a Azangom nemuseli všetko ubehať sami. Do hry sa tak po zranení dostal Paur, v obrane to skúsil mladý srbský hosťovač Mašović, do základu sa zaradili aj Ubbink, Bukari a Umeh. Aspoň čo sa ostatného remízového zápasu proti DAC týka.

Zaujímavosti

- Larnaka odohrala za svoju dvadsaťštyriročnú históriu štyridsať európskych súťažných stretnutí a v ostatných dvoch sezónach stroskotala na českých tímoch práve v play-off EL (2016/17 LIberec 0:4, 2017/18 Plzeň 1:3).

- V kádri cyperského tímu sa nachádza až desať Španielov, teda len o jedného hráča menej, než je domácich borcov.

- AEK v rokoch 2010 a 2011 trénoval Ton Caanen, súčasný generálny riaditeľ Senice.

Čo ďalej

Trenčín sa v našej lige nemôže zrovna tešiť zo skvelého úvodného žrebu. Po Ružomberku, (Seredi,) Žiline a DAC teraz v ďalšom anglickom týždni pocítia na vlastnej koži ofenzívnu energiu diváci na Pasienkoch. Aspoň, že sa tá skupinová fáza Európskej Ligy začína až 20. septembra. Dovtedy by však Trenčín mal stihnúť zjednať dohrávku či už 1. kola ligy v Nitre, ako aj náš-váš obľúbený Slovnaft Cup vo Švošove. Nedá sa povedať, že by sa trenčianski hráči mohli sťažovať na skromnú zápasovú prax. 

Európska Liga – Spartak Trnava

Duel

Olimpija Ljubljana (SVN) – Spartak Trnava (SVK)

Miesto, dátum

Stadion Stožice - Ľubľana, 23.8.2018 (štvrtok), 20:30

Fáza

Play-off EL, 1. zápas

Prognózy

Nogometni klub Olimpija Ljubljana rozbil v minulej sezóne tak slovinskú ligu, ako aj pohár a so ziskom double smelo vkročil do 1. kvalifikačného kola LM, z ktorého bol vyradený azerbajdžanským Karabagom v agregáte 0:1. Po vypadnutí do Európskej Ligy to mala Ľubľana pomerne jednoduché. V 2. a 3. kole narazila na Crusaders zo Severného Írska a HJK Helsinki (FIN). Vyradila ich hladko v pomeroch 6:2 a 7:1. Trnava odohrala zápasy s náročnejšími súpermi, pretĺkala sa kvalifikáciou LM v pozícii nenasadeného celku a došla až sem. Slovinskému tímu chýbajú skúsenosti z náročných zápasov, čo by mohlo byť vodou na mlyn trnavského postupu do skupiny.

Náš tím

Spartak naposledy remizoval v Nitre. Diváci gól nevideli a logicky tak asi veľmi nadšení neboli. Trnavčania káder od Bakoša neposilnili, naopak, úspešne sa zbavili Vlaska s egom aj Eghom a na duel s Ľubľanou možno Látal predhodí Hoftychovi na ostaršenie aj zopár mladších žiakov.

Zaujímavosti

- Olimpija stihla počas trinástich rokov svojej existencie dvakrát zmeniť názov klubu z pôvodného NK Bežigrad cez Olimpiju Bežigrad až po svoju súčasnú ľubľanskú podobu.

- Od svojho založenia sa jej za štyri sezóny extrémne rýchlo podarilo postúpiť z 5. do 1. divízie, v ktorej počas deviatich sezón získala dva tituly a dve druhé miesta. Pohár vyhrala v predošlej sezóne po prvý raz.

- Počas krátkej doby pôsobenia na futbalovej mape Olimpija až sedemkrát nahliadla do európskych súťaží. V sezóne 2013/14 ju z 2. kvalifikačného kola EL vyradila Žilina vďaka gólu na súperovom ihrisku po agregáte 3:3. Pred dvomi rokmi sa uklonila Trenčínu v 2. kole kvalifikácie LM takisto vďaka lepšie odohranému stretnutiu nášho vtedajšieho majstra na pôde súpera pri celkovom výsledku 6:6.

Čo ďalej

Pred odvetou otestuje pripravenosť hracej plochy v slovenskom Ríme Ružomberok. Konkrétne v nedeľu o siedmej.

Scenár s dvomi slovenskými klubmi, ktoré sú krôčik od postupu do skupinovej fázy, sa len tak nevidí. Preto treba fandiť obom, či už pasívne, alebo aktívne. Naivne, aj oduševnene. Nech spolu napíšu históriu. A aj keby postúpil len jeden z nich, už tak je to úspech, pretože oba zvládli náročné dvojzápasy a vyradili superfavoritov.

Žreb skupinovej fázy je na pláne v piatok po odvete, no motiváciou musí byť už len výber zo zoznamu zvučných mien, ktoré si v tejto fáze určite zaťukajú. Tak napríklad Arsenal, Chelsea, Leverkusen, Lazio, Marseille, či AC Miláno. Nehovoriac o tých, čo sem vypadnú z play-off Ligy Majstrov, alebo postúpia takisto cez euroligovú poslednú kvalifikačnú vyraďovačku.

 

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár