Voľný pád Manchestra United

28.08.2018 / Michal Mácsai
Nemanja Matic. (photo: SITA/AP Photo/Dave Thompson)

Nemanja Matic. / (photo: SITA/AP Photo/Dave Thompson)

Nenapadol mi výstižnejší titulok článku pri pohľade na posledných päť sezón jedného z najväčších klubov svetového futbalu. Som zarytý fanúšik Červených diablov, no nenosím ružové okuliare. Presvedčiť ste sa o o tom mohli v článku pred sezónou.

Po prehre 0:3 s Tottenhamom je čas pozrieť sa, čo sa v klube deje. 

Za všetko môže José?

Bol som presvedčený o správnosti selekcie Josého Mourinha ako (konečne) ideálneho nástupcu po legendárnom Sirovi Alexovi Fergusonovi. Avšak hlúpy ten, čo nemení svoj názor. Tobôž, po posledných udalostiach…

Pondelkový výsledok nebol odzrkadlením diania na ihrisku, ale spôsob, akým k potupnej prehre prišlo, sa žiaľ opakuje. Za čias trénerov Van Gaala či Moyesa sme si zvykli, i keď s bolesťou, že United prekonávajú rekordy. Žiaľ v negatívnom smere – počet prehier, inkasovaných gólov či prehry s tímami, ktoré Červených diablov neporazili desaťročia.

Pri Mourinhovi negatívum dostalo nový rozmer.

Pre predstavu, United s Tottenhamom o viac ako gól doma neprehrali od roku 1963. Nikto v histórii Premier League neprehral toľko zápasov vonku ako práve Tottenham na Old Trafford.

Mancuester United prehral prvýkrát v histórii po sebe dva zápasy v auguste.

Minulý rok inkasovali United doma len 9 gólov, pričom v aktuálnej sezóne v dvoch zápasoch už štyri.

Môj kamarát Ľubo, ktorý je veľkým fanúšikom Chelsea a s ktorým sa neustále doberáme, mi pri angažovaní Mourinha povedal, že je to veľmi zlá voľba a privedie United takpovediac do záhuby. Prvýkrát sa vtedy rozrozprával o tom, ako pod jeho vedením Chelsea hrala defenzívne, bez nápadu, tzv. „autobus“, z ktorého sa smial celý futbalový svet a ja vlastne tiež. Na titul v lige to na rok či dva stačilo, no neskôr portugalského trénera každý prečítal.

Musím povedať, že som Ľubovi neveril a bol som obhajcom Mourinha. Vyhral predsa Ligu majstrov s Portom či Interom, no a čo že ani jeden z nich v tej dobe nehral krásny futbal.

Dnes sa zdá, že majú Josého prečítaného všetci…

Manchester United, najúspešnejší anglický klub, sa do posledných sekúnd pod Fergusonom nevzdával a bojoval o víťazstvá. Dnes sa zmieta v ohnivých plameňoch neschopnosti.

Čo všetko chýba?

Chýba koncepcia, chuť hrať futbal a typický štýl založený na útočení. Miesto toho Mourinho volí defenzívnu taktiku, ktorá je tak strašne bolestivá pre oči fanúšika, že sa nejednému chce vypnúť televízor alebo rovno plakať. Ak si k tomu pridáte absolútne neschopných stopérov ako Smalling a Jones, ktorí majú byť piliermi obrany a základom rozohrávky,...

Pozrite si pondelkové góly Tottenhamu a uvidíte, prečo United nemôže bojovať o titul a tešiť divákov.

Druhý obrovský problém je útočná fáza naviazaná na jedného útočníka, čo sa v United nikdy nehralo. Lukaku dostane do nohy tri lopty za zápas, inak musí bojovať v súbojoch po nezmyselných nákopoch. Pochopiteľne mu buď chýbajú sily alebo je absolútne znechutený. Videl som United na vlastné oči v Mníchove a viem o čom hovorím.

V kádri United sú hráči s menami svetových rozmerov. Či chcete či nie, Mata je svetový umelec s rozumom a prihrávkami hodnými Xaviho s Iniestom. Pogba je aktuálny majster sveta. Šikovní Fred s Alexisom Sánchezom, krídelník Martial, útok podporuje Valencia, Shaw, Young. Miesto toho tvoria hru Herrera s Matičom či Fellainim, typickí rozbíjači hry, vhodní na defenzívu. Nie, nie je náhoda, že hráči pôsobia často unavene, znechutene, bez myšlienky a nápadu. Ak hráte na pozícii, ktorá vám nesedí, či hráte štýl, ktorý ste nikdy nehrali, koľkých z vás by to bavilo? Hráčom jednoducho chýba sebavedomie a nezmyselne volená Mourinhova taktika zabíja čokoľvek dobré v nich.

A v posledných rokoch klub doslova odpálil niekoľko extra hráčov – Di Maria, Deepay, Kagawa, Zaha a tak ďalej.

Veľkým plusom sú fanúšikovia klubu. Zaslúžia si obrovský rešpekt. Aj po prehre tlieskali, stáli za svojim mužstvom po celý zápas i keď predvedená hra opäť bola hodná dvoch tabletiek ibalginu a kvapiek do očí. Práve ich podporu bude Manchester potrebovať v najbližšom období.

Ktorý tréner to opraví? 

Otázkou len je, ktorý tréner bude ten správny, ktorý prinavráti United špecifickú ofenzívnu tvár budovanú roky, a stratenú sebadôveru. Vsadiť kartu na Mourniha bol krok vedľa. Klub na čele s Edom Woodwardom, ktorý má svoj podiel viny na prestupovej neaktivite klubu, musí hľadať iného trénera. Môj odhad je, že ak aj Mourinho nedostane padáka hneď, určite nevydrží do Vianoc. Má veľké sebavedomie a je arogantný, no United nikdy taký nebol.

Preto táto spolupráca fungovať už nikdy nebude. Josému zostane v rukách čierny Peter. Tak isto aj niekoľkým hráčom, ktorí klubu už nemajú čo viac ponúknuť: Smalling, Jones, Fellaini, Darmian, Rojo, možno Lingard či ďalší.

Verní fanúšikovia budú za klubom stáť a veriť, že sa situácia čoskoro zmení. Kríza Manchestru United už nepríde smiešna už ani najväčším rivalom…

Opraví Červených diablov legendárny Zizou?

Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár