Naše európske kluby VIII. – Brána šoubiznisu

30.08.2018 / Martin Marys Pagáč
Radek Látal. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Radek Látal. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Jediný krôčik delí naše dva tímy od vytúženého navýšenia sezóny s istotou minimálne šiestich ďalších súťažných európskych vystúpení, nehovoriac o bubákoch do peňaženiek, o ktorých všetci horlivo trúbia do sveta. Škoda, že sa nevedia zhodnúť, či sa dané milióny vyplácajú vo forintoch alebo petrodolároch.

Osem anglických týždňov zanechalo šmuhy, ktoré nezmyje ani mama s naslinenou vreckovkou, tak na Trnave, ako aj Trenčíne, preto si po prípadnom postupe môžu dopriať tri týždne oddychu. Od Európy. Na programe ale bude priateľsky-národná repre-pauza a naše tímy budú musieť stihnúť dohnať pohárové aj ligové resty. To je ako keď sa potešíte, že vám šéf odchádza na polmesačnú dovolenku, no deleguje na vás všetky svoje povinnosti, ako aj povinnosti svojej sekretárky, manželky, inštalatéra, šoféra a zastrihávača ušných chĺpkov zároveň. Nás čaká v stredu sviatok, čiže isto mnohí, tak ako aj ja, využijete možnosť predĺženého posledného prázdninového víkendu a zápasy budete chytať niekde na pobreží Čierneho mora na „tajňáša“ pred manželkou cez turecký stream na smartfóne s prilepenou vidličkou na lepší dosah antény.

Samotné prvé zápasy play-off EL veľa vzruchu nepriniesli. Dudelange (LUX) si ide svoje a naložil doma 2:0 Klužu (ROU), v hre sú tak oba Glasgowy, ako aj obe štvorpísmenové belgické mestá začínajúce na Gen-. Sám ich mám ťažkosť rozlíšiť, no tí, ku ktorým posiela Trenčín hráčov, remizovali doma s Bordeaux (FRA) 0:0 a tí, ktorí končia na „k“ porazili Brøndby (DEN) 5:2. Najlepší výsledok pre hosťujúci tím uhrala Trnava.

Európska Liga – Trenčín

Duel

AEK Larnaca (CYP) - Trenčín (SVK)

Miesto, dátum

AEK Arena - Larnaka, 30.8.2018 (štvrtok), 17:30

Fáza

Play-off EL, 2. zápas

1. zápas

V stretnutí holandského so španielskym celkom Trenčín nepredviedol svoju pútavú hru a napriek vedeniu remizoval 1:1. Aj keď tréner na tlačovke povedal zo desaťkrát, že im chýbal „flare“, toto slovo kvôli jeho rečovej vade „na Magiána“ doteraz novinári lúskajú v prekladových slovníkoch. Zápas sa hral ešte pred víkendovým ochladením, čo Trenčanom nestačilo a budú sa spoliehať, že im ten plameň rozdúcha cyperské slnko. Predpovede o štyridsiatkach sa ale kvôli studenému frontu naplniť nemajú a v odvete hranej počas západu nad pobrežím má byť príjemných „len“ tridsať stupňov Celziových.

Z doposiaľ neznámych príčin boli odložené až tri zápasy úvodného kola cyperskej ligy, vrátane vystúpenia AEK na pôde Pafosu. Neznáme sú najmä z toho dôvodu, že po anglicky k tomu článok neviem nájsť, po grécky, či turecky nerozumiem, a na to, aby som pre TakUrčitee investigoval do nekonečna a ešte ďalej, ma môj reálny chlebodarca nezaplatí.

Náš tím

Bielo-červení cez víkend experimentovali. Remíza 3:3 na Slovane sa síce nemôže rovnať vynájdeniu kameňa mudrcov, no značne pokroková alchýmia bola na mužstve badať. Do útoku dáte Kvoceru, na stopéra Paura a čakáte, čo sa stane. Stali sa tri góly v Šemrincovej sieti, a keď už sa zdalo, že to tréner hodlá zabaliť tým, že pošle do hry bývalého kapitána Kleščíka, nech sa po zranení vyklusá, znenazdajky skončí stretnutie 3:3. Hneď som to vravel a tlačovka len potvrdila moje slová, že zápas na Slovane bol účelovým tréningom na zvládanie situácií s nemožným scenárom obratu. Výsledok z Pasienkov by Trenčínu v Larnake stačil. Na postup, či predĺženie potrebuje aspoň remízu s jedným vsieteným gólom. Góly dávať vie. Otáčať zápasy tiež. Môže to byť ešte veľmi zaujímavé.

Tímu už nepomôže Lawrence, chalan sa na let na Cyprus necítil, tak prestúpil do Anderlechtu Brusel. Alebo také niečo. 

Európska Liga – Spartak Trnava

Duel

Spartak Trnava (SVK) - Olimpija Ljubljana (SVN)

Miesto, dátum

Štadión Antona Malatinského - Trnava, 30.8.2018 (štvrtok), 20:30

Fáza

Play-off EL, 2. zápas

1. zápas

Trnava to v Ľubľane dala na pánov. Marcel podcenil situáciu, keď si myslel, že si slovo „góóóóóóól!“ zakričí v zápase Trenčína viackrát a na Trnavu poslal Ľuboša. Spartak bol za stavu 0:1 o Tótha mladší, no keď to dal Ilić do vlastnej lepšie než Škrteľ v najlepšom futbalovom veku, nikto nepochyboval, že cenné víťazstvo Trnava zubami-nechtami ukope.

Ľubľana cez víkend trénovala v Domžale, no domáci celok zdolala výsledkom 1:2, ktorý jej v hnedo-zelenej City Aréne stačiť nebude. Všetci už rozmýšľajú nad možnými súpermi, no ako nám aj pán Kozák prízvukoval v poslednom podcaste, napriek tomu, že ide o klišé staré ako Studenkovej prvé dupačky, sme stále len v polčase play-off.

Náš tím

Špekulovalo sa o prestupových „bombách“, no Ronaldo si to vraj na poslednú chvíľu nerozmyslel, aj keď by ľudia potrebovali na jeho nový dres hodiť k zebre zopár červených ponožiek do práčky. Neprišiel ani Depetris, hoci transfermarkt už písal pravý opak. Európu sa nechcelo hrať ani Ljubičićovi. Radšej titul v rámci storočnice v kruhu najbližších. Nech už to znamená čokoľvek. V predkole odvety v zápase proti Ružomberku góly nepadli. Kadlec, Grendel, Čonka, Bakoš, Rada, Jirka a Greššák sa nezmestili ani na striedačku a Hríb doteraz žhaví lampu aby sa dopátral, kto to za tú Trnavu v nedeľu vlastne nastúpil. Možno sa len všetky trnavské celky na víkend posunuli o úroveň vyššie a ostrieľaní borci tak museli nastúpiť za prípravku. Len uvažujem.

Sekciu „čo ďalej“ v tomto prípade vynecháme, pretože pevne veríme, že rovnaký program čaká po odvete obe mužstvá, a to žreb skupinovej fázy v piatok o 13:00, s následným vzájomným stretnutím. Naši poslední európski zástupcovia v tomto ročníku si to rozdajú na Myjave v nedeľu o 17:30. Po zápase bude nasledovať už spomínaná reprezentačná prestávka, tak veríme, že pôjde o kvalitný súboj bez akéhokoľvek šetrenia sa a ľútosti. Nálada bude záležať od štvrtkových výsledkov. Veríme, že bude v oboch celkoch prevládať spokojnosť.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár