Na vlastné buľvy - Keď vlastníte trochu iné Ferrari

31.08.2018 / B.J. Texo
Ferrari v Brne. (photo: B.J. Texo)

Ferrari v Brne. / (photo: B.J. Texo)

Šampionát Ferrari Challenge je medzi fanúšikmi talianskej značky nesmierne populárny, o čom svedčí aj to, že tento rok v Európe oslavuje už svoju štvrťstoročnicu.

Po dlhom čase u Masaryka

Kalendár na starom kontinente pozostáva z ôsmich víkendov, z ktorých štyri sa jazdia na talianskych okruhoch a zvyšná polovica sa okrem anglického Silverstone koná každý rok na inom európskom okruhu. V tejto sezóne sa po deviatich rokoch súboje s jednotnými automobilmi Ferrari 488 Challenge o Trofej Pirelli a Pohár Shell vrátili na Masarykov okruh neďaleko Brna.

Zaujímavé z pohľadu fanúšika formuly 1 je jednak to, že pretekov, sa ako hosť zvykne zúčastniť niektorý z Maranellských testovacích jazdcov, ako aj to, že v rámci sprievodných podujatí sa v akcii predvedie aj niektorý z monopostov, s ktorým v minulosti Scuderia súťažila v majstrovstvách sveta. Do Brna priviezol v predposledný júlový víkend skákajúci koník dvojicu monopostov F60 zo sezóny 2009 preoblečených do aktuálneho zafarbenia talianskeho tímu, ktoré prevetral Olivier Beretta.

Nemenej zaujímavý je aj program Corse Clienti. Enzo Ferrari už pri vzniku automobilky nesúcej jeho meno videl v zákazníkoch nielen kupujúcich svojich áut, ale aj ideálnych partnerov, s ktorými sa môže podeliť o nadšenie a vzrušenie z jazdy. V roku 2003 sa v Maranelle rozhodli, že pre svojich zákazníkov vytvoria sériu aktivít, ktoré im umožnia ešte viac, ako jazdu po bežných cestách. Niektorí z nich tak dostali možnosť zažiť pocity najrýchlejších pretekárov na svete. Najexkluzívnejšími z týchto programov sú XX a F1 Clienti. Prvú z nich tvoria špeciálni zákazníci jazdiaci s vozidlami FXX a 599XX, ktoré nie sú určené do bežnej premávky. Nadšenci, ktorí sú zároveň vlastníkmi týchto automobilov sa zapájajú do ich vývoja a zúčastňujú sa počas roka viacerých technických testov pod dohľadom technikov z Maranella. V Brne sme dokonca mohli vidieť aj jedno Ferrari 599XX so slovenskou vlajočkou na zadnom krídle.

Program F1 Clienti je určený len pre zopár vyvolených zákazníkov, ktorým Ferrari umožnilo kúpiť si monopost formuly 1. Touto kúpou sa však celé partnerstvo ešte len začína, pretože zákazník za svoje peniaze dostane kompletnú starostlivosť a jeho jedinou starosťou je len nasadiť si prilbu a rukavice. V Maranelle sa postarajú nielen o to, aby bolo auto v čo najlepšej kondícii na trati aj mimo nej, ale k dispozícii poskytuje aj dvoch tútorov. Už niekoľko rokov sú nimi Davide Rigon a účastník 36 veľkých cien, víťaz 24 hodinovky v Le Mans Marc Gené, ktorý sa v Brne predviedol aj v roku 2009. Ich úlohou je odhaliť zákazníkom tajomstvá jazdy s monopostom a pomôcť im tak, aby ich skúsenosti z jedinečnej jazdy boli ešte lepšie.

V Brne mohla hŕstka divákov v rámci programu F1 Clienti v utorok a stredu po pohárovom víkende vidieť monoposty 412 T2 Gerharda Bergera z roku 1995, majstrovské F2001 Michaela Schumachera z roku 2001 a F2007 Kimiho Räikkönena z roku 2007 a najmladšie F150° Italia Fernanda Alonsa z roku 2011. Fanúšikovia, ktorí sa prišli pozrieť na okruh tak mali jedinečnú príležitosť porovnať zvuk osem, desať a dvanásťvalcových motorov, za ktorými stále ešte plače nostalgické srdce mnohých z nich. Na Masarykov okruh sme sa boli pozrieť aj my a aj touto fotoreportážou by sme chceli vzdať hold pamiatke Sergia Marchionneho, ktorého smrť zasiahla nielen fanúšikov skákajúceho koníka v druhý deň konania programu Corse Clienti.

B.J. Texo

B.J. Texo

Napíš komentár