Nový brankár Liverpoolu kráča v stopách Kariusa

04.09.2018 / Matej Vanoch
Alisson. (photo: SITA/AP Photo/Frank Augstein)

Alisson. / (photo: SITA/AP Photo/Frank Augstein)

Nie je veľkým umením pôsobiť dojmom spoľahlivého brankára, ak je vašim predchodcom Loris Karius. Ak sa navyše voláte Alisson Becker, ste jednotkou brazílskej reprezentácie a  zaplatia za vás dovtedy najvyššiu sumu, akú kto kedy dal za brankára, pôsobí to ešte o čosi dôveryhodnejšie. No a potom nastúpite proti Leicesteru City a Virgil van Dijk vám pošle malú domov.

Déja vu

Nie je to veľmi dobrá malá domov. Vlastne musíte šprintovať niekam na kraj šestnástky, aby z toho nebol roh. Periférne vidíte, že sa k vám blíži hráč súpera a rozmýšľate, čo s tým. Môžete to jednoducho odkopnúť, lenže to nie je váš štýl. Kupovali vás kvôli skvelej rozohrávke a tak nebudete triafať domácich divákov na tribúne ako niekde v Kotrčinej Lúčke. Rozhodnete sa preto pre kľučku, nie ste predsa Karius a neprihrávate súperovým útoč...

No, jedine žeby áno. Nie Benzema, ale niekto kto sa volá Iheanacho vám vezme loptu, prihrá spoluhráčovi pred prázdnu bránu a ten nezadržateľne skóruje. A zrazu vyzeráte ako Karius.   

Okolnosti sú pritom úplne odlišné. Karius zlyhal preto, lebo nebol dostatočne dobrý, zatiaľ čo vy ste dobrý až príliš. A práve to je ten problém, tak ako sa to často u juhoamerických brankárov stáva.  

Zatiaľ čo európski gólmani pôsobia pri práci s loptou skôr ako náhodní okoloidúci, ktorí vracajú zakopnutú loptu späť na ihrisko, pri Juhoameričanoch to neplatí. Tých môžete v podstate postaviť do zálohy a veľký rozdiel to nebude. Problém je ten, že príliš veľa futbalovosti v nich povzbudzuje myšlienky, ktoré takému Lacovi Molnárovi alebo Kamilovi Čontofalskému zrejme nikdy počas ich bohatej kariéry ani nenapadli. Oni vždy vedeli, že najväčšou prevenciou voči blamáži a hanbe je starý dobrý odkop, čím ďalej, tým dlhšie bude trvať, kým sa lopta vráti naspäť.

Nie tak Juhoameričania. René Higuita, José Luis Chilavert alebo Jorge Campos nechytali, ale hrali futbal. Chilavert dal za svoju kariéru 62 gólov, Higuita 41. Keď hrala Kolumbia na Wembley proti Anglicku a na Higuitu išla strela do stredu brány, myšlienka, že by ju mal pohodlne chytiť do náručia ho tak urážala, že sa radšej vymrštil do vzduchu a po takzvanom  škorpiónovom skoku ju vykopol chodidlami, ktoré mal v tej chvíli už nad vlastnou hlavou. Samozrejme, každá zábava má svoj koniec, v tomto prípade to bolo osemfinále majstrovstiev sveta v Taliansku, počas ktorého našiel Roger Milla Higuitu niekde pri poliacej čiare ako predvádza divákom repertoár svojich kľučiek, a tak mu zobral loptu, strelil gól do prázdnej bránky a poslal Kamerun do štvrťfinále.   

Alisson je iný

Alissonovi je ale potrebné priznať dve veci. Po prvé, doteraz mu to celkom vychádzalo a po druhé, jeho spôsob hry Liverpoolu mimoriadne pomáha. Nerobí vyslovené šialenosti ako Higuita, jeho filozofiou jednoducho je, že lopty sa neodkopávajú, ale rozohrávajú. Čo najrýchlejšie. A v tom je, ak zabudneme na jeho výbuch proti Leicesteru, majster. V minulej sezóne bol v celej Európe druhý najlepší v počte prihrávok (po milánskom Donnarummovi) a urobil presne 0 chýb, ktoré by viedli ku gólu. Presnosť jeho prihrávok ho taktiež zaradila medzi najlepších v Európe.  Navyše, v jeho prípade nejde o klasické prihrávky typické pre brankárov (teda na najbližšieho obrancu), Alisson ide často na hranu rizika a rozohráva, presnejšie povedané zakladá útok, aj v situáciách, kedy by ktokoľvek iný volil radšej odkop. 

Už vieme, že štatistiku z minulej sezóny si tento rok nezopakuje, stále však môže byť kľúčom k úspešnej liverpoolskej sezóne. Ako povedal po zápase Klopp, vedel, že táto chyba raz príde. A je dobré, že prišla teraz, lebo druhýkrát sa už opakovať nebude.   

Matej Vanoch

Matej Vanoch

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár