Philly special 2.0? Cesta za obhajobou SuperBowlu bude pre Eagles náročná

11.09.2018 / Vlado Kurek
Aaron Rodgers (vľavo) je najväčšou hviezdou NFL.  (photo: SITA/AP Photo/Mike Roemer)

Aaron Rodgers (vľavo) je najväčšou hviezdou NFL. / (photo: SITA/AP Photo/Mike Roemer)

Prípravu na novú sezónu uzatvárame prehľadom konferencie NFC. Hrajú v nej úradujúci šampióni, Philadelphie Eagles, a ďalších päť najväčších favoritov na víťazstvo v SuperBowle.

Čo majú Eagles, Vikings, Saints, Falcons, Rams a Packers spoločné? Ani jedno z týchto mužstiev nezastaví Chiefs, alebo Titans v ich snahách o postup do finále. Pochopiteľne preto, že hrajú v inej konferencii. Spolu s Panthers, Cowboys, Giants, Redskins, Bucs, Lions, Bears, Niners, Seahawks a Cardinals.

Rozdiely sa ešte zväčšujú

Aby toho nebolo málo, jeden z troch najlepších defenzívnych hráčov Khalil Mack prestúpil tesne pred štartom súťaže z AFC (Oakland) do NFC (Bears). Tri divízie by pokojne mohli poslať do playoff tri mužstvá, na Severe, Juhu aj Západe to bude veľmi, veľmi vyrovnané. Ťažko povedať čím to je, že sa nožnice takto vzďaľujú od seba. Navonok je prvým veľkým rozdielom kvalita rozohrávačov. Vikings sa posilnili o kapitána Kirka (Cousinsa), Packers sa vrátil zranený Aaron Rodgers. Druhým je vytrvalé posilňovanie už silných zostáv. Brutálna front-7 Eagles sa posilnila o Benneta a Ngatu, Rams pomocou trejdov získali kompletne novú secondary (Peters, Talib, Shields), Falcons úspešne predĺžili kontrakty Julio Jonesovi, aj generálnemu manažérovi a hlavnému trénerovi.

Cesty sú rôzne, výsledok ten istý. Hromadenie sily.

Iste, nie každý, kto je silný na papieri dokáže potvrdiť predpoklady aj na trávniku. Trochu pochybujem, či Vikings na čele s Cousinsom, ktorý skasíroval trojročný plne garantovaný kontrakt dokážu ustáť obrovský hajp okolo nich. A tiež som zvedavý ako budú vyzerať hráči zo Zlatej zátoky, 49ers. Myslím, že musia nevyhnutne pristáť trochu nohami na zem.

Stane sa to tento rok?

Minulý rok Vikings hrali o možnosť hrať SuperBowl doma no ani im sa to nepodarilo. Tento rok majú rovnakú možnosť Falcons. Tím z Atlanty môže mať reálnu šancu stať sa prvým skutočne domácim mužstvom vo finále NFL. Ich obrana je mladá a rýchla, útok výborný. Otázka je, či Ofenzívny koordinátor Sarkisian vystúpi z tieňa Kylea Shanahana a dokáže s Orlami vyletieť tak vysoko ako snívajú.

Mne sa zdá, že mužstvo, s ktorým treba naozaj rátať, sú Packers. V predpovediach sa spomínajú každý rok, tak trochu zo slušnosti k ich unikátnemu rozohrávačovi, Aaron Rodgers skutočne roky prekrýval množstvo slabín v tíme Green Bay. Mám pocit, že konečne má k dispozícii kvalitných spoluhráčov. Posledné dva roky intenzívne premieňali draftový kapitál na vybudovanie secondary a to by sa mohlo vrátiť. Ak budú mladíci behať, tak je možné všetko. Aj konečne druhý prsteň pre „Discount Doublecheck“ rozohrávača.

O rok priskoro

Mojím obľúbeným pozorovaním je, ako sú niektoré tímy pred sezónou favorizované a očakáva sa od nich veľmi veľa. Veľmi často však o rok skôr ako sa naozaj stanú skvelými. Jednoducho im ešte stále niečo chýba. Do skupiny predčasných favoritov pre rok 2018 radím 49ers a Chicago Bears. Obidve historické bašty si zažili dlhé roky odriekania. Niners majú teraz mladého QB, Bears podobne nádejného rozohrávača k nemu najnovšiu posilu, monštrum menom Khalil Mack. Napriek tomu si myslím, že potrebujú ešte jeden draft, aby mohli bojovať o playoff. Ale aspoň sa na nich bude zábavné pozerať, po rokoch nudy.

Predsezónne tipy:

Divízie vyhrajú „starí známi“. Eagles, Rams, Packers a Falcons. Obrovským rozdielom je, že vlastne nikoho neviem úplne vylúčiť zo šance získať wild card. Tipujem však že pôjde Vikingom a Svätcom. Finále konferencie môže zažiť každý. Čo tak si zopakovať kickoff zápas sezóny a ešte raz proti sebe postaviť Eagles a Falcons?

Chcete vedieť ako je na tom liga každý týždeň? Sledujte naše články s Bohumilom. Pravidelne vám prinesieme Euríčko a k tomu Power ranking najlepších a najhorších.

Baví vás NFL a chcete viac? Mám pre vás dobrú správu. Odštartoval som pravidelný podcast o najlepšom športe na svete.

Nájdete ho na itunes, aj na soundcloude (AFVK).  

Jediné čo vám môžem sľúbiť je, že obsah bude vždy lepší ako forma. To zas nie je tak málo, nie?

Nahrali sme s Telovýchovným vedúcim aj podcast po prvom kole zápasov, pre značku TakUrčitee. Nech sa páči, počúvajte: 

Vlado Kurek

Vlado Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár