Ľadovo ostrý rebríček: Barani, vyzývatelia a Maďari

13.09.2018 / Tomáš Tomeček
Titul budú obhajovať hráči Bystrice. (photo: SITA/Peter Rusko)

Titul budú obhajovať hráči Bystrice. / (photo: SITA/Peter Rusko)

Už v piatok sa naplno rozkrúti Lintnerligový kolotoč. Hoci niektoré mančafty už stihli vyzvŕtať mladíkov z výberu U20 v predohrávkach, nás v predsezónnom rebríčku zaujíma, ako sa kluby vysporiadali s prípravným obdobím. Pozrime sa, ako si počínali účastníci najvyššej hokejovej súťaže v zápasoch, v ktorých ešte nešlo o body do tabuľky a odhadnime, kto by si mohol dobrú formu preniesť do začiatku ostrých bojov o ligové body. 

Vitajte v ďalšej sezóne Ľadovo ostrého rebríčka na TakUrčitee. 

Slovenských účastníkov ligy budeme aj v tejto sezóne označovať najkrajšími názvami ich hokejovej histórie. 

12. SOKOL PARTIZÁN LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Nie je veľmi čo hodnotiť, príprava sa na Liptove asi veľmi nevydarila. V riadnom hracom čase zostali bez výhry napriek tomu, že do žiadneho zápasu nevstupovali v pozícii totálneho outsidera. Súperili s rovnocennými súpermi, prípadne ešte slabšími - Detva Martin, Michalovce, Žilina... Budú to mať v lige ťažké zrejme hneď od začiatku. 

11. MAC BUDAPEŠŤ

Maďarský nováčik by si v príprave viedol ešte horšie ako Partizáni z Liptova, keby jeden zápas predsa len nevyhrali. Nitrianska saláma ich poštípala až deväťkrát. Mužstvo z hlavného mesta nášho južného suseda si bude musieť na podobné prídely na slovenských ľadoch asi zvyknúť. Iba že by nie. Výhru zaznamenali v medzinárodnom derby v Nových Zámkoch, hoci až po nájazdoch. 

10. MEDVEDE DETVA

Najvyššia prehra Detvy prišla v regionálnom derby s Baranmi. Od desiatky ich zachránil jeden neinkasovaný gól. V poslednej tretine dostali až štyri, to je priveľa. Hráči sa vytrápili aj s Martinom aj s Mikulášom. Ako posilu majú Puliša, dlho sa šuškalo aj o príchode Martina Réwaya. Zatiaľ ale s medveďom na hrudi nenastúpil.

9. SLOVENA ŽILINA

Vlci prežívali turbulentnú predsezónu, dlho nebolo jasné či licenciu vôbec dostanú. O všetkom muselo rozhodnúť mestské zastupiteľstvo na poslednú chvíľu. Úvodné rozpačité výkony proti Féherváru, Jastrzebiu a Liptovskému Mikulášu dávali tušiť v akej situácii sa Žilinský hokej nachádza. Napriek tomu Vlci zdvihli hlavy a zvyšné zápasy zvládli obstojne. Výhra nad druholigovou Bratislavou 6:1, osemgólová prestrelka s Liptákmi pri remíze 4:4 a výhra nad Ujpeštom nasmerovali tím na ako-tak pozitívny kurz.

8. DVTK MISKOLC

Druhý zástupca z Maďarska si viedol v príprave o poznanie lepšie ako Budapešť, no stále rozpačito. Sedemgólový prídel od Košíc musel tréner Glen Hanlon dlho rozdýchavať. Prehra od Michaloviec sa neočakávala vôbec. Odvety s oboma súpermi dopadli pre Miskolc priaznivo, sledovať nováčika v ligovom kolotoči bude zaujímavé aj v ostrej sezóne. Mal by byť lepším z dvoch nových klubov spoza hraníc, s ambíciou na playoff. Minimálne. 

7. VSŽ KOŠICE

Košice prípravu nezvládli tak ako si predstavovali. Fanúšikov síce namlsali výhrou 7:1 nad Miškolcom, prehrali však s Poliakmi (Tychy), Francúzmi (GAP) aj Čechmi (Znojmo). Záverečná výhra nad Vítkovicami na Tatranskom pohári možno potešila, no na východniarskom gólostroji je stále čo ladiť. 

6. DUKLA TRENČÍN

Dukla si zvolila cestu zahraničnej prípravy, resp. prípravy so zahraničnými súpermi. Po expresnom nástupe a výhrach s Ujpeštom a Karlovými Varmi nastal útlm a porážky od českých extraligistov z Třinca, Olomouca a Vítkovíc. Najmä posledný zápas bol pre Vojakov nesmierne náročný. Inkasovaný poltucet od Vítkovíc nezmiernil žiadny gól v sieti moravského mužstva. Ambície finalistu z minulej sezóny sú ale vysoké, chcú prinajmenšom obhájiť finálovú účasť. 

5. LOKOMOTÍVA BUČINA ZVOLEN

Bryndziari sa v príprave príliš nepresadili. Výhry nad Popradom a Klagenfurtom potešili, no nakladačky od Zlína a Znojma s celkovým skóre 5:15 spôsobujú vrásky na čele fanúšika pod Pustým hradom. Brankár Skapski sa neukázal v práve najlepšom svetle v zápase so Zlínom. Mužstvo ukazovalo rezervy najmä v obrane.

4. POPRAD-TATRY

Kamzíci vyhrali v príprave Tatranský pohár, kde porazili DVTK a Znojmo. Maximálne sa im darilo hlavne ku koncu prípravného obdobia. Účastníka MOL ligy DAB zdolali 8:4 a 9:0 zvíťazili nad Ujpestom, ktorý ochotne hral asi so všetkými slovenskými klubmi. Mlynarovič strelil v poslednom zápase šesť gólov (!) a proti DAB si pripísal hetrik. Mužstvo vyzerá veľmi dobre hlavne v ofenzívnej fáze.

3. NEWCASTLE UNITED NOVÉ ZÁMKY

Nové Zámky sa v príprave zamerali prevažne na zahraničných súperov, na úvodnom "Českomoravskom turné" zaznamenali cennú remízu so Zlínom a výhru po predĺžení nad Přerovom. Ich víťazná séria sa začala proti Havířovu, trvala 240 minút a postupne zdolali Nitru, v odvete Prostějov a Ferencváros. Stopku vo víťaznom ťažení im udelili až hokejisti MAC Budapešt. Napriek tomu musia hodnotiť prípravu ako úspešnú, sú vo finále Višegradského pohára.

2. PLASTIKA NITRA

Corgoni odohrali v príprave množstvo dobrých stretnutí. V úvode zaskočili účastníka EBEL ligy Féhervár AV19 (5:1), následná prehra so Vsetínom rovnakým pomerom bola pomerne prekvapujúca. Na dlhú dobu ale posledná. Corgoni ťahali sériu štyroch víťazných zápasov s impozantným skóre 23:5 proti účastníkom MOL ligy. Sériu stopli až Nové Zámky, odvtedy sú hráči na sinusoide. Na turnaji v Grazi prehrali s účastníkom Švajčiarskej ligy Rapperswillom o gól a deklasovali Graz 9:5. 

1. ISKRA SMREČINA BANSKÁ BYSTRICA

Barani, obhajcovia titulu, vleteli do predsezónneho kolotoča najvyššími ambíciami. Vyhrali úvodné štyri zápasy, potom prišli exkluzívni a nároční súperi. Z prípravných zápasov bol určite najzaujímavejší ten so Slovanom, Barani porazili účastníka KHL 3:2. V tabuľke Ligy majstrov im patrí posledné miesto a majú len tri body za výhru s Luganom. Fínsky obhajca najlepšiemu slovenskému ligovému tímu nastavil zrkadlo, otvoril oči a dvakrát naložil. Aj tak sú ale hlavným favoritom na titul. 

Telovýchovný vedúci pripravil pred sezónou tradičný podcast s odborníkmi z denníka Šport a Hokejportal.sk. Vypočujte si, čo očakávajú od novej sezóny a koho favorizujú na čelo tabuľky a titul. 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár