Ľadovo ostrý rebríček - Nečakaní lídri

18.09.2018 / Tomáš Tomeček
Hokejisti sa už radujú. (photo: SITA/AP Photo/Martin Havran             )

Hokejisti sa už radujú. / (photo: SITA/AP Photo/Martin Havran )

Lintner liga sa definitívne rozbehla, štadióny sa napĺňajú a hokejoví fanúšikovia si konečne prídu na svoje. Hurá! Dnes sme vynechali HKM ZVOLEN, súdiť mužstvo na základe jedného neúspešného zápasu by nebolo správne. Stretnutie proti Mikulášu sa neuskutočnilo z dôvodu rekonštrukcie štadiónu Liptákov. Ako to vyzerá po prvom zápasovom víkende? 

Aj v tejto sezóne pomenujeme kluby ich najkrajšími názvami z minulosti - ak nejaké majú.

1. NEWCASTLE UNITED NOVE ZAMKY

Nové Zámky síce dali v piatok najviac gólov, ale zato najmenej dostali. Teda úplne do detailov nedostali, ale však Nitra jak Zámky, jedna k jednej. V nedeľu vyhrali nad susedmi spod Zobora 4:0 a legendy hovoria, že Nitránčané šli domov bledozelení od hnevu. Jediný bledozelený Nitrančan od radosti bol Heňo Ručkay. Aj keď nie je narodený v Nitre, ako keby bol, keď tam tak dlho hral. A najlepší strelec si Pospíšil. Už štyrikrát. Vedie ligový pelotón v súťaži o (skoro)zelený dres v bodovacej súťaži s bilanciou 4+2.

2. VSŽ KOŠICE

V metropole východu sa rieši, kto je vlastne hlavným trénerom. Košičania hovoria, že rodák Šimurda, internety upredňostňujú Šimíčka. Zatiaľ je to irelevantná debata, ale napadá mi parafráza z nedávneho Wimbledonu: Ak titul vyhrá Murray je Brit, ak vypadne, Škót. Mašina VSŽ zatiaľ šliape dobre, dva zápasy, šesť bodov a spokojný Laco Nagy so štyrmi zásahmi. Žeby to bolo tými krásnymi dresmi, ktoré vytiahli v Detve? Spokojnejším mužom v košickej kabíne je hádam iba Tomáš Hričina, ktorému gratulujeme k potomkovi. 

3. SOKOL PARTIZAN LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Motivačné umiestnenie. Zdolať majstra v úvodnom kole, na jeho vlastnom štadióne, po samostatných nájazdoch to chce rešpekt. Dojem hosťom mierne pokazil vlastný brankár Kyslitsyn a pustil pravdepodobne najlacnejší gól vo svojej kariére. Ale inak sa držal dobre. Mužstvo ukázalo vnútornú silu, keď zmazalo dvojgólové manko domácich v poslednej tretine. Sokoli ukázali tímového ducha, a ak podobné výkony zopakujú, súperi budú musieť hrať naplno 60 minút. Minimálne.

4. DUKLA TRENČÍN

Najväčším negatívom Vojakov sú zatiaľ oslabenia. V hre 5:5 v tejto sezóne ešte neinkasovali, ale o body prišli pri nerovnovážnom počte hráčov v Bystrici a prilby sa im mohli triasť aj proti Kamzíkom, keď inkasovali tiež z dvoch presiloviek. Pod hradom Matúša Čáka však Hlinka 3 sekundy pred koncom spečatil domácu výhru. Mužstvo pravdepodobne bude stavať na Radivojevičovom srdiečku a plnej pare lokomotívy menom Milan Bartovič. Keď sa prehnal okolo obrancov súpera, bolo jasné že záchrannú brzdu nestíhajú zaťahovať a gól bol na svete.

5. DVTK MISKOLC

Maďarský nováčik, v úvodnom kole inkasoval poriadny világoš. Niektoré športové portály si neodpustili ironické poznámky. Áno, poltucet v sieti nie je veľmi lichotivé privítanie a áno, 39-minútové čakanie na úvodný presný zásah sa môže zdať pridlhé. Napriek tomu (alebo práve preto) sa maďarský vicemajster poriadne pripravil a v domácom prostredí s podporou 1310 divákov nastrieľal Horčičkovi v Žilinskej bránke šesť gólov a prvý už po 13 sekundách hry. Mužstvo Glana Hanlona očividne dokáže ťažiť z eufórie... Škoda že sa tak nedialo vtedy na MS 2011...

6. ISKRA SMREČINA BANSKÁ BYSTRICA

Barani mali najťažšiu možnú prípravu so všetkých ligistov - Liga majstrov mužstvo zo slovenskej "stredozeme" poriadne preverila. Zdalo by sa, že podvedomé preradenie na nižší rýchlostný stupeň nemôže mužstvu okolo Tomáša Surového uškodiť. Stará hokejová múdrosť hovorí, že keď Marshall zariadi dvojgólový náskok, zbytok jednotky by ho mal udržať, najmä keď do konca zápasu s Liptákmi ostáva len deväť minút. Iné staré príslovie zas praví, že tak dlho chodí Uhrík s pukom na bránu až skóruje, aby neskôr rozhodol aj nájazdy. Ešte že Baranom fungujú presilovky, možno by nemali ani bodík. Vo využívaní početných výhod sú v extraligovom pelotóne na úvod ligy najlepší. Z 12 využili až päť a dve proti Vojakom znamenali tri body. Priamy dôsledok ostrej prípravy. 

7. POPRAD-TATRY

Kamzíkov by som prirovnal k prírodnému rezňu s ryžou, hranolkami a ovocným kompótom na svadbe. Síce nenadchne, ale ani neurazí. Po gólových hodoch v prípravných zápasoch prišiel diétnejší deň proti Vojakom. Ani proti Budapešti im to v úvode nepadalo. Kamzíci sa nevedeli presadiť, až prišiel Mlynarovič a s ním aj prvý gól v rovnovážnom stave. Zápas síce vyhrali, no rozpačitý dojem zostáva. K víťazstvu napokon potrebovali početnú výhodu a k definitíve prázdnu bránu súpera. Nie je to na mužstvo majúce vo svojich radoch hráčov ako Svitana, Koyš alebo Zagrapan trochu málo?

8. PLASTIKA NITRA

Šesť gólov do siete ligového nováčika muselo fanúšikov Corgoňov potešiť, hoci to pre nich nebol celkom neznámy súper. S DVTK majú Nitrančania odohrané už štyri zápasy (tri vo Vysegrad cupe ) a vždy
platilo "môj štadión, moje body." Najlepší prozákaznícky servis predviedol Marek Slovák, lebo expresne vypočul Nitriansku prekrikovačku "Nitra! gól!" Preto má u nás plný počet bodov za styk s verejnosťou.
V ďalšom zápase zas celé mužstvo pokazilo čo sa dalo a v derby podľahlo Newcastlu. Fanúšikovia na sociálnych sieťach si opäť neodpustili ironické komentáre. Premenovanie klubu na HK 06 Nitra som medzi nimi nevidel. Ešteže tak. Je len úvod sezóny a netreba robiť predčasné uzávery. 

9.MEDVEDE DETVA

Medvede hrali podľa štatistík na Hockeyslovakia.sk už 23-krátv oslabení a inkasovali dva góly. Sú zatiaľ najtrestanejším mužstvom súťaže. "Lesné zvieracie derby" s Vlkmi však zvládli excelentne. Najväčší podiel na úspechu mal obranca Kuklev. Už 36 ročný hráč strávil podstatnú časť kariéry v KHL, konkrétne v Novokuznecku. Zatiaľ je nie len defenzívnou, ale aj gólovou oporou Podpoľancov. Ďalšou zaujímavou postavou je nepochybne Radovan Puliš. Nájde znova streleckú mušku akú mal, keď skóroval 116 bodov v drese Zvolena? Proti niekdajšiemu zamestnávateľovi by sa mohol vyhecovať k heroickému výkonu.

10. SLOVENA ŽILINA

Vlci vstupovali do sezóny s cieľom dôstojne odohrať základnú časť a postaviť mužstvo prevažne z vlastných odchovancov. Výsledok je v úvode taký, že v mužstve zatiaľ pôsobí deväť odchovancov, z nich kvarteto juniorov. Aj keď príprava nebola najhoršia, liga je liga a po dvoch odohraných zápasoch môžeme povedať, že na ľade citeľne chýbajú hráči ako Patrik Rogoň. Naopak, niektoré podpisy sa môžu ukázať ako zbytočné, ale v rámci korektnosti im dáme ešte šancu predviesť sa. Mikoláš sa v 23 rokoch javí ako jasná jednotka v bránkovisku. To je k Žiline nateraz všetko.

11. MAC BUDAPEŠŤ

Maďarský majster si vstup do Lintnerligy predstavoval určite inak. Impotentný útok a deravá obrana + neistý brankár = nedobré vyhliadky pre ďalšie zápasy. Pomer gólov je 2:10 a treba povedať, že strelecky úspešnejšia bola aj reprezentačná U20 proti žilinským Vlkom. Mužstvu fungujú zatiaľ len legionári Densereau a náš Tomáš Klempa. Budapešť bude musieť poriadne zabrať, už dnes ho čaká "majstrovské derby" s Banskou Bystricou. Barani musia, rovnako ako domáci, odčiniť úvodné zaváhanie na domácich klziskách. Keď sa pozrieme na kvality kádrov, favorit je jasný. MAC to nie je.

- HKM Zvolen

Hrali len jeden zápas a aj ten prehrali. Nie sú na poslednom mieste, len ich zatiaľ nehodnotíme. Veď oni sa dočkajú. Už o týždeň. 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár