Prvé takmer Abovské derby

19.09.2018 / Mišo Hudák
Laco Nagy je na kraji sezóny vo forme. (photo: SITA/Tomáš Somr                )

Laco Nagy je na kraji sezóny vo forme. / (photo: SITA/Tomáš Somr )

Od čias ZPA Prešov nebolo v Košiciach takéto derby. Najbližším súperom Vežet bol doteraz Poprad, ktorý od Mesta s anjelom leží o dobrých 30 kilometrov ďalej ako Miskolc. Áno Miskolc, na webe DVTK je tiež prevažne uvádzané mesto Košice a nie Kassa. I keď možno by som dal v medzinárodnej konfrontácii prednosť verzii Kaschau, alebo honosnej Cassovia. Voláme bežne New York Rangers Novojrskými Jazdcami z Madisonskej štvorcovej záhrady (viem, viem, je to námestie)?

VSŽ Košice - Miskolc 6:3

Takmer Abovské derby preto, lebo predpredposledná zastávka Onga, na trati medzi Košicami a Miskolcom patrí ešte do pôvodnej Abovskej, neskôr Abovsko-turnianskej župy, ale Miskolc samotný bol centrom župy Boršodskej. Dnes je správnym centrom Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy, pribral k sebe územia a okresy celkov, ktoré rozdelila hranica so Slovenskom.

Miskolc podobne ako Sárospatak, Mezőkövesd, Eger, Nyíregyháza, Tiszaújváros a mnoho ďalších, sú pre Košičanov symbolmi leta, oddychu, víkendových výletov, nakupovania, kúpania sa. Ešte v deväťdesiatych rokoch platilo, že keď ste si chceli kúpiť kvalitné rifle, tak ste museli do Miskolca. Spomínam si na kúpanie v Tapolci, rikše, alebo na zmrzlinové kornútky s troma vrcholmi, do každého ste dostali inú príchuť.

Mimo tejto teritoriálnej emotívnej sentimentality sa hral aj hokej. Vežet hrali prvú tretinu v tréningovom tempe, potom keď sa snažili vypustiť zápas úplne, Miskolc okamžite v polovici zápasu stiahol zo štyri nula na rozdiel gólu a až tretiu tretinu sa Košice vrátili naspäť hrať. Skončilo to príjemným skóre 6:3.

Oranžová farba na uniformách Vežet opäť vypĺňa viac miesta, aj tie modré plochy sa tlačia do čiernej. Vo farebnom kóde sme teraz niekde na úrovni #003366, ešte dve tri sezóny a bude to konečne #000000. Je evidentný dramatický posun od dlhoročnej verzie #0066CC.

Po rokoch zaslúženého ponižovania je dôležité pochváliť fanklub. Letný nábor sa premietol do vizuálneho aj zvukového posilnenia. Neznejú nezmyselné chorály v náhodných momentoch, ale je cítiť kúsok stratégie. Po inkasovaných góloch nejdú členovia ortodoxných hundrať do bufetu, ale stoja pri svojich hráčoch. Tak ako sme to robili celú históriu s výnimkou poslednej dekády. Sektor B37 vyhradený pre hostí obsadili príjemní priaznivci Jegesmedvéku v objeme minimálne jedného autobusu a najmä v druhej tretine, keď Miskolc v krátkom čase nasúkal tri góly, ich bolo dosť počuť.

Takmer všetko okolo vstupu maďarských klubov do najvyššej súťaže ľadového hokeja Slovenskej republiky je v poriadku. Skúsenosti z kultúrneho a športového života v južných okresoch okolo Chlmca, Moldavy, Rožňavy, či Tornale však ukazujú jasne na orbánovskú plíživú stratégiu, ktorá podporuje jasne vymedzené spolky a organizácie a prináša do miest a dedín novú vlnu nacionalistického a národnostného pnutia. Zatiaľ chcem naivne veriť, že sa to neprenesie aj na hokej. Úprimne by som si želal ďalšie derby s Krakowom, Krynicou, alebo aj Ľvovom, ako ísť ešte raz na ten malý klub s tým dzignutým, alebo na ten väčší klub, ktorý každú jar hrá baráž a každé leto netuší či na jeseň bude vôbec hrať.

Ale veď sa zveziem pár kilometrov na Druhé takmer Abovské derby a dám vedieť.

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár