Pondelkové Tréneroviny - Viac takých Bakošov

24.09.2018 / Richard Hanzlik
Marek Bakoš, hviezda Trnavy. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Marek Bakoš, hviezda Trnavy. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Na svete sú tri typy futbalistov. Tí, ktorých milujete, tí, ktorých nenávidíte a potom najväčšia skupina hráčov, ktorí sú vám ukradnutí. Marek Bakoš dlho nepatril ani do jednej z týchto skupín. Sám neviem prečo. Nemal raketový štart do kariéry, ako napríklad Mak. Nedával desiatky gólov ročne, ako Robo Vittek. Ani nemal excesy Vlada Weissa. Nikto však nemôže povedať, že mu bol ukradnutý. Pretože to, čo on s futbalom zažil, to je niečo obrovské.

Bol pri zlatej ére Viktorie Plzeň, zahral si skupinovú fázu proti Barcelone, AC Milánu, Manchestru City alebo Bayernu. V Európskej lige zápasy proti Atléticu Madrid, alebo pamätný dvojzápas proti Neapolu, ktorý Viktoria vyhrala 5:0. A nikdy pritom nebol v roli Marcela Hossu. Každý jeden tréner mu v útoku dôveroval. Marek by mohol chodiť s nosom hore a čakať, kedy ho spoluhráč nájde presnou prihrávkou. Veď toho vo futbale dokázal viac, ako všetci tí pochybovači, ktorí jeho klubu predpovedali vypadnutie. Všetci tí, ktorí sa po prvých troch výplatách začnú hrať na majstrov sveta bez toho, aby v živote dokázali aspoň percento toho, čo on. Ale Marek celý zápas maká a bije sa o každú loptu, akoby to bola tá, ktorá má rozhodnúť zápas. A je mu jedno, či sa nachádza 17 metrov od brány, alebo v strede ihriska. A aj preto sa okamžite zaradil do tej prvej skupiny. Keď schádza z ihriska, viete, že tam nechal všetko. A vôbec nemusel dať gól. Pretože ak on povie, že je jedno, kto dá gól a hlavné je zápas vyhrať, tak mu veríte.

Tento rok je pre fanúšika Trnavy ako za odmenu. Titul, neuveriteľné pohárové výjazdy a ešte k tomu aj jeden z najlepších futbalistov, akí v našom drese za posledné roky pôsobili. Každé mužstvo by si jedného Bakoša zaslúžilo. Aspoň na toho polroka.

ŠK Slovan Bratislava - ŠFK Sereď 2:1, 1031 divákov

Slovan už začína vyzerať, ako malé tučné dieťa na nedeľnom obede. Tlačí do hlavy kura, ale veľmi dobre vie, že stačí vydržať ešte tak polhodinu a na stole sa zjaví plný plech veterníkov. A tak do toho mäsa len rýpe, aby sa nepovedalo. Aj Slovan do toho futbalu len tak zarypne a nevie sa dočkať, kedy sa presťahuje cez ulicu na niečo, čomu sa dá konečne povedať futbalový štadión. Ale aj takéto profesorské výkony mu zatiaľ stačia na to, aby o sebe mohol hovoriť, že nepoznal trpkosť porážky. Okrem Orešian teda.

Z prvých troch striel padli tri góly. Len by málokto čakal, že jedna z nich zapadla aj za Greifa. Sereď prišla samozrejme s obrannou taktikou s názvom nedeľný Zelovoc v Kauflande. Výskumy ukázali, že tým územím väčšina mužstiev nemá šancu prejsť. Ale keďže Slovan sa nejako nemal k tretiemu gólu, začalo horieť na druhej strane. Pankarinčanova strela najprv oblízala rozlišovačku podávača lôpt vedľa bránky a zákrok na Gatariča sa nepremenil na penaltu.

MŠK Žilina - FK Senica 5:0, 1818 divákov

Kentoš si asi povedal, že tento rok síce titul nezíska, za to svoj káder zúži viac, ako Kočner obvod pása po podviazaní žalúdka. A tak sa z Áčka poberá aj Jankauskas s Polievkom. Ešte pár hráčov a Markíza urobí reportáž o hromadnom prepúšťaní na severe Slovenska. To Senica stále buduje mužstvo. Ešte dať na lavičku Kotulu a v Matici Slovenskej vyškrtnú Senicu z mapy Záhoria.

Hostia postavili obrannú pevnosť Boyard a čakalo sa len na to, kým dajú paklíči tímu v žltom tie správne indície. Vyšiel až Holúbkov priamy kop tesne pred tým, ako sa mužstvá chceli schovať do polčasovej kabíny. V druhom polčase už domáci takí pohostinní neboli. Vybehli po Senici ako zubná náhrady Gizky Oňovej a výsledok hovorí jasnou rečou. K tomu ešte dva neuznané góly z ofsajdu. Postupne sa presadili Anang, Diaz, Škvarka a aj Boženík. Mimochodom, po mladom Ivanovi najčastejšie faulujúci hráč v lige. A dočkali sme sa rekordu. Viktor Pečovský nastúpil na ligový zápas s číslom 405. Legenda, ako tá treska v majonéze. Gratulujem.

DAC Dunajská Streda - FC Spartak Trnava 3:2, 9358 divákov

Už sme si zvykli, že ligové výkony Trnavy sú monotónne a jednoduché, ako Jay-Z-ho texty. Aha, hmm, yeah, ou yeah. Ale ako hovorí staré ľudové príslovie, radšej prehrať dva zápasy v lige, ako vypadnúť už v predkolách Európskej ligy. A tak Látal znovu postavil študentskú zmes hráčov, ktorá by teoreticky mala stačiť na druhého dvojjazyčného súpera behom štyroch dní. Ale nedal si pozor na to, že spaľovač šancí v žlto-modrom odpočíval. Bayo videl v minulom kole červenú kartu.

A domáce mužstvo malo dobrý štart. Prvých 20 minút bolo naozaj na trdelník so škoricou, Divkovič aj otvoril skóre, ale Ghorbani vyrovnal. Rovnaký hráč poslal Trnavu aj do vedenia, ale keď mala súpera z brejkov zložiť definitívne na zem, zaváhala a otvorila do korán roldor pre Divkoviča s Pačindom.

AS Trenčín - ViOn Zlaté Moravce 1:0, 723 divákov

Dejú sa veľké veci. Trenčín nedostal tri zápasy po sebe gól. Odkedy sa do obrannej formácie zasunul Jakub Paur, cíti sa Šemrinec konečne bezpečnejšie. Dovtedy si musel pripadať ako kura na dni otvorených dverí v KFC. Keď je toto možné, ja už fakt verím, že Drobová sa môže stať prezidentkou a prvou dámou v jednej osobe.

Trenčín si opäť získal srdcia študentov aplikovanej matematiky a fyziky, pretože znovu dominoval v percentuálnom držaní lopty. ViOn sa ale dobre pripravil na jeho kombinatoriku a derivácie. Krátky bol iba pri Šulekovej akcii, kedy si jeho prihrávka pod seba našla nohu Čatakoviča. Aj hostia z Moraviec mali svoje šance. Dve. Ale nič z nich a tak ich hreje len pocit, že do rovnakého počtu pustili aj akože domáce mužstvo. Klub už síce ukázal vizualizácie nového štadióna, ale je jasné, že najbližších 12 mesiacov bude doma na Myjave.

MFK Ružomberok - FK Železiarne Podbrezová 3:0, 1451 divákov

Vyzerá to tak, že Ružomberok po pokusoch urobiť strelca z Haskiča a Lačného, konečne našiel bombardéra. Sedem gólov už strelil Tandir a ak mu to takto pôjde ďalej, v lete ho kúpi Slovan. Vždy je pre súperov zle, ak Ružene vyjde prvý polčas tak, ako tentokrát. A najhoršie je, ak sú to dva góly pred jeho koncom. Penalta a vlastný, to je horšia kombinácia ako xanax s vodkou. Tretí gól dal Tandir v druhom polčase a keďže Macík mal svoj deň, hostia sa pokorne zbalili a odišli.

FC Nitra - MFK Zemplín Michalovce 2:1, 1355 divákov

Niekedy človek musí čudovať, čo sa dá vidieť v TV. Relácia, v ktorej sme zistili, že Ibi Maiga stále žije, Martin Šmahel nenosí tričko ani keď nasneží a že môžeme byť radi, že Twiinsky len spievajú. Alebo predpoveď počasia, ktorú by mala sponzorovať stávková kancelária, pretože to už skôr Šporarovi vyjde tip, ako im predpoveď. A potom v sobotu si tam nájdete aj zápas Nitry s Michalovcami. Áno, hostia hrajú pekný futbal a chodia ním baviť ľudí, ale im z posledného miesta do smiechu nie je. Aj teraz v Nitre vyhrávali, ale Kóňa so Šimončičom zápas otočili. Tak si vážme aj takéto zápasy, lebo bude viac Farmy.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár