Na vlastné buľvy: Keď PAOK privíta zlodejov z AEK, je v Solúni horúco

25.09.2018 / Peter Dolobáč
Rozhodca Mattias Gestranius píska a ohne sa rozhoreli na štadióne PAOK v Solúni. (photo: SITA/AP Photo/Giannis Papanikos)

Rozhodca Mattias Gestranius píska a ohne sa rozhoreli na štadióne PAOK v Solúni. / (photo: SITA/AP Photo/Giannis Papanikos)

Je podvečer, 23.september a rodisku našich vierozvestov sa schyľuje k peknej bitke. Futbalovej. PAOK hosti AEK Atény a keďže (aspoň podľa fanúšikov solúnskeho tímu) im AEK UKRADOL minulú sezónu titul, na prvom vzájomnom zápase bude veselo. Hodinu pred začiatkom zápasu je štadión zaplnený na 80%. Keby som si nepomýlil hrací čas a neprišiel o hodinu a pol skôr, tak sa na štadión nedostanem, je beznádejne vypredaný. Veru, pomstiť sa treba.

PAOK - AEK 2:0

Nástup tímov na rozcvičku už sleduje viac divákov, ako ich zablúdi na tri kolá Fortunaligy. Napriek tomu, že futbalisti AEK vybehnú na opačnú polovicu ako poskakujú solúnski Ultras (hodinu pred zápasom už do pol pása vyzlečení), zvuková vlna nenávisti ich zasiahne len o málo mikrosekúnd neskôr. Je ohromujúca. Napriek svojim futbalovým snom by som teraz nechcel byť súperom PAOKu.

V takej atmosfére je istou samovraždou nefandiť domácim, tak si prejdime základné pravidlá správania sa fanúšika solúnskeho tímu:

 1. Na zápas prichádza v drese, pred rozcvičkou tímov je dress code „hore bez“
   
 2. Zaspieva chorál v ktorom sa spomína prezident AEK Atény v súvislosti s reprodukčným správaním cicavcov

 3. Kričí „ZLODEJI!“ (lebo ukradli titul)

 4. V pohári od kokakoly si donesie pivo

 5. Kričí na súperovho trénera „ aténska kur*a“

 6. Zaspieva chorál v ktorom sa spomína Olympiakos Pireus v súvislosti s reprodukčným správaním cicavcov (Olympiakos a AEK sú najúhlavnejší nepriatelia PAOKu a Olympiako už čaká v budúcom kole o týždeň. Mentálna príprava, to je jasné)

 7. Vyfajčí minimálne 5 cigariet (resp. 2 cigary) za polčas

 8. Na zápas si donesie frajerku

 9. Dúfa že fajčiť bude aj ona

 10. Ale až po zápase

 11. Pri náznaku každej šance vstáva zo sedadla

 12. Pri odchode hráčov do šatní sa poďakuje akýmkoľvek obscénnym gestom za predvedenú hru (určené predovšetkým hráčom súpera)

 Posledné dve pravidlá sú kolektívne:

 1. Na zápas je potrebné doniesť minimálne 500 svetlíc. Prvú stovku „zapaľuje“ rozhodca svojim prvým hvizdom, horenie ostatných je bohužiaľ už menej koordinované

 2. Okrem svetlíc je potrebné zapáliť aj reálny oheň, ktorý všetky bezpečnostné zložky (je ich tu viac ako na Václaváku 17.novembra 1989) ťažko odignorujú.

Zápas ponúkne futbalovú kompletku. Nasadenie, súboje, futbalovosť, divadlo, pekné prihrávky, technické parádičky, góly, aj tyčky. Videl som iba tie na ihrisku na bránkach, no nepochybujem ani o tých gastronmických, reflexných v okolitých alejách. 

Zápas sa končí dva : dve (PAOK dva góly : AEK dve tyčky), v oficiálnom zápise teda svieti 2:0. Hajlajty si pozrite tu. 

Spokojní fanúšikovia sa vysmiati trúsia domov. S nostalgiou spomínajú na nedávnu minulosť, kedy usporiadatelia dovolili doniesť na takýto zápas nie 500, ale 5000 svetlíc. Viditeľnosť na štadióne vtedy dosahovala neuveriteľných päť metrov.

Tak aspoň pohladkajú po vlasoch frajerku a tešia sa, čo bude doma.

O rok pôjedem do Grécka na dovolenku zas až v septembri. Chalkidiky to istia. Dúfam, že opäť úspešne uzatvorím letnú turistickú sezónu na štadióne PAOK Solún.

Peter Dolobáč

Peter Dolobáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár