Veľký prehľad pred štartom NHL: Od A po (DEad)monton

30.09.2018 / Martin Sadlek
Connor McDavid. (photo: SITA/AP Photo/JASON FRANSON)

Connor McDavid. / (photo: SITA/AP Photo/JASON FRANSON)

Vitajte u veľkého predsezónneho preview plného dôkladne stráženej neobjektivity, predsudkov voči etablovaným lúzrom, subjektívneho maľovania dúhy u osobných čiernych koní a zaručených tipov, ako to zase raz celé dopadne. Do začiatku sezóny stihneme zrekapitulovať dianie u všetkých 31 účastníkov zájazdu a uviesť tak do obrazu tých, ktorí z nepochopiteľných príčin mali na práci niečo dôležitejšie, ako sledovať uhorkovú sezónu najlepšej hokejovej ligy na svete.

ANAHEIM DUCKS

Anaheim napriek najrýchlejšiemu možnému vyradeniu v play-off zostáva v novej sezóne v podstate bezo zmeny. Spoľahnúť sa vo veľkom opäť chcel na dobrú formu Getzlafa, či Perryho. Hlavne druhý menovaný bezpochyby v minulej sezóne tejto organizácii viac vzal, ako dal – ergo, je čo naprávať. Lenže Perry bude najnovšie mimo päť mesiacov. I keď minule nehviezdil, stále dokáže byť rozdielový hráč. Osud zraneného Ryana Keslera je pre túto sezónu rovnako neistý a už sa nám domček z karát rúti z útesu. Ducks budú teda potrebovať kvalitnú defenzívu. Bránkovisko je vyriešené – na ďalších 8 rokov predĺžený Gibson a veterán Miller sú zárukou, že nejaké tie chyby v rozohrávke budú riešiteľné. Hviezdni obrancovia tu však s výnimkou Cama Fowlera a Hamphusa Lindholma chýbajú – zdatne sekundovať by im mohli prišelci Luke Schenn s Andrejom Šustrom, no za týmito menami už nič výrazné s nálepkou nekompromisnej spoľahlivosti nevidím a so štyrmi dobrými bekmi sa 80 – 100 zápasová sezóna uhrať nedá. Ničmenej dobrá tímová chémia môže vykonať zázraky. Káčeri ale starnú, prestavba tímu je také dve-tri zákruty ďaleko a zranenia zásadných hráčov novému útoku na Stanley cup nedávajú reálne kontúry

Predikcia Takurčitee: Na predmestí L.A. budú radi, ak v marci ešte stále budú môcť snívať o play-off.

ARIZONA COYOTES

Kto od najzbytočnejšieho tímu v pelotóne nič nečakal, nečakal správne. Niežeby táto sezóna musela byť rovnaká, zásadný posun (napríklad do prvej osmičky) ale čakať nemožno. Yotes dokázali v lete uhasiť to, čo ich pálilo najviac – podpismi švédskych bekov Hjalmarssona a Ekmana-Larssona si snáď uchovali reálnu šancu pôsobiť na okolie ako mančaft schopný hrať najlepšiu ligu sveta. Mladučký Jacob Chychrun by jedného krásneho dňa mohol byť spomínaný po ich boku, ešte si to ale pár striedaní vyžiada. Pre mňa stále nepresvedčivý Raanta v modrom polmesiaci ostane naďalej jednotkou, čo fanatickým permanentkárom v hľadisku zase poskytlo protiváhu k euforickej injekcii spôsobenej podpismi vyššie spomenutej obrannej eskadry, ku ktorej možno ešte pripočítať príchod Alexa Galchenyuka. Ten hral v Montréale krídelko, v púšti dostane šancu ako center, čo mu údajne sedí viac. Zistíme už o chvíľu. V útoku to ale nebude vyložená krasojazda – veľa bude závisieť od toho, ako sa uvedú prišelci Grabner a Hinostrooza, oporami by mohli byť Derek Stepan, Dylan Strome a Clayton Keller. Zaperliť by konečne mohol aj ďalší mladík Brendan Perlini – možno pomôžu nejaké ultimáta od spriaznených talianskych prisťahovalcov. Predovšetkým bude dôležité nezačať opäť sezónu 11 prehrami v rade...

Predikcia Takurčitee: Kojoti budú vyť sebavedomejšie, zanechajú sympatický dojem a na golfové ihriská sa v polovici apríla poberú z pekného 11. miesta.

BOSTON BRUINS

Od Medveďov sa už tradične bude čakať veľa. Káder nabitý hviezdami, explozívny útok, pevná a mladá obrana, ktorú ešte stále bude dirigovať neúnavný Chára, luxusné bránkovisko v zložení Rask – Halák. Táto dvojka do konca sezóny spolu nevydrží. Vo februári sa pravdepodobne dočkáme logického trejdu, kde za kvalitnú protihodnotu v podobe skúseného a relatívne lacného Haláka (cap-hit 2,75 mil. USD) Bruins privedú posilu do poľa. Všetci kľúčoví strelci, kone a veže zostávajú na svojich miestach, výnimkou je snáď len legenda Brian Gionta, u ktorého sa očakáva oficiálne ukončenie kariéry. Tú elitnú lajnu Marchand – Bergeron – Pastrňák bude ale musieť niekto ďalší podporiť podobne plodnými a konzistentnými výkonmi. Že sa tak na jar v play-off nestalo, môže byť hlavný dôvod, prečo žlto-čierni v sérii s Tampou padli. Tuuka Rask tiež v kritických momentoch nedosahoval čísla, ktoré by sedeli ku kandidátovi na Stanley cup.

Predikcia Takurčitee: V Bostone si svoj čaj budú bezpochyby piť aj po základnej časti. V druhom kole však opäť vyfasujú súpera, ktorý im nesadne a zopakujú výsledok z minulej sezóny.

BUFFALO ŠABLES

Ani druhý z tých dvoch zbytočných tímov si nebude stlať na ružiach. Opäť to bude skôr pichľavá slama na povale šopy, ktorá by potrebovala pomaly nieže opraviť, ale zbúrať a postaviť znovu. 62 bodov v minulej sezóne. 25 víťazstiev – teda v priemere každý štvrtý zápas. Šable v posledných rokoch nijak nerobia dobré meno svojmu názvu. Veď ako jediní nedokázali za celú sezónu nastrieľať ani 200 gólov a rešpekt, či nebodaj strach, je to posledné, čo pri nich súperi cítia. Šable majú dva veľké prísľuby do budúcna. Casey Mittelstadt bol draftovaný minulý rok. Od úvodného buly sa ale bude veľká pozornosť upierať na hviezdičku Rasmusa Dahlina, draftovanú z 1. miesta. Nejaký ten rok asi potrvá, kým začne reálne prinášať ovocie, veď ani Jack Eichel nebol prorokom z večera na ráno. Bránku postrážia Carter Hutton, bývala dvojka St. Louis a Scott Wedgewood z Arizony. Prvý menovaný síce mal na stredozápade skvelé čísla, no ešte nikdy nemusel zvládnuť úlohy jednotky, ktorá si nekolísavými výkonmi odmaká 60+ zápasov za sezónu. Predpovedám, že obrancom to pri rozohrávke trošku roztrasie čepele a betónovo nepreniknuteľné zadné rady budú asi aj tentokrát len zbožným želaním. Navyše odchod Ryana O´Reillyho zabolí. Prilákať sa však podarilo Jeffa Skinnera, Patrika Berglunda, Connora Shearyho, či Vladimíra Sobotku. Keď sa skamarátia s Ristolainenom, Pomminvillom a Okposom, môžu vykresať nádej na debakel trošku menší, ako naposledy.

Predikcia Takurčitee: Tento kolektív si jednoducho nemôže obuť korčule viac, ako 82-krát. Ementálová obrana mu podrazí nohy, aj keby to v útoku krásne šlapalo a sypalo. Skôr bude hotová diaľnica do Košíc, ako sa v Buffale pozrú do play-off.

CALGARY FLAMES

Miesto spaľovania svojich súperov si v metropole Alberty konzistentne spaľovali vlastnú šancu na úspech prakticky po celú sezónu. Málokto odohral to, čo sa od neho očakávalo. Väčšiny súpisky zaostala za očakávaniami, jedným z klincov do rakvy bolo aj zbytočné pôsobenie Jágra, ktorý tu svoju bohatú a úžasnú kariéru v NHL zakončil tak trochu nedôstojne. Kostra tímu ostáva pohromade, k pilierom prípadného úspechu ako Monahan, či Gaudreau ale pribudol James Neal! Ten Neal, ktorý si finále zahral už dvakrát po sebe a vždy s dlhým nosom, najskôr za Nashville a minule za Vegas. Ak by kráčal v šľapajach Mariána Hossu, Calgary by malo pohár tento rok vyhrať. Jasnou jednotkou je skúsený Mike Smith – jeden z nemnohých mužov činu, ktorí občas dokážu chytiť aj čo-to nad plán, vzdorujúc pri tom pravidlám gravitácie. Ak ho nezbrzdia zranenia a bude k dispozícii dňom i nocou, páni preháňajúci sa pred ním majú na to, aby sa fanúšikom tiež postarali o lepšie výsledky.

Predikcia Takurčitee: Nový tréner prinesie nový herný systém, na ktorý si káder bude chvíľu zvykať. Presne tú chvíľu, v ktorej postrácajú kopu bodov chybami prameniacimi z nedoladeného systému. Sorry chalani, aj zajtra je deň.

CAROLINA HURRICANES

Už ani vrátnik na štadióne si nepamätá, kedy naposledy hrali Hurikáni o pohár. Pomôžem mu – bolo to v roku 2009. Pozerať sa na to nemohol Ron Brind´Amour, ktorý v sezóne 2005/2006 Carolinu k Stanley cupu doviedol. Od novej sezóny je hlavným koučom. Manažmentu sa podarilo priviesť Dougieho Hamiltona, Michaela Ferlanda a Adama Foxea (sponzorom programu bolo Calgary), opačným smerom však musel putovať Elias Lindholm. Uvoľnený z Detroitu, rád podpísal ročnú preklenovaciu zmluvu gólman Petr Mrázek. O motiváciu má teda postarané a bude sa musieť činiť – nahrádza totiž Cama Warda. Tých odchodov bol plný vestibul – Nordström, Dahlbeck, Derek Ryan, Lee Stempniak, Jeff Skinner... Navyše preplatený sa zdá byť Scott Darling – s úspešnosťou zásahov pod 89% sa vedenie modlí aby sa s cap-hitom 4,15 mil. USD rapídne zlepšil. V životnej forme sa naopak nachádzajú Fíni Aho a Teräväinen. Budú ale potrebovať podporu v podobe kvalitnej rozohrávky. Falk? Hamilton? Jake Bean?

Predikcia Takurčitee: Mančaft v prestavbe, od ktorého sa dá čakať, že počet svojich neúčastí v play-off zaokrúhli na 10 v rade. V minulej sezóne však Hurricanes pôsobili sympaticky, chvíľu som bol ochotný uveriť, že teraz to príde. Neprišlo a nepríde ani teraz.

COLORADO AVALANCHE

Na úbočí Skalistých si kúpte popcorn a šup ho do prvej rady – k zdravotne (a to aj psychicky) labilnému Varlamovovi nakúpil do bránkoviska Joe Sakic v akcii washingtonského Grubauera a Pavla Francouza. Kohúti dvaja, smetisko jedno. Colorado je tým plný mladíkov v nádeji. Predminulá katastrofálna sezóna (nazbieral niekto v aktuálnom systéme menej ako 48 bodov?) je zabudnutá výkonmi z tej minulej, v ktorej sa cez všetky očakávania Lavíny predrali do play-off. Viac ako skúsených harcovníkov so zvučnými menami je tím plný skôr spomínaných prísľubov do blízkej budúcnosti. Okrem Tysona Barrieho, spomeniete si z voleja na ďalších obrancov? Johnson, Nemeth, či Zadorov si mimo prehnanej pozornosti reflektorov hrajú svoje, ale na obálke novej videohry by ste si ich nikdy nepredstavovali. Útok je na tom podobne. Elitári MacKinnon a Landeskog budú mentorovať takého Josta, Kerfoota, Rantanena, Andrighetta a Kameneva a snažiť sa vytrieskať z nich nepochybný potenciál. Z celej základnej súpisky jediný Söderberg je starší ako 30 rokov. Od tejto omladiny čakám srdnatý, motivovaný boj, korunovaný, ako to už u mladých býva, nemalou dávkou nedisciplinovanosti. Tá Lavínam napokon zlomí väzy v cieľovej rovinke pri honbe za prvou osmičkou.

Predikcia Takurčitee: V Denveri to vyskladali veľmi sľubne a nezadržateľne sa rútia v ústrety ďalšej „golden age“, ruže však prinesie trpezlivosť, a tak sa v apríli 2019 ľad ešte rozpustí predčasne.

COLUMBUS BLUE JACKETS

Pre Modrokabátnikov je nadstavba po dvoch vydarených základných častiach už povinnosťou. Za úspešnú sezónu sa tu už považuje taká, v ktorej si Jackets otvoria brány aspoň druhého kola, a tomu sa niet čo čudovať. Veď na modrej pred Bobrovskim sa očakáva hotová poézia – etablované kanóny Seth Jones a Zach Werenski by mali mať to najlepšie stále pred sebou, navyše k oporám Savardovi a Murraymu zaradil počas sezóny Tortorella aj Nutivaaru a na šiesteho beka je kandidátov viac, než u nás na prezidenta, len oveľa kompetentnejších. Opäť všetko mladíci, ktorí sa ešte 30-tke na krku oprávnene smejú do očí. Otlakom tlačiacim v topánke sú pre Columbus momentálne myšlienkové pochody Artěmija Paralena, ktorý dáva jasne najavo, že meno Blue Jackets preňho nemá dostatočný cveng a rád by si počas sezóny vybulíkal nejaký trejd, zrejme do jedného z „tradičnejších“ celkov. Ničmenej aj bez Jeho Výsosti by to mali v Columbuse dotiahnuť ďaleko – Wennberg, Dubinsky, Atkinson, Jenner, Foligno, Milano a ostatní vyslanci talianskej mafie zostali pohromade a sú zárukou plného hľadiska.

Predikcia Takurčitee: Columbus si účasť v nadstavbe postráži bez problémov, dokonca zvládne prvé kolo. V tom druhom mu stopku rázne vystaví ich obľúbený Pittsburgh. Nebude to také ľahké, drahá!

DALLAS STARS

S Hviezdami sa minule do play-off počítalo, nakoniec im však o vlások ušla aj divoká karta. O tri vlásky, lepšie povedané. Nevyváženosť v produktivite je jasným hlavným vinníkom a kopať si len do jalového Jasona Spezzu nie je fér – prvá lajna Benn-Seguin-Radulov nazbierala viac bodov, ako všetky ostatné dohromady. Svoj nadpriemerný štandard si celý čas šiel ešte John Klingberg – byť obrancom a nazbierať 67 bodov je zaručená miestenka do all-star tímu. Čakalo sa však všeobecne viac. Bránkovisko sa stabilizovalo vďaka Biskupovi Benovi a aktuálne už aj Chudobinovi, tlak sa naopak destabilizoval súperom s príchodom búrliváka Radulova. Ten by mohol uvítať k sebe do lajny Ničuškina. Otázka je, či Montgomery kvôli tomu rozbije jednu z najspoľahlivejších mašín v lige – elitný útok Dallasu. Na druhej strane, s jednou funkčnou lajnou je to ako s jednou lastovičkou – leto vám to neurobí. A v Dallase by sa už takého aktívneho leta radi dočkali...

Predikcia Takurčitee: Očakávať útok na prezidentovu trofej je utopické, pri zlepšenej produktivite Spezzu, Janmarka, či Hanzala by sa však Stars mohli tentokrát na tie spomínané tri vlásky pozerať z odlišnej perspektívy.

DETROIT RED WINGS

Verejné obstarávanie na generačnú prestavbu tímu je konečne v plnom prúde. Počas sezóny sa vymenilo zopár kúskov za prepotrebné voľby v draftoch, a tak je možno lepšie od nedávno ešte tradičného účastníka bojov o pohár opäť nič nečakať. Staré súčiastky sa v hockey-towne pomaličky menia za nové, výsledkom je však zatiaľ nie úplne kompatibilný guláš z odchádzajúcich komponentov s dlhou životnosťou a v praxi nezabehnutých náhradných dielov bez optimálnej prevádzkovej teploty. Detroit v minulej sezóne pričasto zažíval hororové zápasy, ktoré boli 1:1 striedané výkonmi na úrovni, lenže potom príde predvianočný debakel 1:10 od Montréalu a to bol Montréal v uplynulej sezóne tiež tragický, takže to už si poviete, že fakt pôjdete radšej robiť tú striptérku. Marazmus to ale nie je beznádejný, 18-ročný Filip Zadina ako šestka tohtoročného draftu by o pár rokov mohol byť jeden z tých, ktorí červenú káru potiahnu až do nebies. To sa ale najskôr musia spevniť zadné rady – tu znesie najprísnejšie kritériá snáď len Mike Green, patriaci už skôr k tým starším súčiastkam. Celkovo potom obrana Krídel patrí k najhorším v lige, a to je ešte v nejednom prípade aj preplatená (DeKeyser, Kronwall). Navyše sa ako reálne javí náhle ukončenie kariéry Henrika Zetterberga.

Predikcia Takurčitee: Ďalší typický príklad tímu v prestavbe, tu navyše dlho odkladanej. Budú sa najmä trpezlivo zapracovávať a leštiť mladé pušky (Zadina, Svečnikov, Hronek, Bertuzzi). Písanie histórie bude musieť Detroit na chvíľu ešte prenechať iným.

(DEAD)MONTON OILERS

V Alberte sa predminule odrazili ku hviezdam a minule sa zase vrátili na to dno, z ktorého sa ale môžu odraziť znova a majú na to potenciál. Olejári aspoň prestávajú byť považovaní za pohrebisko talentov a draftových jednotiek. Napriek sklamaniu sa v lete do žiadnych veľkých zmien nepúšťali – snaha udržať partiu pohromade však vôbec nemusí byť na škodu. Súpiska ukazuje, že spackaná sezóna mohla byť skôr anomáliou a oranžovo-modrí sa reálne môžu vrátiť na vrchné pozície. K one-man show kapitána Connora však musia prispieť aj ostatní. Je neuveriteľné, že napriek mizerným tímovým výsledkom dokázal McDavid sám pokoriť 100 bodovú hranicu. Keď mu kamarátov do dažďa urobia Draisaitl, Nugent-Hopkins, kráľovsky zaplatený Lucic a v obrane sa nezrania (a nezrazia) Nurse a Klefbom, nevidím dôvod, prečo by na západe Kanady nemohli oslavovať hoci aj pohár. Len či sa Andrej Sekera stihne vyliečiť a vrátiť na ľad. 

Predikcia Takurčitee: No a čo? Vegas minule tiež nikto príčetný neveril! Finále je minimum.

Martin Sadlek

Martin Sadlek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár