Veľký prehľad pred štartom NHL: Favoriti na konci abecedy

02.10.2018 / Martin Sadlek
Potiahne Fleury Vegas znova ďaleko?  (photo: SITA/AP Photo/John Locher)

Potiahne Fleury Vegas znova ďaleko? / (photo: SITA/AP Photo/John Locher)

Sú len dva tímy v celom pelotóne, ktorým stačil príchod jediného hokejistu, aby sa z nich, ako šibnutím čarovného prútika, stal kandidát na zisk Stanley cupu. Toronto i San Jose sa nám zmestili do poslednej časti nášho skromného preview. Navyše, v každom z nich hral alebo hrá Patrick Marleau. Náhoda?

PHILADELPHIA FLYERS

Nestačila bitka o Pensylvániu v niekoľkých kapitolách počas základnej časti, tú hlavnú napokon Letci bojovali v 1. kole. Bez úspechu. Partička reflexných cestárov okolo hrdzavého Voráčka mala na Pittsburgh jednoducho smolu. Ich úspešný súper ale zastavil už aj lepších, a medzi takých by chceli Flyers patriť tentokrát. Najneistejšia dvojica gólmanov v lige však nie je tým základným kameňom, ktorý by ste chceli poklepať. Elliot i Neuvirth sú k zraneniam náchylní nemálo. V defenzíve vyčnieva kanón Radko Gudas a Andrew McDonald, viacerí talentovaní mladíci onedlho vyčnievať začnú namiesto nich. Útok tiež prebúdza nemalé očakávania – predsalen, keď pri obúvaní korčúľ čítate, že dnes sú hlavnými chodmi Voráček, druhý najproduktívnejší Giroux, Couturier, či Simmonds, cítite, že zadarmo to nebude. A to ešte ako najjagavejšie persóny v najlepších rokoch dostanú „konkurenciu“ v podobe robustného van Riemsdyka. Aby nič nebolo čierno-biele, poďme ešte Josiho Lehteru podozrievať z pašovania kokaínu. Muhehe!

Predikcia Takurčitee: Metropolitná divízia môže byť v tejto sezóne najťažšia. Konečný úspech bude závisieť zrejme od toho, ako často dokážu Letci porážať Tučniakov a obhajcu trofeje.

PITTSBURGH PENGUINS

Popri Chicagu a L.A. najúspešnejší tím poslednej dekády vstupuje do sezóny skôr s prevahou skúsenosti, počíta sa však, že základnú zostavu doplnia aj nenápadní mladíci, tvrdo na sebe pracujúci na farme. Napríklad Daniel Sprong si v minulej sezóne udržal priemer bod na zápas a to už si pýta postup do prvého tímu. Notoricky známe nočné mory budú mať súperi z útoku Tučniakov aj v tejto sezóne. Problémom ostáva nevyváženosť v produktivite – Malkin, Crosby a Kessel sa priblížili k stovke bodov, ostatok tímu však na nich nemal nárok a úplne najviac to bilo do očí v playoff.

Obrana je oveľa nevyspytateľnejšia – mená ako Letang, Maata alebo Justin Schultz isto dajú vedeniu spočiatku pokojný spánok. Ak sa však udeje pár zaujímavých náhod so zdravotnými následkami, zástupičov na rovnakej hernej úrovni títo traja v tíme nemajú, alebo o nich aspoň nevieme. Matt Murray v modrom polmesiaci sa po odchode Fleuryho tiež ešte len učí byť schopnou, psychicky odolnou jednotkou a zraneniam sa tiež nevyhýba.  Úspešnosť 90,7% z minulého ročníka bude musieť trošku pozdvihnúť. Z minulosti vieme, že na to má.

Predikcia Takurčitee: Aby mali mať Penguins šancu napísať tento rok nejakú zaujímavú kapitolu, budú musieť zber kanadských bodov outsourcovať aj na tretiu a štvrtú lajnu. Koncept 3-4 hráčov, ktorí to tam gólmanom budú zasúvať celý rok, je dlhodobo neudržateľný.

SAN JOSE SHARKS

Najväčšie prestupové bombe vybuchlo pred pár dňami v Kalifornii. Erik Karlsson dosiahol svoje a presunul svoju maličkosť na miesto, kde pre zisk najcennejšej trofeje môžu urobiť trochu viac, ako len o nej snívať. Žralokov to stálo len pár maličkostí – 4 voľby v draftoch a rovnaký počet „hotových“ hokejistov vrátane Dylana DeMela a Chrisa Tierneyho. Ničmenej Karlsson a Burns v jednom tíme ako top ofenzívni obrancovia, to už nie je žiadna malorážka. Sharks robia pre zisk svojho prvého pohára, čo sa dá. Všetko významné z útoku ostalo samozrejme pohromade. Mazákov Thorntona, Pavelskiho, Couturea, či Hertla na jar doplnil Evander Kane a predpokladá sa, že všetci potiahnu k dobrým výkonom vychádzajúce slniečka ako Suomela alebo Sörensen. Na Martina Jonesa v bránke sa dá štandardne spoľahnúť – Quick z neho v neďalekom L.A. prakticky zmontoval sám sebe porovnateľnú konkurenciu.

Predikcia Takurčitee: Ak si nadupaný káder sadne a bude hrať v odpovedajúcej pohode, vo finále konferencie vyzve Edmonton. Ako to dopadne, si prečítajte v preview číslo 1.

ST. LOUIS BLUES

Blues po prvom mesiaci základnej časti viedli tabuľku, v jej polovici boli ešte bezpečne štvrtí, aby svoj riadený degres zakončili prehrou v poslednom zápase. Prehrou, ktorá ich stála play-off. Nedá sa čudovať pocitu, že niečo tu hnilo zvnútra, a tak sa Bluesmani v letnom období zaradili medzi tých aktívnejších marketérov. Najväčšou rybou, ktorá sa v sieti zatrepotala, je zrejme Ryan O´Rielly. Obete ale boli značné – Berglund, Thompson, Sobotka + dve voľby v drafte. Jeden z tých trejdov, u ktorých si pani Irónia priam pýta zranenie. Tým posilnili aj Bozak s Maroonom a návrat produktívneho Davida Perrona, ktorého Blues museli pustiť Vegas pri rozširovacom drafte, to tiež nie je na zahodenie. Z defenzívy na papieri tiež hlava veľmi nebolí. Edmundson s Pietrangelom sú asi elitnou dvojicou, vo výhradne kanadskej obrannej hradbe ešte svieti ostrieľaný Bouwmeester a vypracoval sa aj agilný Colton Paradajko. Zásadný problém je, čo s Jakeom Allenom? Keď ho Bluesmani najviac potrebovali, klesla mu úspešnosť zákrokov dokonca pod 90%. Niežeby mu kamoši v zbroji pomáhali nadštandardne, ale s gólmanmi je to už tak – vina padá na vašu hlavu ako záchod na pos... poznačeného.

Predikcia Takurčitee: Podľa papierových predpokladov je návrat do play-off reálny, ak Blues zase nezaspia na vavrínoch v polovici kopca a Allen nebude mať pričasto svoje dni.

TAMPA BAY LIGHTNING

Blesky s dlhým nosom odstavili motory po neúspešnom konferenčnom finále, ich káder však zostal bezo zmeny a už to je dobrý dôvod na to, aby sa s nimi aj v novom hone za trofejou seriózne počítalo. Miesto externých nákupov sa predlžovali kontrakty tým, ktorí by mali mať zásadný podiel na jej čo najrýchlejšom zisku. Menovite Nikita Kučerov, J.T.Miller a aj obranca McDonagh. Prvý menovaný si zmluvičku vyslúžil neuveriteľným priemerom 1,25 bodu na zápas. Obrana pôsobí vskutku nepriepustne – Vasilevskij je už dnes bezpochyby jedným z najlepších brankárov na svete, Hedman bol za minulú sezónu vyhlásený najlepším obrancom NHL a forma Strålmana, Girardiho a progres len 19-ročného Sergacheva prinesie do zadných radov pokoj a mier. Problém nastane pri nevyrovnanom počte hráčov na ľade – úspešnosť oslabení musí u kandidáta na pohár zo 76% rozhodne stúpnuť. Jeden zo zápasov v neúspešnej sérii proti Washingotnu Blesky prehrali vďaka dvom gólom v oslabení 4:2.

Predikcia Takurčitee: Bolts zlepšia oslabenia a opäť Atlantickú divíziu aj základnú časť vyhrajú. V samotnom finále v júni vyzvú Olejárov.

TORONTO MAPLE LEAFS

Pozrite sa na tú súpisku! V organizácii s dlhodobo najvyššou trhovou hodnotou a tiež s jednými z najdrahších vstupeniek na zápasy začínajú byť v poslednej dobe očakávania vysoké, a tentokrát budú asi najlegitímnejšie za posledných... veľa rokov. Mimochodom, poslednýkrát zdvihli Javorové Listy trofej nad hlavu v roku 1967. Ošiaľ okolo Beatles bol na vrchole, o Zeppelinoch, či Sabbatoch ešte nikto nesníval. To pre ilustráciu, aby ste ten neuveriteľný pôst precítili rovnako, ako ja.

Po príchode Johna Tavaresa s jeho megazmluvou je však na Toronto vyvíjaný príliš veľký nátlak verejnosti, takže aj pod vplyvom tohto faktoru to zrejme nedopadne. Pravdu nemusím mať hlavne preto, že Tavares, Auston Mathews a Nazem Kadri sú v tom istom tíme naozaj luxusnou zbierkou centrov. Predstavte si vedľa Mathewsa na krídlach Marleua a Nylandera a hneď je jasné, že plnú pohotovosť vyhlási ktorýkoľvek súper. Obrana už tak dokonalá nebude, ale Zajcev, Gradiner, či Morgan Rielly stále patria k širšej špičke, za nimi to poistí sám Hans-Christian Andersen.

Predikcia Takurčitee: Toronto bude radosť sledovať. Účasť vo vyraďovačke je jasná, ďalej ale visí otáznik – pri zraneniach v obranných radoch sa asi budú lúčiť hneď v 1.kole.

VANCOUVER CANUCKS

S vyhladzovaním tímových vrások už začali aj v Britskej Kolumbii. 14. pozícia v tabuľke Západu je totiž presne to, čo si každý chce zopakovať „maximálně třikrát za deset let“. Kariéru po 17 rokoch strávených na západnom pobreží ukončili bratia Sedinovci. Káder je plný mladíkov objavujúcich a skúmajúcich svoje možnosti, na čele s Eliasom Petterssonom, ktorých budú dirigovať Loui Eriksson, Sam Gagner, či Markus Granlund - nebude spravodlivé od Kosatiek očakávať čokoľvek viac, než motiváciu a dravosť sprevádzané Churchillovým „krv, pot a slzy“. Bez toho, že by sme chceli Canucks odpisovať, tých sĺz asi nebude najmenej, najmä ak sa so zdravotnými patáliami budú zase potýkať v defenzíve – týmto pozdravujeme Taneva, Gudbranssona i Edlera. Ak by dvaja z týchto troch počas ročníka chýbali, súperi si asi budú pravidelne otvárať strelnicu. Švédske duo Markström – Nilsson nepatrí medzi najužšiu brankársku špičku na svete, no pri skromných ambíciách Kosatiek pre túto sezónu ide o solídnu dvojicu a lepšiu voľbu, ako zbytočne preplácať najlepších z najlepších.

Predikcia Takurčitee: Bude to také spočiatku premotivované a systému tu a tam sa vzďaľujúce, postupom sezóny výkony Canucks ovplyvní dezilúzia z pohľadu na priebežné tabuľky. Umiestnenie v spodnej tretine si zopakujú.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS

Renegáti z nevadskej púšte sa napokon zastavili len senzačné tri výhry od Stanley cupu. Všetci ostatní len lapali po dychu a kontinuálnym šokom z nečakanej situácie, neschopní odporu, prispievali k ich krasojazde. Vo finálovej sérii dokonca viedli 1:0 na zápasy! Rozprávka to bola pekná, taký kontemporálny „Miracle on ice“. Wow efekt ale v tejto sezóne vyprchá a hoci Knights disponujú naďalej tímom, ktorý nebude hanbou súťaže, pri pohľade na skúsenými hviezdami narvané kádre divíznych konkurentov sa im (opäť) nebudú dávať veľké šance. Našťastie, dva zásadné problémy – odchody Davida Perrona a Jamesa Neala - George McPhee vyriešil. Chechtáky sa utrácali v Kanade – javorový sirup sa zunoval Paulovi Stastnymu (Winnipeg) a Maxovi Paciorettymu, za ktorého pustili Rytieri Montréalu chlp v podobe neupotrebeného Tomáša Tatara. Trojročnú zmluvu vybojoval fantóm Fleury, ktorý mimochodom za posledné tri roky chytal finále... trikrát.

Predikcia Takurčitee: Golden Knights nie sú o nič slabší, ako minulý rok. Aby to v početných súbojoch s nadupanými divíznymi rivalmi so cťou uhrali na pekné deviate miesto, nesmie vyschnúť pušný prach Williamovi Karlssonovi, Marchessaultovi a Reillymu Smithovi.

WASHINGTON CAPITALS

Úspešná cesta Caps za obhajobou trofeje začne zbavením sa rannej opice z jej zisku, a to, pokiaľ možno, hneď. Nemusí to byť nutne nesplniteľná úloha ani zdĺhavý a bolestný proces, ako v týchto chvíľach ukazujú prípravné zápasy. Príliš ale nepomohlo, keď z postu hlavného kouča už pár dní po zisku pohára odišiel Barry Trotz, ktorý sa teraz posnaží pozdvihnúť Islanders. V hlavnom meste opäť veria v pevné zdravie a skvelú formu Bradena Holtbyho z triumfálneho play-off. Po sezóne zmluvu predĺžili bekovi Kempnému, takže spolu Niskanenom, Orlovom a veteránom Orpikom plánujú budovať efektívnu obranu Carihradu. Novej dohody sa dočkal aj Devante Smith-Pelly, ktorý sa z toho však trošku opustil, vyšiel z formy a nakoniec bude musieť začať na farme. Časom by mohli zabolieť straty, akou je Jay Beagle (Vancouver), v nadchádzajúcom maratóne to ale partia okolo neúnavného makača Ovečkina určite nestihne pocítiť.

Predikcia Takurčitee: Washington nepostihne osud Pittsburghu a nepodarí sa mu trofej obhájiť. Pri pravdepodobnosti 1:31 sa to dobre píše, však? Veď preto to aj píšeme. Víťazstvo dosiahne niekto iný... nejako inak. 

WINNIPEG JETS

V pomaličky zamŕzajúcej Manitobe sa začína šuškať o druhej detskej križiackej výprave. Tryskáče majú vysoký podiel hokejistov, ktorých vek neprekročil hranicu 25 rokov, vrátane maskovaných mužov. Connor Helleybuck zažil životnú sezónu v štýle „z chlapca mužom“, a to rovno pred podpisom novej zmluvy! Podpisovalo sa inak vo veľkom – Wheeler, Lowry, Morrisey, Trouba... – tí všetci môžu nejaký čas pokojne spávať. A 44-gólový Laine príde na rad už o rok, trápiť to však nemusí ani tak jeho, ako manažment. V tomto tíme sa dnes ťažko hľadá slabina, s predpoveďami o útoku na pohár som však intuitívne opatrný. Jets sa nepochybne budú chcieť posunúť ešte ďalej, ako v uplynulom ročníku, no úspech, akým postup medzi najlepšiu štvoricu v centrálnej Kanade určite je, bol tak-nejak dláždený hlavne postojom fanúšikov, ktorí zasa tak veľa nečakali – Winnipeg nebol pod tlakom, a to sa zmení. Už sa nemusíme baviť o tom, či ho post-adolescentní haranti, ako Laine, Connor a Trouba zvládnu, ale narovinu – ako dlho to pri tých vysokých očakávaniach trvalo takému Washingtonu?

Predikcia Takurčitee: Winnipeg bude v tejto sezóne takým futbalovým Belgickom celej NHL. Sprevádzať ho bude nálepka čierneho koňa, od ktorého sa ale v rozhodujúcich chvíľach športové šťastíčko odkloní.

Ako ste si iste všimli, víťaza trofeje sme netipli, maximálne zúžiť výber sme sa však odvážili. Diskusia je vašim tipom samozrejme otvorená.

Martin Sadlek

Martin Sadlek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár