Naše európske kluby X. – Trnavské trable

04.10.2018 / Martin Marys Pagáč
Fanúšikovia Spartaka. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Fanúšikovia Spartaka. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Trnava každým zápasom v Európe prekračuje svoj tieň, zdolala aj Anderlecht a po každom takomto úspechu si jej fanúšikovia vravia, že teraz už môžu zahrať dobrý zápas s bárským. Neprajníci zas neveriacky krútia hlavou. Pred každým zápasom povedia, že tento raz už Trnava musí vybuchnúť a ona ide stále ďalej.

Radosť z víťazstva ale netrvalo dlho. Kauzy a kauzičky sa nakopili a v očiach verejnosti majstri, teda najmä ich „tiežfanúšikovia“, nabrali čírno-čírny odtieň. Prečo? Pokojne mi oponujte, no môj názor je, že do značnej miery zohráva úlohu štadión. Rešpektujem, že s tým dunajskostredským je to to najlepšie, čo vieme na Slovensku poskytnúť. No dokážeme sa s tým uspokojiť?

Ihrisko vyzerá ako v Lysej pod Makytou a výhovorky, že je to z dôvodu uzavretého typu štadiónu sú do žalostného smiechu. Poznáme uzavreté štadióny s päťnásobnou kapacitou divákov v porovnaní so City Arenou a takéto problémy nemajú. Postaviť hornú tribúnu nad VIP-kou a nedať tam žiadnu zábranu, takže ľudia môžu chtiac-nechtiac vylievať podchladené pivá na nič netušiacich divákov pod nimi je celkom gól. Sám som sa čudoval, keď som na tom mieste sedel, no keď som začul hlásateľa na štadióne upozorňovať na daný fakt, privialo to do mojich úst ďalší smiech cez slzy.

Väčšina moderných štadiónov má východ pre každý sektor oddelene a aj z vypredaného zápasu sa dostanete za päť minút. Keď je v Trnave plnka na reprezentáciu, či Európsku Ligu, z ôsmich východov sú otvorené štyri, schodiská sa spájajú a ľudia sa tlačia ako v rade na banány, vychádzajúc pol hodiny. Stačí zakričať, „letí mega!“ a ľudia sa ušliapu. 

Posledný a najpodstatnejší fakt je bezpečnosť. Doslova by som si dokázal do hľadiska „prepašovať“ spacák, karimatku, dvojplatničku, plesnivý syr, nožík, slzný plyn, kalašnikov, aj bazuku. Popri kontrole sa bez problémov dalo prešmyknúť, aj keď ste nechceli. Aspoň zo začiatku. Možno sa už situácia zlepšila, no posledné udalosti tomu nenasvedčujú. Výsledkom sú hromadné tresty za rozkopané toalety, či deti funkcionárov súperovho tímu. Chorály plné nenávisti stále spieva z plného hrdla okrem tých "pár jednotlivcov", ktorí by inak dostali zákaz vstupu na štadión a počas zápasu by sa museli hlásiť na polícii aj značná časť možno inak celkom normálneho publika, UEFA povedala "dosť". Zavrela Trnave štadión a tak fanúšikovia, budú zápas so Záhrebom pozerať v televízore. 

Potreboval som to zo seba dostať. Pevne verím, že aj Spartak sa z toho dostane. Snáď je slušných divákov, ktorí podporujú svoj tím, no rešpektujú tím súpera (z Bruselu, či Bratislavy) drvivá väčšina a na to malé percento pliev, ktoré robí neplechu, si karma počká za rohom. Ďalší zápas Európskej Ligy je tu.

Fenerbahçe - Spartak Trnava

Miesto, dátum

Şükrü Saracoğlu - Istanbul, 4.10.2018 (štvrtok), 18:55

Fáza

2. zápas skupinovej fázy Európskej Ligy – Skupina D

Prognózy

Fenerbahçe podcenilo zápas v Záhrebe a domáce Dinamo s ním vymietlo podlahu po výsledku 4:1. Škrteľovci si ďalšiu blamáž nemôžu dovoliť a v istanbulskom kotle plánujú vyvariť Andelov, aby sa ich mäso krásne oddelilo od kosti. Žltým kanárikom sa nedarí ani v úvode ligy. Patrí im až 14. priečka za 2 víťazstvá, remízu a 4 prehry. Naposledy v derby s Beşiktaşom remizovali 1:1 a v nedeľu  ich vyfackal Rizespor 3:0.

Náš tím

Trnava po tom, čo uštedrila Bruselu ďalšiu tvrdú ranu zo strednej Európy (Tomáš Tomeček by ma preklínal, keby som nepoužil jeho bonmot), momentálne okupuje 2. priečku skupiny D. Káder sa cíti po toľkom pretáčaní ako na veľkom retiazkovom, hali-gali a cukrovej vate. Najviac na to dopláca naša liga. Od veľkého európskeho víťazstva Spartakovci prehrali v Dunajskej Strede aj doma so Slovanom a patrí im 9. priečka tabuľky pri zisku 8 bodov. Základná časť sa už pritom po najbližšom víkende preklopí do svojej druhej polovice. Góly do siete súpera chýbajú a Bakoš sa na všetko nemôže vyhovárať sám. Aspoň, že im ten pohár zatiaľ stavia do cesty cestné kužele a strašiakov do kapusty. Cez Most prešla Trnava vychádzkovým tempom po výhre 3:1.

Zaujímavosti

- Fenerbahçe odohralo dovedna 268 európskych klubových zápasov naprieč Európskou Ligou, Ligou Majstrov a Pohárom Víťazov Pohárov. So slovenským klubom sa však nestretlo ani raz.

- Najväčšími úspechmi Feneru sú štvrťfinále Ligy Majstrov v sezóne 2007/08 (vyradila ho Chelsea) a semifinále Európskej Ligy v sezóne 2012/13 (stopku vystavila Benfica).

- Najväčším klubovým rivalom je Galatasaray. Britský denník Daily Mail označil derby medzi týmito dvomi mužstvami za 2. najväčšie klubové derby. Nazýva sa interkontinentálnym derby, pretože sa v ňom predstavujú mestskí rivali z európskej a ázijskej časti Istanbulu.

Čo ďalej

Ďalší európsky klubový zápas sa bude na Štadióne Antona Malatinského hrať 25.10. Údajne tam nikto nemá chodiť. Klub ale zatiaľ neodporúča držiteľom lístkov, aby ich vrátili. Verí v zázraky a tiež v to, že mu vstupné aspoň čiastočne uhradí mastnú pokutu. S divákmi, či bez nich, do Trnavy príde Dinamo Záhreb. Ešte predtým ale skúsi Trnava získať konečne nejaké body proti Seredi a Senici. Body z Kauflandu sa totiž do tabuľky nerátajú. Aby Červeno-čírni nevypadli z anglického rytmu, medzi dvomi zápasy našej ligy budú opäť cestovať na ďaleký východ. V Slovnaft Cup-e ich privíta Bardejov.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár