Slovenská liga otvorila koše

12.10.2018 / Jaroslav Bjalončík
Odštartovala liga basketbalistov. (photo: SITA/Radoslav Matas                  )

Odštartovala liga basketbalistov. / (photo: SITA/Radoslav Matas )

Papierové predpoklady v športe platia iba v prvom kole. Ani úplný blázon by totiž nepozeral všetky možné prípravné zápasy tímov. Aj tak by sa z nich vlastne nič nedozvedel. Vychádzať sa teda dá len z papiera, v dnešnej dobe nahradeného internetom.

Chvalabohu (niekedy samozrejme žiaľbohu), slovenská košíková liga je široko-ďaleko postrachom všetkých tipérskych špekulantov. Staviť si na výhru outsidera je hodné tak akurát odvahy konzultanta Kapitánovej rigorózky. Aspoň v minulých sezónach sme to mohli pravidelne sledovať. 

Stretnutia prvého kola nového ročníka trend potvrdili. Chalani z Interu si vďaka ex-kolegom z Karlovky užívali posledný otvorený bufet na Kuchajde, ostatní už poctivo potili dresy a zamestnávali vlastných masérov.

Prekvapenia sa nekonali, aj keď od toho nebolo najmä v Handlovej ďaleko. Nakoniec však zvíťazili favoriti. Prievidžania si postrážili záver v Žiline a Svit poriadne rozbil Novú Ves na jej spišskej palubovke. V dohrávanom zápase dominovali obrany, Komárno v ňom porazilo Lučenec.

Za MVP kola vyhlasujeme Chrisa Washburna zo Svitu.

Spišská Nová Ves - Svit 74:109

V prvom dejstve ukázali Sviťania, kto bude zápasu vládnuť. Spišiaci chybovali v obrane, kopili zlé rozhodnutia v ofenzíve a umožnili hosťom ujsť na 14 bodov. Prvý polčas opanovali Avramovič s Vučičevičom. V tretej časti zmenili Sviťania taktiku a umnou obranou držali súpera na dištanc ako Maywether McGregora minulý rok v ringu. Spišiaci sklamali najmä pod košom, kde sa očakávala ich prevaha. Zrazila ich aj nepresná streľba. Dobrou správou je, že si zahrali všetci hráči, ktorí boli k dispozícií a niekoľkí z nich tak nazbierali prvé minúty v najvyššej súťaži.

Štatisticky zaujali: Washburn (18 pts, 13 rebs, 3 ast), Vučičevič (20 pts, FG 9/12), Ebinum (15 pts, 13 rebs)

Handlová - Levice 72:77

Najvyrovnanejší zápas kola začal prekvapivo lepšie pre domácich. Ovládli prvú štvrtinu, žiaril hlavne 13-bodový Skouen. Majstri z Levíc (no, ostali tam štyria plus tréner) sa prebrali až po prvej prestávke a do polčasu stiahli náskok domácich na 7 bodov. Handlovčania viditeľne znervózneli a nechali hostí 11 bodmi v rade otočiť skóre. Rozbehnuté Levice potom prebrali iniciatívu a napriek tomu, že sa Handlová priblížila na vzdialenosť dvoch tínedžerov na lyžiarskom zájazde tancujúcich posledný ploužák, skúsenejšie mužstvo hostí si výsledok postrážilo.

Štatisticky zaujali: Čekovský (13 pts, 11 rebs, 5stl), Skouen (20 pts, 6 rebs, ale až 5 TO), Gačeša (20pts, 5 rebs, 0 PF za 37 min)

Žilina - Prievidza 74:83

Úvodný polčas vyhrali hostia o 7 bodov, do druhého dejstva tak bolo všetko otvorené. Strelecky sa darilo obom mužstvám podobne, ak by bola v basketbale remíza, tento zápas by si ju podľa štatistík zaslúžil určite. Nakoniec rozhodli odchod vyfaulovaného Tota z palubovky, skúsenosti a pokoj vo všetkých končatinách Prievidžanov, ktorí si záver postrážili napriek obrovskej snahe domácich. Rozdielový bol aj pomer strát a ziskov (ZIL 18/5, PDZ 12/12).

Štatisticky zaujali: Derksen (28 pts, 8rebs, 9PFd), Dickson (15 pts, 5rebs), D. Johnson (10 pts, 10 rebs)

Lučenec - Komárno 59:71

Chalani z mesta kroxov v hneď od začiatku ukázali, ako to bude asi v zápase vyzerať. Skvele bránili, nováčik z Novohradu si s ich kompaktnou defenzívou nevedel dať rady. Časom sa však osmelili aj domáci borci hlasno podporovaní nabudenými divákmi. Mužstvá sa preťahovali o vedenie až do polovice štvrtej štvrtiny. Na konci sa prejavila spoľahlivosť Neša Miloševiča, keď neminul ani jednu šestku. Naopak, ťahúňovi domácich Vranješovi zvlhol pušný prach v najnevhodnejšom momente. Komárno vyhralo napriek tomu, že mali o sedem stratených lôpt viac ako súper.

Štatisticky zaujali: Delič (12 pts, 9 rebs, 4 ast), Griffin Jr. (11 pts, 10 rebs), Goodman (10 pts, 9 rebs)

Jaroslav Bjalončík

Jaroslav Bjalončík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár