Zopakovať play off bude pre Slovan oveľa ťažšia úloha

05.09.2013 / Štefan Cebro
Najväčšia tiaha očakávaní bude v novom ročníku KHL ležať na Jaroslavovi Janusovi. (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Najväčšia tiaha očakávaní bude v novom ročníku KHL ležať na Jaroslavovi Janusovi. / (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Pesimizmus po optimizme je na Slovensku tak príznačný, že sa tomu nemôže čudovať ani najlepší športový funkcionár Kolesík. Žiaľ mnohokrát je založený na reálnych faktoch. A tými je aj druhá sezóna hokejového Slovana Bratislava v KHL. Pred časom sme si už vysvetlili, prečo je dôležité, aby náš klub hral v podobne kvalitnej súťaži, keďže hokejové generácie tu vymierajú.

Stabilizácia

Teraz nastáva pre bratislavský klub fáza číslo dva, stabilizácia v petrodolármi prepchanej súťaži, čo bude oveľa ťažšia úloha ako v euforickom úvodnom ročníku. To, čo hokejisti Slovana predviedli vlani, bol na jednej strane nečakaný výsledok, ale malo to aj racionálne opodstatnenie. Plná hala, skvelý brankár Janus (najmä v prvej polovici sezóny), umný defenzívny systém trénera Čadu, mierne podcenenie zo strany silných tímov a veľkí lídri počas podstatnej časti sezóny. Mená ako Višňovský, Šatan či Sekera slovenskému tímu výrazne pomohli, preto bude otázne, kto ich nahradí a či bude stačiť len tímový duch.

Skvelé je, že slovanisti sa budú môcť opäť spoľahnúť na plné hľadisko, ktoré bude potrebné pri veľkej sile súperov. Celá Bobrovova divízia je neskutočne nabitá. SKA Petrohrad netreba bližšie predstavovať, do skvelého kádra pribudol na trvalo Iľja Kovaľčuk s Romanom Červenkom, podobne silné bude aj CSKA Moskva, kde Radulov dostal posilu v podobe Morozova. Lev Praha s Medveščakom Záhreb majú zopár zvučných mien a nebezpečné bude aj Dinamo Minsk dotované Lukašenkom.

Sedem ašpirantov na play off takmer istých

Keď sa pustíme do špekulatívnych výpočtov, play off by mali spraviť zo Západnej konferencie Petrohrad, Dinamo Moskva, CSKA, Lev, Jaroslavľ, Čerepovec, čiže pre Slovan ostáva bitka niekde na hranici ôsmeho miesta. Pozitívne je, že generálny manažér Maroš Krajči si nekúpil do zbierky nové auto a udržal vlaňajší káder pokope. K nemu pribudlo zopár mien. Chýba mu však vyslovený líder a strelec, ktorý by vedel dať za sezónu dvadsať a viac gólov.

Česi Vondrka s Netíkom sú spoľahliví útočníci, ale nemajú charizmu na strhnutie celého tímu. Viac sa očakáva od Libora Hudáčka, ktorý síce bol v úvodnej sezóne najlepším strelcom, ale podával nevyrovnané výkony. Podobne sa už dlhšie hľadá Juraj Mikúš, ktorého pribrzdilo zranenie. Z druhej vlny môžu zaútočiť Milan Bartovič, ktorého môže nakopnúť dôvera v podobe kapitánskej pásky a taktiež Marko Daňo. Ten sa však musí najprv odolať vábeniu Columbusom na farmu.

Krajči možno ešte vytiahne nečakané eso. Keby ním bol napríklad Jakub Klepiš, tak by to bola skvelá správa. Najlepší strelec Levu vo vlaňajšej sezóne túžil po návrate do NHL, ktorý mu nevyšiel. Otázne je, či Slovan vie uspokojiť jeho finančné požiadavky.

Dobrá obrana

Lepšie ako útok vyzerá obrana, do ktorej pribudol skúsený český bek Zdeněk Kutlák. Spolu so Sigaletom, Sersenom, Štajnochom a Mojžišom by mohol vytvoriť spoľahlivú defenzívu. Veľmi veľa sa očakáva od Martina Škoulu, ktorý musí predviesť prečo v NHL odohral takmer osemsto zápasov.

Na najväčšie očakávania sa musí pripraviť Jaroslav Janus. Podľa štatistík jeden z desiatich najlepších gólmanov KHL sezóny potrebuje potvrdiť najmä prvú polovicu nováčikovského ročníka. V nej chytal fantasticky, postupne však na neho doľahla únava a náročnosť duelov, čo nedokázal zlepšiť ani na svetovom šampionáte. V príprave ale vyzeral znova spoľahlivo. Zdravú konkurenciu mu vytvára Miroslav Kopřiva, ktorý má skúsenosti s českou reprezentáciou.

Napriek solídnemu kádru Slovan potrebuje dostatok šťastia, lebo kvalita sa nedá oklamať stále. Bratislavský klub nie je slabý, ale ani dostatočne silný na to, aby boli jeho šance veľké. Sami sme zvedaví ako sa trénerovi Čadovi podarí z tohto kádra vytlačiť opäť stodvadsať percent.

Ak by to náhodou nevyšlo, pozitív ostáva stále viacero. Atraktívny hokej v Bratislave, zopár nádejných mladých slovenských hráčov v Slovane a kvalitná súťaž pre viacerých reprezentantov túžiacich po Soči. Sersen, Štajnoch, Mikúš, Daňo, Miklík, Bartovič, Hudáček, Kukumberg, Bližňák či Olvecký sú hráči, ktorí sa môžu ocitnúť v konečnej zostave trénera Vujtka. A čo už môže byť väčšia motivácia, ako boj o olympijskú medailu, na ktorú môže slovenský tím reálne siahnuť možno poslednýkrát na dlhé roky?

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár