Golonka, Zedník, Stümpel, či Lukáč. Ako sa darí hokejistom v politike?

14.10.2018 / Matej Vanoch
Jožko Stumpel. (photo: SITA/Peter Rusko)

Jožko Stumpel. / (photo: SITA/Peter Rusko)

Dankova rigorózka, hororové vlasy Aleny Z., Mafián Kočner, to všetko v minulých týždňoch zatienilo udalosť, ktorá zostala takmer bez povšimnutia. Dvorný nahrávač Žiga Pálffyho, majster sveta z Göteborgu a posledný slovenský center, ktorý dokázal vyhrať buly, Jozef Stümpel, oznámil vstup do politiky.

Stále aktívny hráč (len o mesiac mladší od Arneho Krotáka!) sa tak stane ďalším z radu hokejistov, ktorí sa rozhodli vymeniť oblek za suspenzor a priniesť konečne do politiky zmenu. Pri tejto príležitosti si zrekapitulujme úspechy, ktoré dosiahli v politike jeho predchodcovia.

Vinco Lukáč

Začnime tento prehľad hneď jeho zlatým klincom, ktorým samozrejme nemôže byť nikto iný ako Vinco Lukáč. Skvelý útočník a bývalý hlavný tréner reprezentácie Juhoafrickej republiky (to nie je vtip) sa v politike zaskvel predovšetkým vyjadrením, že si váži mafiánov a oni si vážia jeho. Neskôr to poprel a tvrdil, že to bol len žart. Vlastne, celkovo bolo pomerne nejasné, kedy hovoril Vinco Lukáč vážne a kedy srandoval, čoho dôkazom je aj dnes už legendárny rozhovor pre Hospodárske noviny, na ktorý sa oplatí zaspomínať si:

„SNS pred voľbami sľúbila, že všetci poslanci venujú prvý plat ľuďom, ktorých postihli povodne. Komu konkrétne ste dali svoj plat?

Štát má pomáhať povodniam a toto bolo povedané, keď ešte ja som nebol vo vláde.

Vy nie ste vo vláde ani teraz.

Tak myslím ako SNS. Jak že nie som vo vláde ani teraz?

Ste v parlamente.

No v parlamente...“

A to je v podstate všetko, čo potrebujete vedieť o jeho politickej kariére, ktorá sa skončila v roku 2012.

Marek Uram

Náročnej výzve dôstojne pokračovať v odkaze Vinca Lukáča sa postavil čelom majster sveta z Göteborgu Marek Uram. Do parlamentu sa pokúsil prekľučkovať ako číslo 20. na kandidátke SNS. „Verím, že tento mladý sympatický Lipták osloví predovšetkým mladé dievčatá, ktoré myslia vlastenecky," vyhlásil na tlačovej konferencii vtedajší líder SNS Ján Slota. Prefíkaný plán získať si priazeň mladých vlasteniek vďaka Marekovej bujnej hrive a mušketierskej briadke nakoniec nevyšiel a SNS získala vo voľbách v roku 2012 len 4,5% hlasov. Z plánovanej reformy športu tak nebolo nič a Marek Uram namiesto práce poslanca odišiel hrať hokej do Rakúska.

Richard Zedník

Ak by mal Rišo Zedník aj pred bránkou súpera taký výber miesta ako v politike, zrejme by nehral v NHL, ale tretiu ligu za Iskru Partizánske. Niekdajší útočník Washingtonu Capitals, či Montrealu Canadiens si totiž po dôkladnej analýze vyhodnotil ako najvhodnejšie miesto na odštartovanie svojej kariéry politika stranu, ktorá sa ho snažila varovať už svojim názvom - SOS. „Hlavným dôvodom, prečo som do strany vstúpil, je, že chcem pomôcť športu. Za dvadsať rokov sa s tým neurobilo takmer nič,“ uviedol bojovne Zedník pred voľbami v roku 2012. Strana v nich nakoniec získala 0,15% hlasov a to aj napriek tomu, že jej vyjadrili podporu Jožko Golonka, Filip Šebo a David Musuľbes. Jej najväčším úspechom tak už navždy ostane to, že ju nakoniec prevzal Boris Kollár a premenoval ju na SME RODINA – Boris Kollár.

Jožko Golonka

Spomenuli sme Jožka Golonku a nebolo to náhodou. Práve Žiletka je pravdepodobne jediným hokejistom, ktorý sa ocitol na nejakej straníckej kandidátke v pozícií absolútnej jednotky. Treba však priznať, že išlo o kandidátku strany SMS a o voľby do európskeho parlamentu. Predseda hnutia Milan Urbáni (to je ten odpadlík od Mečiara s prefarbenými vlasmi) sa v roku 2014 snažil presvedčiť voličov, že na kandidátke má ľudí, ktorí sú pripravení uskutočniť významnú zmenu fungovania európskych inštitúcií. Ak niekomu nešlo do hlavy, kedy stihol Jožko Golonka popri komentovaní hokeja a tancovaní v Let´s Dance pripraviť inštitucionálnu reformu EÚ, musel ho upokojiť pohľad na ďalšie osobnosti kandidátky, ako boli napríklad Ľubomír Luhový alebo Richard Rikkon. Mimochodom, plánovaná reforma bola veľmi rafinovaná, jej jadrom bolo prijatie všetkých európskych krajín do EÚ a zjednotenie platov. Strana získala 0,50% hlasov, takže z rakúskych miezd nebolo zase nič.

Peter Šťastný

No dobre, jednotkou na kandidátke bol aj Peter Šťastný a to vo voľbách do europarlamentu v roku 2004. Nie je síce jasné, ako pripravilo hranie hokeja Šťastného na prácu v štruktúrach EÚ, ale treba mu uznať, že sa veľmi rýchlo stotožnil s duchom únie a vehementne sa pripojil  k boju proti diskriminácií menšín. Teda aspoň v oblasti, ktorej rozumel najlepšie. Udialo sa tak pred zimnou olympiádou v Soči, kedy spoločne s Annou Záborskou vyjadrili veľké znepokojenie nad všadeprítomnou diskrimináciou z dôvodu veku. Dospeli k tomu na základe skutočnosti, že do hokejového reprezentačného mužstva nebol nominovaný Miroslav Šatan.  

Jozef Stumpel

Čo teda môžeme očakávať od pôsobenia dvojičky Žiga Pálffyho v politike? Na hodnotenie je  samozrejme ešte priskoro, niečo však naznačuje už volebný program, ktorý Stümpel zhrnul pre aktuality.sk takto: „Ja viac-menej vstupujem do športovej politiky, chcem pomôcť športu.“ Zatiaľ nie je jasné, ako sa dá vstúpiť iba do športovej politiky, v každom prípade, akékoľvek politologické diskusie o svojom hodnotovom a ideovom zaradení Stümpel rázne ukončil jasným prihlásením sa k odkazu súčasného primátora Nitry Jozefa Dvonča.  „Podporujem Dvonča, pretože viem, že on podporuje šport,“ vysvetlil majster sveta z Göteborgu. V blížiacich sa komunálnych voľbách bude kandidovať s podporou strán Smer a SNS. 

Matej Vanoch

Matej Vanoch

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár