Keď sa darí, píše sa dobre. Keď nie, ešte lepšie. Aký bol vzťah trénera Kozáka so siedmou veľmocou?

16.10.2018 / Martin Marys Pagáč
Jan Kozák vysvetľuje, aké otázky by sa ho po prehratom zápase nemal nikto pýtať.   (photo: SITA/Marek Mrvis)

Jan Kozák vysvetľuje, aké otázky by sa ho po prehratom zápase nemal nikto pýtať. / (photo: SITA/Marek Mrvis)

Ján Kozák viedol vyše päť ročný boj s veternými mlynmi, zvanými médiá. Niekedy išiel do ofenzívy, občas sa nechal zatlačiť do kúta. Včera ste u nás mohli čítať osobnú spoveď Juraja Čurného, bývalého hovorcu SFZ a blízkeho spolupracovníka trénera reprezentácie. Dnes sa skúsime pozrieť, ako sa vyvíjal vzťah trénera slovenskej reprezentácie s novinármi a redaktormi na základe informácií, ktoré sme mohli za ten čas z novín, televízie, či internetu o vzťahu trénera a takzvanej siedmej veľmoci získať. 

Časová os

Jún 2013

Ján Kozák predlžuje zmluvu s MFK Košice, s ktorým obsadil 5. priečku v tabuľke Corgoň ligy. Špekuluje sa o odchode dvojice Griga-Hipp, ktorá reprezentáciu na nohy nepostavila. Najhorúcejšími kandidátmi na trénera sú Ján Kozák a Ľubomír Moravčík

Júl 2013

Ján Kozák sa vzdáva pozície trénera Košíc a usadá na reprezentačnú lavičku. Z mediálnych, či hráčskych ohlasov, ale aj ohlasov futbalovej verejnosti cítiť pozitívnu energiu. Médiá sa trénerovej búrlivej minulosti nevenujú.

Na povrch sa dostávajú nezhody s trénerom U21, Ivanom Galádom a prvý prehrešok Miňa Stocha mimo futbalového trávnika. Kozák nad ním palicu neláme.

August 2013

Prvý štart na lavičke reprezentácie v prípravnom zápase s Rumunskom. Z trénerových vyjadrení cítiť hrdosť a vzrušenie.

September 2013

Slovensko víťazí v Bosne a je na nohách. Médiá sa pýtajú, ako dlho táto eufória vydrží, a či sa nepretransformuje na inú emóciu. Už sa spomína minulosť Jána Kozáka.

Október 2013

Slovensko nepostupuje do baráže MS 2014. Zázrak sa nekonal, no trénerov rukopis je už hmatateľný.

November 2013

Slovensko víťazí v prípravnom zápase v Poľsku, no Ján Kozák sa po prvý raz neudržal. Redaktor TA3 upriamil pozornosť na zlú situáciu v Poľsku, ktorá nám mohla dopomôcť k víťazstvu. Kozáka tieto slová ako znevažovanie slovenského výkonu ranili.

V pozadí zápasu s Gibraltárom sa šepká o dohodnutej remíze z dôvodu prvého oficiálneho zápasu súpera. Trénerove znechutenie zo zápasu na tlačovej konferencii a nominácia hráčov na toto stretnutie špekuláciám len napomáhajú.

Február 2014

Kozáka neteší žreb kvalifikácie na ME 2016. Želal si Grécko a Anglicko.

Marec 2014

Na prípravný zápas v Izraeli nominuje Kozák aj Vladka Weissa s Miňom Stochom. Éterom idú prvé slová o interných nezhodách. Weissa tréner usmernil, so Stochom si „pokecal“.

Jún 2014

Prípravné zápasy s Čiernou Horou a Ruskom sú podľa Kozáka skutočnou prípravou pred kvalifikáciou. Priznáva sa, že vo svojom „období búrliváka“ spravil veľa chýb a plánuje za tým spraviť hrubú čiaru.

September 2014

Kozák napriek víťazstvu proti Malte neskrýva sklamanie z prístupu hráčov pred kvalifikačným štartom. Po Ukrajine sú všetci spokojní.

Október 2014

Tréner hýri nadšením po víťazstvách nad Španielskom a Bieloruskom. Odôvodňuje to tým, že jeho hráči už vedia to, čo v minulosti nevedeli.

November 2014

Eufória stúpa, Slovensko zimuje s plným počtom bodov na čele tabuľky. Za celý rok prehralo len v príprave v Rusku. Kozák vrátil ľudí na štadión a médiá ho majú za futbalového boha.

December 2014

Futbalová reprezentácia je vyhlásená za najlepší športový kolektív roka a tréner Kozák prízvukuje, že kostru postavil Vladimír Weiss st.

Január 2015

Na svete je aféra Vladka Weissa s lietajúcimi stoličkami v rýchlo-občerstvení. Kozák sa s Vladkom rozpráva a podrží ho.

Marec 2015

Jána Kozáka teší víťazstvo nad Luxemburskom, no k spokojnosti mu chýba ešte 9 bodov. Na prípravný zápas s Českou Republikou vyťahuje mladíkov, ktorí ho príjemne potešia. Najmä Ondrej Duda, ktorý rozhoduje stretnutie jediným gólom.

Jún 2015

Tréner si zahral v upútavke na zápas hádzanej (Španielsko? Žiadny problém!). Kozákovci zdolávajú Macedónsko. Tréner kritizuje Martina Škrteľa a (najmä) Juraja Kucku za vykartovanie pred ďalším zápasom.

September 2015

Slovenská prehra v Španielsku a tréner musí obhajovať netradičnú nomináciu. Po remíze s Ukrajinou kritizuje divákov za to, že vypískali Roba Vitteka a mediálne kanály za to, že hlásajú do sveta ukrajinské uspokojenie sa s remízou.

Október 2015

Plán oslavovať doma postup po víťazstve nad Bieloruskom nevychádza. Darí sa to až v Luxembursku. Napriek eufórii si tréner myslí, že mužstvo ešte nedosiahlo vrchol a dozreje až o dva roky.

November 2015

Tréner spokojný s prípravným zápasom proti Švajčiarsku pri reprezentačnom otvorení City Areny v Trnave. Ďuriš konečne prelomil strelecké suchoty s dvojkrížom na hrudi.

December 2015

Kozák si pochvaľuje žreb ME 2016. Neželal si však Wales.

Marec 2016

Filip Hološko odmieta prísť na prípravný zraz. Kozák pred ním zamyká dvere. Rozpačité reakcie po remízach s Lotyšskom a Írskom.

Máj 2016

Tréner nominuje na ME 2016 aj mladíkov, tvrdí, že máme silnejší tím než na MS 2010. Zároveň otvorene kritizuje Jürgena Kloppa za to, že sa „zbavil“ Martina Škrteľa. Napriek maródke Slováci v príprave porážajú Gruzínsko aj Nemecko.

Jún 2016

Majstrovstvá Európy. Pred zápasom s Walesom tréner vedie humorné debaty s médiami. Po zápase obhajuje svoj tím a vylučuje, že za príčinou prehry môže byť zrušený let s rodinnými príslušníkmi.

Kozák nešetrí slovami chvály na Mareka Hamšíka a Vladka Weissa po víťazstve nad Ruskom. Remíza s Anglickom znamená splnený cieľ postupu do osemfinále. Médiá si myslia, že mužstvo mohlo potrápiť Nemcov viac. Na ďalší kvalifikačný cyklus plánuje tréner zmeny v zostave, na 40 dní sa ale „odrezáva“ od sveta.

August 2016

Na povrch vypláva aféra Kozák-Stoch. Očití svedkovia o tom, čo sa stalo v lietadle, nehovoria. Miňo si už ale pod týmto trénerom do lopty nekopne. Niektorí futbalisti verejne podporujú Miňa Stocha na sociálnych sieťach. Mimo zväz sa dostávajú aj debaty o nastavení prémií za zápasy, ktoré verejnosť neprehĺta ľahko.

September 2016

Neslávne slávna otázka „Hneváme sa na rozhodcov?“ moderátora RTVS v priamom prenose po prvom kvalifikačnom zápase s Anglickom rozprúdi v trénerovi žlč a prvýkrát pri kormidle verejne vykypí.

Október 2016

Vladko Weiss sa zahrá na autobusára bez licencie a Kozák ho odmieta postaviť do zápasu proti Slovinsku. Po prehre sa dostavuje vlna odporu a nevôle z mediálneho a diváckeho prostredia. Proti Škótsku naši vyhrávajú 3:0, čo trénera teší, no zároveň si pri kritike nedáva servítku pred ústa. Je si vedomý chýb svojho mužstva, no podotýka, že sme príliš malá krajina na to, aby sme takto do seba začali kopať a vyťahovať jednu špinu za druhou.

November 2016

Vysoká výhra nad Litvou, návrat Vladka Weissa. Tréner je spokojný, no opäť sa púšťa do médií za to, akú atmosféru rozdúchali po turnaji vo Francúzsku. Sklamaný je aj z prístupu divákov. Očakával vypredaný štadión.

Január 2017

Tréner v „ligovom výbere“ skúša nových hráčov s potenciálom pre reprezentáciu. „Odmenia“ sa mu dvomi prehrami. Tréner sa pre médiá vyjadruje, že náš výkon nemal parametre. Zároveň ho teší vízia 48 mužstiev na MS 2026.

Marec 2017

Po nečakane náročnej výhre na Malte sa Kozák opäť verejne púšťa do kritiky svojich hráčov. Juraj Kucka a Adam Nemec sa nechali vykartovať pred ďalším stretnutím. Do Litvy sa im cestovať zjavne nechcelo.

Máj 2017

Po skončení Filipa Hološka v austrálskej súťaži Kozák priznáva, že by tu bola možnosť jeho opätovného povolania. Záleží na jeho prístupe a na klube, v ktorom bude pôsobiť.

Jún 2017

Po víťazstve v Litve panuje spokojnosť aj smútok. Tréner nemôže počítať s dvojicou stredných obrancov.

August 2017

Ján Kozák priznáva, že je pred Slovinskom v najťažšej situácii pri kormidle národného výberu, čo sa týka nominácie hráčov, pre rozsiahle zdravotné, či kartové absencie.

September 2017

Radosť po víťazstve nad Slovinskom strieda sklamanie z nedotiahnutia dobre rozohranej partie v Anglicku. Kozák už v postup zjavne neverí.

Október 2017

Po prehre v Škótsku sa tréner nepriamo pustil do rozhodcu. Už od príchodu na ostrovy videl v danom prostredí veľa náhod. A je už podľa vlastných slov dosť starý na to, aby na ne veril. Vinu nepostupu do baráže prisudzuje aj kauzám, ktorým sa náš tím v úvode kvalifikácie nevyhol.

November 2017

Neúspešná kvalifikácia je zakončená prípravnými zápasmi na Ukrajine a doma proti Nórsku. Tréner sa ku súbojom o MS 2018 vracia slovami, že pre to mohli spraviť viac, no neodpustil si spätne rypnúť do zápasu v Škótsku, kde vraj nebolo všetko s kostolným poriadkom.

Marec 2018

Jána Kozáka teší víťazstvo na turnaji o Kráľovský pohár v Thajsku a o skupine Ligy národov hovorí, že nemá favorita.

Máj 2018

Tréner pripisuje stratu koncentrácie v 2. polčase remízového zápasu s Holandskom tomu, že hráči vo svojich kluboch nehrávajú, alebo hrávajú veľmi málo, a že nemáme takú širokú základňu.

Jún 2018

Prehru s Marokom dáva tréner na vrub dovolenkovému posezónnemu termínu. Zároveň tvrdí, že africké tímy môžu na MS 2018 prekvapiť.

September 2018

Ján Kozák popiera zmysel zápasu s „pozbieraným“ výberom z Dánska. Zároveň kritizuje médiá za to, že píšu len o tom, kto sa príde pozrieť na týchto Dánov a nenabádajú divákov prísť sa pozrieť na našich hráčov.

K vyjadreniam na margo penalty-nepenalty v zápase na Ukrajine je zdržanlivý. Zdôrazňuje ale, že prehrať sme si nezaslúžili

Október 2018

Tréner sa teší na skvelú atmosféru zápasu s Českom. Po prehre sa opäť púšťa do redaktorov, ktorí kritizujú skúsených hráčov. Kozák poukazuje na fakt, že si za prehru môžu sami tým, že nafukujú bublinu okolo miliónových prestupov za Lobotku so Škriniarom, ktorí v zápase neexcelovali. Deň na to rezignuje na funkciu trénera.

Verdikt

Kto chce, postaví sa na stranu trénera. Kto nechce, postaví sa za novinárov. Pravda bude niekde uprostred dvoch extrémov. Faktom je, že počas pôsobenia pri reprezentácii sa Ján Kozák do novinárov niekoľkokrát obul. Špinavými protislovenskými prostitútkami ich ale ani zďaleka nenazýval. V očiach futbalovej verejnosti mu ale táká kritika väčšinou k priazni nepridávala.

Novinári si mohli niektoré otázky nechať pre seba. Nad niektorými sa tréner mohol len pousmiať a ísť ďalej. Nemusel ich rozpitvávať. Na tlačových konferenciách pred koncom jeho pôsobenia bolo cítiť, že sa ho novinári boja čokoľvek opýtať, pretože už aj pri ľahších otázkach sa pozastavoval a kritizoval.

Ján Kozák pôsobil pri reprezentácii ako otec rodiny, bránil krajinu a svojich chlapcov. Keď si s nimi nevedel dať rady, aj ich pokarhal. Nemusel to však robiť na chodbe pred celou školou. Úplne stačilo, aby si s nimi urobil poriadky doma. Žiaľ, staré zvyky občas nepustili a tréner navonok ťahal popri futbale zbytočnú vojnu, v ktorej nemohol vyhrať.

Keď sa darí, píše sa dobre. Keď nie, ešte lepšie. Napriek kritike zo strany tradičných médií musíme povedať, že Ján Kozák postavil Slovákov naspäť na futbalové nohy. Pozdvihol imidž reprezentácie o niekoľko úrovní vyššie, než mu ho zanechali jeho predchodcovia.

Za to mu musíme byť vďační.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár