Klub bitkárov v NHL už nie je, čo býval. (photo: SITA/AP Photo/Paul Vernon)

Papierové predpoklady: The Instigator + The Code

Mišo Hudák

Rozvinuté téorie o defintívnej zmene charakteru hokeja v NHL sú rozpísané v knihách The Code: Unwritten Rules of Fighting and Retaliation in the NHL a The Instigator: How Gary Bettman Remade the NHL and Changed the Game Forever.


Brankár Zane Kalemba ohrozený Marekom Svatošom v zápase Extraligy Banská Bystrica - Košice. (photo: SITA/Ján Viazanička)

Svatoš je ako slovenský hokej, postupne klesá dole

Štefan Cebro

Nadpis je asi prisilný, ale netreba si ani navrávať aké je všetko super, keď hrá Slovan Bratislava v KHL. Nikdy sa asi nestane, že by náš hokej klesol na úroveň Rakúska, Maďarska a podobných krajín, ale jeho sila tiež už nie je tam, kde bola na začiatku tisícročia. Malá reč čísiel. Pred desiatimi rokmi hralo v NHL rekordných 38 Slovákov, dnes ich je len dvanásť, o dve tretiny menej.


Jonathan Toews. (photo: SITA/AP Photo/Nam Y. Huh)

Nie Crosby, Toews musí byť olympijským kapitánom Kanady

Štefan Cebro

Áno Sidney Crosby je momentálne najlepším hokejistom na svete. Takisto pre neho hovorí, že vo Vancouvri rozhodol zlatým gólom finále proti USA. Napriek tomu by bolo pre Kanadu najlepšie, keby kapitánske céčko nedala svojmu miláčikovi.


Najproduktívnejší hráč NHL, center Pittsburghu Sid the Kid, sa sústreďuje na buly v zápase s Torontom. (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Nathan Denette)

Poradňa zmäteného fanúšika: Centri vs. krídla v NHL

Števo Kolibár

"Zdá sa, že Slováci v NHL sa na sezónu pripravovali spolu s Liborom Hudáčkom - v zápasových štatistikách sú takisto viacmenej nevidieteľní. Keď som sa pozrel na tabuľku skutočných zberateľov kanadských bodov, prekvapil ma vysoký počet Céčiek medzi najlepšími. Je náhoda, že sa zrazu viac presadzujú centri, ako krídelníci? Som zmätený, poraďte. Tomáš"


Majstri Československa 1986. (photo: Internet.)

R.I.P. Vilo Belas

Denis Bohumil Schvarcz

V živote športového fanúšika sú dni, na aké sa nezabúda. Prvým takým v mojom živote bol 21. marec 1986. Nemal som ešte ani desať rokov, no v ten deň som vedel, že sa môže stať niečo historické. VSŽ Košice hrali rozhodujúci zápas o majstra Československa na Zimnom štadióne Ladislava Trojáka v mojom rodnom meste.


Tomáš Kopecký (v červenom) bojuje, inak sa mu ale zatiaľ vôbec nedarí. (photo: SITA/AP Photo/Alan Diaz)

Kopecký je ako Florida, úplne mimo formy

Štefan Cebro

Pätnásť gólov, dvadsaťsedem bodov a dlho miesto najproduktívnejšieho Slováka v NHL. To bola výluková sezóna Tomáša Kopeckého. Zdalo sa, že pracovitý útočník sa definitívne zaradil medzi dobrých hráčov a lídrov Floridy.


Don Cherry vhadzuje bully medzi Zdena Cháru a Francoisa Beauchemina z Toronta. Ani pri tom určite nedržal....jazyk za zubami. (photo: SITA/AP Photo/Charlie Krupa)

Hokejová Kanada má svojho Martina Jakubca a naši pred Soči.

Denis Bohumil Schvarcz a Štefan Cebro

Don Cherry je skrachovaný tréner, priemerný hokejista a hlavne exot a trápny šašo, ktorý dostáva v kanadskej televízii CBS už roky priestor, ktorý si nezaslúži. So Štefanom sme sa zamysleli nad ním a nad aktuálnou formou slovenských hokejistov pred blížiacou sa olympiádou. 


Radim Ostrčil postrčil Laca Nagya do Lacovej bránky. Marek chytal za Žilinu v Košiciach. (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Slovenská hokejová extraliga musí zomrieť

Denis Bohumil Schvarcz

Tá správa zaujala len preto, že je katastrofická. Slovenská hokejová Tipsport extraliga môže zaniknúť. Prezident HC Košice naznačil pre Hospodárske noviny, že klub poškuľuje po nadnárodnej súťaži. Piešťany majú zajačie úmysly dávnejšie, len nedávno sa po rokoch snaženia prepracovali do najvyššieho levelu a už ohŕňajú nosy. Ak odídu, zvyšok sa rozpadne. Bodaj by. 


Milan Bartovič sa ukazuje ako správny líder Slovana. (photo: SITA/Ján Slovák)

Čada začína v Slovane znova fungovať

Štefan Cebro

Bolo to po prvých troch zápasoch pochovávania. Tak ako sme nechceli bratislavský klub zhodiť, tak ho nechceme teraz prechváliť. Vyhral štyri domáce stretnutia za sebou s ďaleko bohatšími klubmi a dokopy zvíťazil v piatich zo šiestich a vrátil sa v tabuľke na dohľad play off.


Marko Daňo v zápase minulej sezóny proti Levu Praha. Dnes je v KHL na programe ďalšie derby proti českému rivalovi.  (photo: SITA/Diana Černáková)

Ako sledovať derby Slovan - Lev

Ľubo Tuchscher / PR

Fanúšikovská priazeň bratislavským hokejistom opäť rastie a to aj vďaka aktuálnej sérii, ktorú HC Slovan drží.