Prichádza Hapal. Maľujte na žlto-zeleno

23.10.2018 / Miloš Kubalík
Tréner Hapal. (photo: SITA/Martin Mednansky)

Tréner Hapal. / (photo: SITA/Martin Mednansky)

Fanúšikovia sa konečne dočkali. Časť verejnosti volala po zmene na poste hlavného trénera reprezentačného Áčka už po kvalifikácii na MS v Rusku. Náhradníkom nebol už vtedy nikto iný ako Pavel Hapal. Vynikol najmä vďaka ME mladých, kde hrali Lobotkovci futbalovú modernu aj proti veľmociam. S holobriadkami obsadil nakoniec piate miesto, no úvod do ďalšej kvalifikácie bola už smutnejšia pesnička.

Doteraz nezabudneme na magické časy Hapala v Žiline, s ktorou postúpil do Ligy majstrov. Nezabudneme ani na domácu katastrofu v skupinovej fáze po nakladačke od Olympique Marseille 0:7.

Skrátka a jasne: pre slovenské oči je to tréner s bohatými skúsenosťami a benefitom, že niektorých hráčov by mal poznať aj podľa vône ich trenírok. Taký Dúbravka pod ním chytal lopty ešte v Žiline. Nebude to mať však sympaťák z Čiech ľahké. Medzi úspechom a neúspechom je tenká hranica a reprezentácia odmietla už veľa renomovaných trénerov.

Čo mu nechal Ján Kozák

Oko slovenského fanúšika si zvyklo na luxus a ani to nepostrehlo. Niečo ako keď dookola pozeráte Titanic. Vždy vybehne slza, aj na 50-ty krát chcete aby vybehla, ale nejde to. Presne rovnako to funguje aj vo futbale. Namlsali sme sa pekných výkonov a výsledkov a chceme viac. Na chvíľu sme aj zabudli, kde sme sa nachádzali pred Kozákom. Slovensko pod jeho vedením začalo hrať futbal. Nie odkopávanie, zakopávanie, prekopávanie. Futbal po zemi, po krídlach, prestali sme dostávať hlúpe góly (okrem pár výnimiek) a o prehrách 1:4 alebo 1:5 mnoho fanúšikov už ani nevie, že boli. Súperi majú pred Slovenskom rešpekt, čo sme si hocikedy povedať teda nemohli. Ani v časoch Weissových.

S toľko prepieranou generačnou obmenou začal Kozák v podstate hneď od príchodu na horúcu lavičku. Dnes je v kádri A tímu toľko mladých hráčov, koľko si nedovolil žiadny iný tréner pred ním. A preto hovoriť o nejakej veľkej generačnej obmene po príchode Hapala, je trochu, možno aj trochu viac od veci. To by už museli hrať asi z tej U21 za seniorov všetci. Lobotka, Škriniar, Rusnák, Hancko, Mráz, Šatka, Mazáň, Mihalík, Bero, Duda. To sú len tak bez googlenia mladí hráči, ktorí už dostali šancu, alebo hrajú pravidelne.

Veľa z nich prešlo Hapalovými rukami, čo musíme považovať za výhodu na strane českého trénera. Vstupuje vďaka tomu do známeho prostredia a preberá dobrú robotu svojho predchodcu. Bude len na ňom, ako s tým naloží. V jeho rukách je meno slovenského futbalu a generácia, ktorá ma veľký potenciál prekonať doterajšie úspechy.

Hapalova misia

Pavel Hapal má pred sebou najťažšiu misiu. Udržať podporu fanúšikov, ktorá je jednoznačne najväčšia od rozpadu s bratrancatmi, pozdvihnúť hru národného tímu na ešte vyššiu úroveň a zároveň dosahovať výsledky.

Marek Hamšík, na ktorom stojí naša hra posledné roky, už nehrá v Neapole prvé husle a nebude tak večne ani v reprezentácii. Hapalovou úlohou bude vštepiť tímu novú tvár, lebo po Hamšikovi zatiaľ nevyrástol lepší a ani rovný jeho kvalít. Lobotka aj Duda však majú veľký potenciál.

Pavlovi Hapalovi teda želáme:

  • nech mu reprezentanti nepijú a nechodia do pánskych klubov,
  • nech Vlado Weiss prestúpi do španielskej ligy,
  • nech Hamšík hrá do štyridsiatky,
  • nech si nechá ako asistenta Tarkoviča,
  • nech Dudovi sľúbi za góly v najcennejšom drese Rolexky
  • nech nájde nového Pekaríka a lepšieho Hubočana
  • nech všetci reprezentanti hrajú v kluboch a neprestupujú do Turecka,
  • nech nájde útočníka,
  • nech prekoná Jána Kozáka.

To posledné bude vlastne stačiť. A zároveň bude najťažšie. Už najbližšie v Trnave budeme držať palce priamo na štadióne.

V redakcii ostala na záver ešte jedna nevyriešená dilema. Príde Ján Kozák po vymenovaní Pavla Hapala naozaj na SFZ vymaľovať? 

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár