Slovnaft Cup je už bez finalistov minulého ročníka. O slovo sa hlásia znova Košice

23.10.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Senica nedala Orešanom šancu. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Senica nedala Orešanom šancu. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Tímy, ktoré doteraz absolvovali futbalovú cestu po Slovensku, pomaly zdvíhajú zrak na Futbalovú cestu do Európy. Národná pohárová súťaž - známejšia ako Slovnaft Cup - sa dostala do fázy, v ktorej byť dobrým už nestačí. Dnes sa rozbieha posledné jesenné kolo, na jar po ňom zostane v hre už len osem mančaftov s reálnou šancou zdvihnúť v máji nad hlavu cennú trofej.   

Žiadne popolušky

V minulom kole stálo pred divákmi niekoľko dokonalých Popolušiek zo štvrtej a piatej ligy. Črievice, ktoré im priniesli favorizovaní súperi, žiadnej z nich ale nesadli. Všetky dostali poriadne kopačky.

Kalša prehrala s Popradom 1:3, rovnako prehral Bacúch s Lipanami. Vydrany, ani Šimonovany gól nedali a skúsenejší súperi, Nitra a Michalovce, pohodlne postúpili s troma, respektíve štyrmi gólmi. Senica nasúkala Orešanom jedenásť a keďže neporušila žiadne pravidlo o dvojitom štarte hráča v jednom kole, rozprávka dedinky pri Trnave sa skončila výsledkom, ktorý na miestnom ihrisku asi už nedajú zarámovať. 

Fortunaligisti okrem toho vyučovali druholigistov, Trnava aj Trenčín naložili súperom pätorky. Domáce tímy vyhrali len dva (slovom 2) zápasy zo všetkých. Skalica rozbila Ružomberok a FC Košice, nástupca-nenástupca VSS aktuálne hrajúci v tretej lige, porazil doma Dubnicu. 

Výhra FC Košice dodala do šestnástky aspoň jedného zástupcu nižšej súťaže. Zverenci Miroslava Soviča (hovorí vám niečo to meno? Malo by...) to myslia s návratom do veľkého futbalu vážne. Tabuľku tretej ligy vedú s jedinou prehrou z trinástich zápasov a skóre 37:4. Jediným tímom, ktorý im zobral body, bol ešte v auguste Vranov. Odvtedy v súťažnom zápase neprehrali a dostali len dva góly v lige a dva v pohárovom zápase v Hrabušiciach, odkiaľ ale nakoniec postúpili v penaltovom rozstrele.  

A výhra Skalice znamená, že ani jeden z finalistov vlaňajšieho ročníka sa nedostal ani do osemfinále medzi šestnásť najlepších klubov novej pohárovej sezóny. Zaujímavé, nie? 

Aj pred osemfinále sme pre vás pripravili mapku zápasov. Ak napočítate do osem zistíte, že jeden medzi nimi ešte chýba. 

Sedem plus jeden

Posledné jesenné kolo Slovnaft Cupu má na programe sedem zápasov, plus jednu dohrávku kola predchádzajúceho. Sereď ešte nevie, či pocestuje do Prešova alebo do Žiliny. Tatran hrá proti Šošonom dnes, no favoritom rozhodne nie je. Ak sa presadí favorit, osemfinále dohrá Žilina na domácom štadióne zápasom proti možno prekvapujúco úspešnému nováčikovi najvyššej súťaže. 

Hitom programu aktuálnej fázy súťaže sú asi dva zápasy, v ktorých proti sebe budú stáť účastníci Fortuna ligy. Senica nastúpi doma proti DAC a Podbrezová privíta v novembrovej dohrávke Spartak Trnava.

Medzi osmičkou vyvolených s reálnou šancou zahrať si v lete 2019 predkolo europoháru bude celkom určite jeden druholigista. Fluminense Šamorín vyzve na domácom štadióne Pomlé Poprad, za ktorý stále kope Stanko, čo dobrezrobil a napríklad aj Štefan Zošák. Poprad vo všetkých októbrových zápasoch buď dal, alebo dostal päť gólov, toľko naposledy strelili aj Šamorínčania Interu Bratislava. Keby sa nehralo o 14:30, celkom určite by som sa na tú možnú prestrelku šiel pozrieť. 

Vo zvyšku duelov hrajú proti sebe tímy prvej a druhej ligy. Nitra a Michalovce mali šťastie a zápasy proti Lipanom, resp. Liptovskému Mikulášu odohrajú doma. ViOn musí do Košíc a Trenčín do Skalice. Ani jeden to nebude mať zrejme úplne najľahšie. Zlaté Moravce v lige nevyhrali 6 zápasov po sebe, Trenčín ťahá štvorzápasovú sériu prehier. Tam vidíme priestor na prekvapenia. 

Futbalová cesta do Európy sa skutočne začína až v osemfinále.   

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár