Slovan Bratislava a playoff KHL

06.11.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Marek Čiliak je oporou Slovana.  (photo: SITA/Brano Bibel)

Marek Čiliak je oporou Slovana. / (photo: SITA/Brano Bibel)

Keď Košice v piatok dostali od Budapešti v Steel Aréne osem gólov, vyhnali ma na druhý deň od zlosti na Slovan. Siedma sezóna bratislavského tímu v KHL je zatiaľ "najtichšia", chcel som sa preto na vlastné buľvy presvedčiť o aktuálnom stave jediného slovenského zástupcu v ruskej lige. 

Navyše, od jedného z verných čitateľov som dostal objednávku na tradičný článok uprostred sezóny, v ktorom porovnávame a odhadujeme šance belasých na postup do playoff. Nech sa páči, sme tu pre vás. 

Symptomatický Jaroslavľ 

Po dvoch hanebných viedenských debakloch s najlepšími mužstvami Západnej konferencie bola pred trénerom Országhom nezávideniahodná úloha. Nerezignovať. A napriek všetkému negatívnemu pokúsiť sa o obrat. Sezóna je predsa len dlhá a Slovan nie je ešte ani v jej polovici. 

Dobrým liečivom bol Novosibirsk, ktorý belasí v prvom zápase späť v Bratislave porazili. Na Lokomotiv Jaroslavľ potom bola zvedavá najlepšia návšteva sezóny (vyše 8500 párov očí) a Žiga Jeglič. Slovinec sa vrátil na ľad po dopingovom treste, diváci vďační za akúkoľvek nádej mu pri hymnách zatlieskali. 

Duel proti top tímu Západnej konferencie síce Slovan prehral na nulu, nebol ale úplne beznádejný. Po dlhom čase výborný defenzívny výkon vydržal dve tretiny. Keď sa ale začali medzi hráčmi pästné šermovačky, ako keby pomohli rozptýliť dovtedy perfektnú koncentráciu bratislavského tímu vo vlastnej tretine. Skúsení hostia šupli Čiliakovi dva góly pred druhou sirénou, Kronwallova paráda v poslednom dejstve, pri ktorej obišiel bránku Čiliaka a naservíroval poisťovací gól kolegovi skóre uzavrela. 

Slovan hral dobre, no nemohol som sa počas celého zápasu zbaviť dojmu známeho z futbalových trávnikov. Ako keby bol najlepší možný výsledok pre Slovan 0:0. Smerom dopredu to totiž bola bieda. 

Nový systém pre slabších

Po 27 zápasoch v novej sezóne má Slovan v tabuľke deväť výhier a raz toľko prehier. Žiadna sláva, ale paradoxne ani žiadna tragédia. 35 zápasov zostáva stále odohrať a v sezóne 2018/19 sa zdá, že slovenský zástupca bude v hre o vyraďovačku na konci ktorej stojí Gagarinov pohár v hre dlhšie, ako po minulé roky. 

KHL upravila bodovací systém, za výhru sú len dva body namiesto troch. Udrží tak slabšie tímy v nádeji dlhšie. Slovan napríklad napriek tomu, že prehral šesť z posledných siedmich zápasov, zaostáva za ôsmym miestom zabezpečujúcim aspoň jednu sériu playoff len o tri body. To je nič. 

Zdá sa, že sa o štyri miesta za skupinou najlepších v konferencii (Petrohrad, CSKA, Jaroslavľ, Jokerit) pobije šesť mužstiev. Spartak Moskva a Soči majú mierny náskok, Dynamo Moskva, Dinamo Riga, Viťaz Podoľsk a Slovan si tie svoje vymieňajú podľa toho, kto akú sériu práve ťahá. 

Čo Slovan potrebuje

Kde tlačí belasých korčuľa a čo potrebuje tím, aby v druhej polovici reálne zaútočil na playoff? Samozrejme, body a výhry, no tie neprídu len tak. Do tímu potrebujú pritiahnuť zo dvoch hráčov schopných dať góly, vymeniť pár (slovenských) obrancov za lepších a naštartovať divákov na domácich zápasoch. Tým v sobotu chýbala šťava. 

O tom, že ôsma priečka nemusí byť beznádejnou svedčí fakt, že Slovan už dokázal vyhrať päť zápasov po sebe. Na zber bodov potrebuje využiť dve zápasové série na domácom klzisku. V decembri odohrá v Bratislave sedem z desiatich zápasov, medzi polovicou januára a februára z rovnakého počtu dokonca osem. 

Rozhodne by si nemal nechávať najťažšiu robotu na koniec základnej časti, na posledné štyri zápasy musí cestovať do Ruska, Lotyšska a Fínska. 

Skutočný problém

Skutočnou otázkou nie je, či Slovan v aktuálnej sezóne na playoff dosiahne. Bez ohľadu na káder, ktorý býval na Zimnom štadióne najlepšieho krasokorčuliara oveľa lepší sa to trénerovi Országhovi podariť môže. Keď to dokáže, bude to jeho najväčší trénerský úspech kariéry.

Skutočnou otázkou je, načo. Doteraz odohrali belasí päť zápasov s top 4 tímami vlastnej konferencie. Všetky doma. Získal nula bodov a dosiahol hrozné skóre 4:29. Návšteva v playoff z ôsmeho, alebo siedmeho miesta bude podľa všetkého krátka.

Slovan stále na viac nemá. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár