Kto zamotá na Nemeckom pohári hlavu Šatanovi?

08.11.2018 / Tomáš Tomeček
Reprezentanti.  (photo: SITA/Brano Bibel)

Reprezentanti. / (photo: SITA/Brano Bibel)

Hokejisti Slovenska obhajujú minuloročné strieborné umiestnenie na Nemeckom pohári. Záverečná nominácia je vyskladaná z hráčov Lintner ligy (11), Českej ligy (8), súťaží na Severe Európy (2) a zo Slovana Bratislava (4). Turnaj sa začína dnes zápasom proti Švajčiarom, cez víkend ho dokončia reprezentanti v nových dresoch s novým logom proti "olympijskému výberu" Ruska a Nemecku. 

Štvoricu hráčov, ktorí by mali narobiť najviac problémov súperom na turnaji, boxu časomeračov a štatistom si rozoberieme podrobnejšie.

KOŠARIŠŤAN VS JANUS

Gólman Nových Zámkov Andrej Košarišťan je 24-ročným rodákom z Dolného Kubína. V najvyššej súťaži sa objavil v sezóne 2012/2013, s Baranom na hrudi. Najúspešnejšou sezónou, čo sa týka osobných štatistík bola určite sezóna 14/15 a 39 odchytaných zápasov (26 základná časť + 13 play-off). Keď Bystrica získala titul stál medzi žrďami 15-krát. Momentálna Andrejova forma v drese Newcastle je famózna. Po 22 zápasov je pod dvoma gólmi na zápas a tesne pri 94% hranici úspešnosti zásahov. Lepšie čísla majú len "neslováci" Vošvrda s Kamzíkom na hrudi a Ádám Vay s Miškolcom. Pre Craiga Ramsayho a Jána Lašáka dobrá voľba.

Jaroslava Janusa široká verejnosť zaregistrovala na MSJ 2008/09. Jaro kryl chrbát spoluhráčom Viedenskému, Tatarovi, Pánikovi, Kytnárovi, Hrívikovi, Ďalogovi a ďalším. V siedmich zápasoch si udržal priemer 3,2 góla na duel. Má leví podiel na zemiakových medailách. Úspešné pôsobenie zažil aj v KHL v drese Slovana. Nováčikovská sezóna rodákovi z Prešova vyšla na jednotku, 47 zápasov s bilanciou 2,17 a plný kotol skandujúci jeho meno v každom domácom zápase. V aktuálnej sezóne oblieka dres Litvínova a vedie si znamenite. Po 17 zápasoch má 2,17 góla na zápas. Na Nemeckom pohári chytal naposledy pred dvomi rokmi.

Turnajovou jednotkou by mal byť Jaroslav Janus. V jeho prospech hovoria skúsenosti aj kvalitnejšia súťaž, čakáme preto že odchytá dva z troch zápasov. Andrej Košarišťan si môže vybojovať brankársky post v jednom dueli. V Zámkoch sa mu darí a ak si formu prenesie aj do Nemecka, môže sa Craigovo čelo spotiť poriadne. Všetko má vo svojich rukách, teda lapačke a vyrážačke.

ŠPIRKO VS KRIŠTOF

Rastislav Špirko je rodákom z Martina. Univerzálny typ útočníka je pre reprezentačné účely použiteľný na centri aj ľavom krídle. Kariéru v seniorskom hokeji zahájil v sezóne 2002/2003 keď za MHC odohral 53 zápasov s bilanciou 10+12.  Prevažnú časť uplynulej sezóny aj v tej aktuálnej oblieka dres Lokomotívy Zvolen. V 60 zápasoch za Rytierov dal súperom 29 gólov a pridal 32 prihrávok. Mal by patriť k lídrom na ľade, aj v kabíne.

Michal Krištof s hokejom začínal v rodnej Nitre, päť sezón však strávil vo Fínsku. Štatistikami budil repšekt aj v krajine tisícich jazier. Z druhej najvyššej súťaže odchádzal s 53 kanadskými bodmi v 66 zápasoch. V minulej sezóne po návrate do materského klubu vytvoril najúdernejšiu dvojičku v lige spoločne s Matejom Paulovičom. Trochu pripomínali Znojemských Orlov Uram - Pucher v čase najväčšej slávy.
Sezónu zakončil ako najlepší nahrávač (40). Prirátajme 17 gólov a máme solídne štatistiky špičkového hokejistu. Momentálne oblieka dres Karpat Oulu a v 20 stretnutiach má kanadské body 3+7.

Obaja hokejisti sú univerzáli. Tréner ich môže použiť na presilovky, aj do klasickej formácie. Na konci turnaja bude mať lepšie čísla mladší z dvojice, predsa len, tempo v Liige je inde. Prednosti Špirka by sa mohli osvedčiť hlavne v nerovnovážnom stave, ktoré sú zvyknú byť našou Achillovou pätou. Nevýhodou oboch by zas mohol byť menej výrazný fyzický fond. 175 cm a 75 kg by nemuselo vyhovovať tvrdej fyzickej hre súperov. Na tú sa musia obaja hokejisti pripraviť. Nemci a Švajčiari nehrajú v rukavičkách.

AKO DOPADNEME?

Pri prípravných turnajoch nie sú výsledky také kľúčové, ako na majstrovstvách sveta. Nie sú ani zanedbateľné. Sezónu, ktorú zakončia MS v Košiciach a Bratislave chce tréner Ramsay a celý realizačný tím začať pozitívne.

Zápasy proti mužstvám vyznávajúcim nátlakový hokej a kazenie hry nám veľmi nechutia. Dúfajme aspoň v poctivý hokej založený na kvalitnej defenzíve podporený spoľahlivými brankármi a držme palce útočníkom, aby v novej sezóne dobrými výkonmi zamotali hlavu Miroslavovi Šatanovi. 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár