Sergio Ramos je Kočner svetového futbalu

10.11.2018 / Matej Vanoch
Sergio Ramos. (photo: SITA/AP Photo/Paul White)

Sergio Ramos. / (photo: SITA/AP Photo/Paul White)

Po futbalových trávnikoch už behalo nespočetné množstvo hráčov, ktorých hlavnou devízou bola schopnosť neuhnúť v súboji a poslať súpera do opatery ortopédov a traumatológov. Stačí si spomenúť na futbalistov ako boli Roy Keane, Marco Materazzi alebo Tomáš Řepka a hneď vieme, o čom je reč. Ako by povedal český komentátor Jaromír Bosák, okolo týchto chlapcov sa neustále vznášal jemný závan sadry. Ich zoznam je prakticky nekonečný, svojich zlých mužov má prakticky každé dedinské mužstvo. Málokto by však do neho automaticky zaradil jedného z najlepších stopérov sveta – Sergia Ramosa. A to je chyba, pretože Ramos tam nielenže patrí, ale v podstate je jeho kráľom.

Plzenská tráva sa farbí do červena

Bežala štrnásta minúta zápasu Ligy majstrov Viktoria Plzeň – Real Madrid. Plzeň prekvapujúco tlačila španielsky veľkoklub, Hrošovský nastrelil brvno a diváci šaleli. Zdalo sa, že sa môže zrodiť veľké prekvapenie, keď sa odrazu zrútil na zem český záložník Havel, ktorému po tvári stekala krv. Pár sekúnd pred tým sa ocitol v bežnom súboji s Ramosom, ten  nenápadne vystrčil lakeť a vrazil ho Havlovi do tváre. Ako sa ukázalo neskôr, zlomil mu nos. Rozhodca nič nevidel a Ramos nedostal ani žltú kartu. Pár minút sa nehralo kvôli ošetrovaniu, hráči Realu sa vydýchali, uvedomili si, proti komu to vlastne hrajú a naložili Vrbovým zverencom päťku. Ramos mohol byť spokojný a tak po zápase poslal pozdrav Havlovi: „Milan, nebolo to úmyselné. Rýchlo sa zotav,“ napísal na svojom twitteri a pripojil k nemu obrázok ruky napínajúcej svaly. 

Vyzeralo by to všetko veľmi dôveryhodne, avšak len v prípade, ak by nešlo o Ramosa. Pretože ako by zrejme povedal, do všetkých súbojov chodí čisto a len kvôli nešťastnému reťazcu náhod po nich  pravidelne vynášajú súperov na nosidlách. Inými slovami je to niečo také, ako keď sa ruskí turisti chodia do cudziny kochať miestnou architektúrou a prírodnými krásami a nejakou hlúpou náhodou tam vždy začnú umierať ľudia na otravu novičokom alebo polóniom.

Krátky prehľad faulov Sergia Ramosa

A tak si Mohamed Salah pri súboji s Ramosom smolne zranil rameno, Karius prišiel v tom istom zápase nešťastnou náhodou k otrasu mozgu a Ramos bez inkasovania čo i len žltej karty mohol oslavovať víťazstvo v Lige majstrov. A to sme v tomto texte zatiaľ spomenuli len dva tohtoročné zápasy.  

Výpočet všetkých Ramosových zákerností a nešťastných zranení jeho súperov by však bol mimoriadne vyčerpávajúci, v podstate by sa o tom dala napísať celá rigorózna práca s názvom „Sergio Ramos a jeho charakteristické črty.“

Spomeňme preto len pár vybraných zákrokov ako napríklad kopnutie do hlavy Augusta Fernándeza z Celty Vigo, nenápadné skočenie na ležiaceho Eliseuho z Malagy, neúspešná amputácia oboch nôh Lionela Messiho a obrovské množstvo lakťov v krvácajúcich tvárach súperov. 

Čo treba Ramosovi uznať, je jeho nesmierna šikovnosť, vďaka ktorej je schopný pokúsiť sa o vraždu v priamom prenose a nedostať za to ani žltú kartu. Avšak už len bilancia jeho kariet, ktoré rozhodcovia predsa len vytiahli je ohromujúca. Keď jednu z nich dostal v marci tohto roka v zápase proti PSG, stal sa oficiálne najtrestanejším hráčom v dejinách Ligy majstrov. Už skôr sa mu rovnaký triumf podarilo získať aj v La Lige a nie je preto prekvapením, že v tejto disciplíne kraľuje aj pri pohľade do historických análov španielskej reprezentácie.

Jeho štatistika, ktorá hovorí o tom, že vidí kartu takmer každý druhý zápas (presne je to 2,3 zápasu) z neho robí najšpinavšie hrajúceho hráča zo všetkých hlavných európskych líg. Ramosových 221 žltých kariet a 24 vylúčení vo všetkých súťažiach je už teraz neuveriteľný výkon, toľko kariet počas svojej kariéry zrejme nevidela ani veštica Mariána Kočnera a Aleny Zs..

Pre porovnanie si povedzme len to, že pološialenec Roy Keane dostal za celú svoju kariéru 95 kariet a Tomáš Řepka, ktorý je práve na ceste do basy „len“ 134. Vo veku 32 rokov má tak Ramos nepochybne pred sebou ešte niekoľko sezón plných trofejí, vylúčení a krvácajúcich súperov.

Matej Vanoch

Matej Vanoch

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár