Najlepší a najhorší scenár trénera Hapala

14.11.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Tréner Hapal. (photo: SITA/Martin Mednansky)

Tréner Hapal. / (photo: SITA/Martin Mednansky)

Slovenská futbalová reprezentácia má nového hlavného trénera. Vyberaním najlepších čerešničiek spomedzi futbalistov so slovenským pasom bol poverený Pavel Hapal. Prvú nomináciu už stihol aj podpísať, (staro)noví vyvolení sa už aj stretli v Šamoríne na prvom zraze. 

Pred výkopom premiérového zápasu nového muža na lavičke Slovenska sa pozrime, aký najlepší a naopak najhorší scenár ho na novej pozícii čaká. A futbalových fanúšikov s ním.  

Najlepší scenár

Na trénera Hapala čaká neľahká úloha. Naskakuje do spackanej rozbehnutej Ligy národov a v dvoch zápasoch sa musí pokúsiť o záchranu béčkového levelu. Musí vyhrať hneď prvý stret s Ukrajinou, ktorá už nemá o čo hrať. Keď nemotivovaných žlto-modrých porazí, rovnaký kúsok potrebuje zopakovať v pondelok v Prahe. Len tak nepadne národný tím o úroveň nižšie. Nový tréner zvykne priniesť nový impulz, viď kouč Šilhavý. V Trnave hrali jeho Česi ako vymenení a obrali nás o body aj o trénera. V najlepšom prípade to Čechom pod vedením ich rodáka rovno vrátime. 

Ak sa Hapalovi podarí husársky kúsok, pozitívnu energiu bude môcť preniesť do budúcoročnej kvalifikácie o EURO 2020. Netušíme, kto budú súperi reprezentácie, preto nemôžeme reálne hodnotiť postupové šance. Hovoríme ale o najlepšom scenári, preto nás nič iné ako účasť na záverečnom turnaji o rok a pol nezaujíma. Preto tam hravo postúpime. A nielen to. Postúpime aj zo skupiny a v playoff sa uvidí. Pokojne môžete snívať o druhom Belehrade ´76. 

Výsledky ale nie sú jediným kritériom trénerského úspechu. Ani náhodou. Čoraz náročnejšia futbalová verejnosť (rozumej fanúšikovia, novinári, pisálkovia a odborná obec) bude spokojná, až keď hra reprezentácie splní kritériá krásy. Podľa najkrajšieho scenára sa Hapalovi podarí nadviazať na záverečný turnaj mladíkov, kam s viacerými hráčmi dnes prítomnými v Áčku pred pár rokmi postúpil. Muži pod jeho vedením budú hrať atraktívny, moderný a útočný futbal. Podarí sa mu navyše objaviť nových hráčov na posty, na ktorých nás objektívne tlačí kopačka. 

Ďalším úspechom, ktorý nový tréner v najlepšej alternatíve budúcnosti dosiahne bude dokončenie začatého prebudovávania mančaftu. Postupná generačná výmena je rozbehnutá, viacerí veteráni reprezentačného trička by tak mohli grandiózne ukončiť reprezentačnú kariéru povedzme na otvorenom autobuse na námestí v Bratislave po turnaji v lete 2020. Vy viete, ktorých máme na mysli. Všetci by sme im to dopriali. 

Najhorší scenár

Bolo by to krásne, všakže, keby to dopadlo ako v Hollywoode. Musíme si ale pripustiť aj opačnú možnosť. Namaľujme si na stenu futbalového čerta. 

Slovensko prehrá zostávajúce dva zápasy jesene a nedá v nich ani gól. Ukrajina síce nemá o čo hrať, práve preto bude hrať uvoľnene. Prehráme, no v Prahe bude stále o čo bojovať. Až na to, že Česi povzbudení nedávnou výhrou znova žiadne body nepustia. Tím v depresii a Cé skupine Ligy národov bude treba pripraviť na štart kvalifikácie. Ten sa ale z rôznych dôvodov nevydarí. Možno dostaneme znova na úvod hlavného favorita a po ňom zakopneme s trpaslíkom. Do médií unikne fotografia deprimovaných reprezentantov v náručí ľahkých žien a na Facebook polície zábery z naháňačky Hummera plného reprezentantov niekde medzi Sencom a Šamorínom. 

Marek Hamšík následne odmietne reprezentovať a šancu na postup stratíme hneď na jar (alebo kedy sa to bude tá kvalda hrať). Prebudovanie tímu bude vynútené, nie plánované. Celé sa to jedným slovom zosype a Denník Šport vyjde s čiernou titulnou stranou. 

Po rýchlom krachu v Sparte nebude Hapalova štácia pri slovenskej reprezentácii oveľa dlhšia. Tréner skončí ešte pred letom a naveky sa z neho stane kouč juniorov. S nimi aj tak dosiahol najväčšie úspechy. 

Kde bude pravda? 

Ako obyčajne, pravda bude zrejme niekde uprostred. Ak sa aj nepodarí udržať aktuálnu úroveň v Lige národov, nevadí. Najbližšie odohráme štyri zápasy s o niečo poraziteľnejšími súpermi. O nič nejde.

Kvalifikáciu na EURO by tím založený na Dúbravkovi, Škriniarovi, Lobotkovi s Hamšíkom a Rusnákovi s Dudom zvládnuť mal. Nie nadarmo rozširovali počet účastníkov záverečného turnaja. O ambíciách na ňom sa porozprávame začiatkom roku 2020. 

Dôležitejší bude herný prejav a generačná výmena kádra reprezentantov. Pavel Hapal má na čom stavať, no jednoznačne má aj priestor na realizáciu svojich predstáv o napredovaní reprezentačného tímu. Veľkou výhodou je skúsenosť s mladými hráčmi v úspešnej kvalifikácii U21 a následne nie neúspešného turnaja v Poľsku. 

Titul majstrov Európy (asi) v roku 2020 Slovensko nezíska. Éru po Jánovi Kozákovi ale podľa nás nebudeme v žiadnom prípade označovať ako čas úpadku slovenského futbalu. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár