Hapalove kone

15.11.2018 / Miloš Kubalík
Adam Zreľák. (photo: SITA/Martin Havran)

Adam Zreľák. / (photo: SITA/Martin Havran)

Každý tréner ich mal, má a aj bude mať. Kone. Obľúbených hráčov, ktorých stavia na ihrisko pravidelnejšie ako pravidelne.

Vladimír Weiss st. dával v začiatkoch často prednosť svojim bývalým zverencom z Artmedie Petržalka, v tom čase už imigrantom na Tehelnom poli. Menoslov hádam spomínať netreba.

Aj Ján Kozák mal svojich favoritov pre reprezentačné tričko. Niektorých prebral od predchodcu (Jura Kucku, Hubočana, a ďalších), iných priniesol sám. Povedzme Adama Nemca, Norberta Gyombéra a podobne. Hráči, ktorí dostávali priestor, aj keď to piatim miliónom trénerov nedávalo vždy logiku. Dôkaz sa volá Vladimír Weiss, jr.. 

Kým dosahovali výsledky, tréneri z ľudu s licenciou čašník, zvárač, úradník, alebo lekár, nekričali skoro vôbec. Akonáhle sa situácia otočila, už boli všetci hráči a najmä tréneri v nemilosti. Tak to vo futbalovom svete chodí a chodiť bude. Podobná situácia čaká aj nového rušňovodiča reprezentačného Áčka. Skôr, či neskôr.

Na rozdiel od viacerých kolegov z minulosti, má na začiatku trénerskej epizódy v národnom tíme dobrých koní pripravených viac než dosť.

V Kozákovej stajni

Už bolo mnohorako popísané aká veľká výhoda je, že Hapal trénoval tím U21. Pozná toho, aj tamtoho. Už aj vrabce na ceste do teplých krajín si čvirikajú, že Hapal pozná aj čísla ponožiek Škriniara s Rusnákom. Málokto si však už spomenie, koľko z jeho zverencov prichýlil vo svojej stajni Ján Kozák.

V prvej nominácii Pavla Hapala nie je ani jeden futbalista, ktorého by nenominoval jeho predchodca. Hoci Denis Vavro reprezentoval na bezvýznamnom turnaji v Emirátoch, čo nebola vážna a nakoniec ani oficiálna previerka (a na nakladačku od Švédov 6:0 sme dávno zabudli). V globále však všetci Hapalovi hráči už minimálne raz ovoňali ódor v kabíne mužov. Nový tréner má vďaka tomu vykachličkovanú cestu, na ktorej môže rozprestrieť svoj koberec a začať novú hru.

V súčasnom kádri je celkovo osem hráčov, ktorí prešli jeho rukami v juniorke. Celá tretina, pekných 33 percent. Lobotka a Škriniar tvoria kostru základnej jedenástky, Šatku z nej vysánkovala epizóda v bratislavskej "pizzérii". Albert Rusnák zatiaľ hľadá pevné, americké základy. Adam Zreľák už po zranení znova strieľa góly, v Bundeslige. Podstatný však nebude počet v šatni ale na ihrisku.

Hapalove kone

Pavel Hapal mal medzi juniormi aj ďalších obľúbencov. Patrili medzi nich Chrien, Niňaj, Valjent, Mazáň, Mihalík. V talóne je aj žilinský Káčer, Lázsló Bénes z Nemecka, do útoku Mráz, či Šafranko. Nie všetci hrávajú pravidelne vo svojich kluboch, niektorí vôbec. S podobnou situáciou sa však museli vysporiadať aj jeho trénerskí predchodcovia. Pavel Hapal ich zatiaľ nechal odložených v stajni, ale čochvíľa bude musieť vyriešiť situáciu najmä v útoku a na krídlach obrany. Do budúcna môžeme očakávať zmeny práve na týchto postoch.

Oko fanúšika je zvedavé, aké mená bude obsahovať prvá základná jedenástka. Okrem toho samozrejme aj na to, ako bude vyzerať samotná hra. Tá bola v U21 v strede ihriska postavená najmä na schopnostiach Stana Lobotku. Mužstvo pod Hapalom dokázalo hrať ľúbivo, útočne. Očakávať, že budeme zrazu súperov rozbíjať ako Daenerys Targaryen v Games of Thrones, je ale prehnané. Najskúsenejší reprezentanti potrebujú predsa len pomaličky opotrebované plachty nafúknuť novým, mladíckym vetrom. Čakať to od prvého dvojzápasu Ligy národov je dosť trúfalé. Navyše jeden Škriniar a jeden Lobotka stačiť nebude. 

Na záver si tipnime prvú základnú jedenástku. Výherca vyhrá večeru s niekým z našej redakcie. Na vlastné náklady.

Nastúpi Slovensko takto? 

Dúbravka

Sabo, Škrtel, Škriniar, Hancko

Lobotka (Kucka)

Rusnák, Duda, Hamšík, Stoch

Zreľák

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár