Čo ukázala prvá výhra Slovenska pod Hapalom?

17.11.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Slováci sa na trávniku po čase znova tešili.  (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Slováci sa na trávniku po čase znova tešili. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Pozdravujem z Prahy. Podarilo sa mi naplánovať rodinný výlet na víkend v hlavnom meste Čechov dosť nešťastne. Práve na čas slávnostnej premiéry nového trénera reprezentácie Slovenska. Rušiť plány nebolo možné, piatok večer som celý strávil za volantom plného automobilu. Aj tak ale treba o futbale niečo napísať. Skúsim aj bez toho, aby som videl čo len sekundu.

Slovensko - Ukrajina 4:1

Najprv fakty, ešte večer som si prečítal internetové noviny. Slovensko vyhralo nad Ukrajinou 4:1 a udržalo si šancu na záchranu Bé úrovne Ligy národov. Pavel Hapal postavil viacerých nových hráčov, iné opory nechal sedieť. Divákov neprišlo ani desať tisíc. V tieni obrázkov rodiaceho sa Tehelného poľa, čo kolujú v posledných dňoch internetom, to bola asi jediná negatívna správa trnavského večera.

Podľa všetkých dostupných zdrojov hrali slovenskí reprezentanti po výmene trénera ako vymenení. Mali veľa šancí a dali veľa gólov. Mohli ešte viac, stačilo častejšie triafať bránu. Ukrajinský brankár Bojko urobil svojmu menu česť a pustil do siete všetko, čo smerovalo medzi tyče. Strely do konštrukcie sa počítajú v oficiálnych štatistikách za strely mimo.

Stačilo odbrzdiť? 

Znamená to, že stačilo tak málo - posadiť na lavičku iného človeka - a problémy futbalovej reprezentácie sú vyriešené? Bodaj by. 

Presne pred dvoma rokmi podobné výprasky po nádherných výkonoch v Trnave dostali Škóti aj Litva v kvalifikačných zápasoch v ktorých šlo všetkým oveľa. Na rozdiel od Ukrajincov, ktorí mali postup do Áčka istý už mesiac pred piatkom. Pred rokom hralo Slovensko na Wembley prvú polhodinu ako z ríše snov. V Škótsku a po ňom to už škrípalo, až sa Kozákov stroj úplne zasekol. Je skvelé, že impulz nového trénera mužstvu pomohol. K rovnakému výkonu by ho už Ján Kozák podla všetkých indícií asi nevyburcoval. Podľa herného prejavu reprezentácie v končiacom sa kalendárnom roku nedával nádej na jeho zmenu. Tá podľa všetkého prišla až s Hapalom.

Jeden dobrý zápas je presne to - jeden dobrý zápas. Ak český tréner zvládne aj druhú úlohu - vrátiť s futbalistami v pondelok v Prahe októbrovú prehru rodákom - začne sa napĺňať najlepší scenár, o ktorom som písal v týždni. Pred kvalifikáciou na Euro bude mať národný tím silný základ, od ktorého sa do nej bude môcť odraziť. V nej už pôjde o veľa. 

Na tomto mieste si môžem aj bez toho, aby som prvý zápas nového trénera videl napísať, že veriť v lepšie zajtrajšky sokolej reprezentácie futbalistov bude znova možné.

Premiérový večer Pavla Hapala ukázal, že potenciál a kvalita v Slovákoch stále je.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár