Česi výmenu trénera naplánovali lepšie

20.11.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Martin Škrtel to mal pred zápasom na Instagrame naopak.  (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Martin Škrtel to mal pred zápasom na Instagrame naopak. / (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Slovensko odvetný zápas Ligy národov v pražskom Edene nezvládlo. Domácej reprezentácii Česka podľahli Slováci 0:1 a na druhej najlepšej úrovni európskych národných tímov nateraz skončili. 

Začiatok ako na Wembley

Pritom sa pondelkový zápas vôbec nezačal zle. Slovenskí hráči na súpera vybehli podobne, ako pred dvoma rokmi na Angličanov na Wembley. Pohyb, aktivita a lopta boli na našich kopačkách. S jediným rozdielom: nikomu sa nepodarilo streliť gól. Šancí veľa nebolo, no jedna z dvoch dobrých striel Mareka Hamšíka spoza šestnástky sa ujať mohla. Neujala, obe smerovali do prostriedku bránky, kde na ne čakal pripravený gólman Vaclík. 

Po dvadsiatich minútach hýrenia aktivitou domáci tím vyrovnal hru. Pomaly, ale isto začali červeno-modrí vystupovať z obrany do aktívnejšej formy pressingu. Priamo úmerne pribúdali problémy v rozohrávke slovenského tímu. Na ihrisku začal zúfalo chýbať Lobotka. Postupne začali odchádzať sprvoti aktívne krídla, Stochovi s Rusnákom sa zápas vôbec nevydaril. Schickov oblúčik ponad bezmocného Dúbravku ešte posilnil sebavedomie Čechov, Slovákov logicky zrazil viac na kolená. 

Do konca prvého polčasu mali prevahu hostitelia a len vďaka exkluzívnemu zákroku Martina Dúbravku nezdvojnásobili vedenie. Po prestávke neprestali tlačiť na rozohrávku hostí, v nej sa opakovali chyby. Nevyhli sa nikomu, najviac ťažkých, ba až nemožných situácií vyrobili Škriniar s Hanckom na ľavej strane.

Do konca zápasu si ani po striedaniach Slovensko poriadnu a vlastne žiadnu šancu nevypracovalo. Nemohlo tak nielen, že vyrovnať, ale ani otočiť a zachrániť sa v Bé skupine tímov Ligy národov. 

Šilhavý vs Hapal 

Nový formát prípravných zápasov priniesol trénerské výmeny na oboch lavičkách, Česi tú svoju naplánovali lepšie. 

Pred prvým zápasom proti Slovensku a po výprasku v Rusku vymenil trénera Jarolíma Jaroslav Šilhavý. Prišiel, videl a zvíťazil. Na tri kľúčové body z Trnavy síce nenadviazal na Ukrajine, kde bratranci prehrali 0:1, vyhrali však minulý týždeň v príprave v Poľsku a najmä získali pred pondelkom psychologickú výhodu. V Edene im stačilo neprehrať. Hralo sa im s tým vedomím zjavne ľahšie, ako Slovákom s príkazom vyhrať za každú cenu. 

Pavel Hapal po prvom zápase proti Česku vymenil Jána Kozáka a v premiére rozbili jeho zverenci Ukrajinu. Výron futbalového optimizmu fanúšikovskej a novinárskej verejnosti po prvom zápase bol ale zjavne predčasný. Ukrajina v Trnave nehrala v najsilnejšom zložení a bez akejkoľvek motivácie. Hoci bol zápas nepochybne zážitkový ukázalo sa, že považovať všetky problémy za zažehnané nebolo príliš múdre. 

Pred takmer desiatimi rokmi v kvalifikácii na MS 2010 pod Weissovým vedením na Letnej porazilo Slovensko Čechov 2:1. Počas celého zápasu bolo vtedy aj pri obrazovke vidieť a cítiť, že hráči vyhrať nielen chcú, ale aj vedia, ako na to. Sebavedomie z toho zápasu v pondelok chýbalo. Rovnako plán, podľa ktorého by sa výhra mala podariť. Česi dvojzápas zvládli najmä vďaka hlavám. 

Zázrak sa nepodaril 

Najlepší možný scenár sa novému trénerovi Hapalovi naplniť nepodarí. Do žrebovania najbližšej kvalifikácie na EURO 2020 bude národný tím nasadený až z tretieho koša. Znamená to teda, že bude mať dvoch papierovo silnejších súperov.

Definitívne nevyriešil ani hráčske zmeny, hoci na ihrisku už je vidieť nový rukopis. Po dvoch zápasoch má tréner základný prehľad o kádri. Viacerí z nováčikov odohrali veľa minút a napriek neúspechu nesklamali. Aktívnejšiu hru je cítiť, vyššie tempo, napádanie a riziko neovplyvnili fakt, že obrana drží stále relatívne pevne. To je veľmi dobrý základ. Smerom dopredu ale Praha ukázala hlbšie problémy. Hľadá sa ideálna ofenzívna zostava a gólový útočník. 

Pavel Hapal má teraz čas na prácu, prvý mesiac vo funkcii bol mimoriadne hektický. Kľúčové bude, ako sa národný tím vysporiada s najbližšou kvalifikáciou, ktorú podľa všetkého odohrá na novom Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. 

Slovensko by sa z jesene 2018 malo poučiť. Či sa to podarí, uvidíme už na budúci rok.  

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár