Pomohli ku grandslamu v šípkoch Škótovi prdy?

23.11.2018 / Miloš Kubalík
Gary Anderson, zdá sa, dokáže vypustiť nielen šípku.  (photo: SITA/AP Photo/Adam Davy)

Gary Anderson, zdá sa, dokáže vypustiť nielen šípku. / (photo: SITA/AP Photo/Adam Davy)

O šípkach viem len to, že treba triafať čo najviac do stredu a je to krčmový šport. Sú však športovci, ktorí sa mu venujú profesionálne a zarábajú slušné peniaze.

Po chvíľke googlenia zistíte, že existujú národné zväzy, množstvo turnajov a vysoké finančné odmeny. Jeden veľký turnaj s názvom Grand Slam of Darts sa uskutočnil v meste Wolverhampton v Anglicku. Nie, žeby nás to nejako špeciálne zaujímalo, ale zápas medzi Škótom Garym Andersonom a Wesley Harmsom by mohol vojsť do dejín športovej taktiky.

Harms, ktorý finálový zápas prehral, obvinil totiž svojho súpera z ... prdenia. Áno, presne tak. Z tej činnosti, o ktorej sa bežne a za normálnych okolností nepíše a v spoločnosti ani nerozpráva.

Povolený doping?

Počas celého zápasu bolo vo vzduchu cítiť arómu zhnitých vajec a Harms údajne nemohol podať taký výkon, aký by chcel. Jeho súper samozrejme tieto tvrdenia odmietol. Myslel si, že zápach vychádza od protivníka. Nuž ono je tak vždy - tvrdenie voči tvrdeniu. Alebo skôr prdenie voči prdeniu.

V každom prípade, vinník svoj výtvor nikdy neprizná. Výhra Andersona 10:2 však hovorí skôr v jeho neprospech. Ako nepriamy dôkaz. Odpovedať novinárom na otázky o prdení, to sme asi ešte nevideli.

Taktika by to bola skvelá, nech ja na tom len kúsok pravdy, čo poviete? Aj keď od bontónu o malý kúsok vedľa. Šípky sú jedným z množstva športov, ktoré vyžadujú dokonalé sústredenie. Niečo ako športová streľba rukou, pričom je dôležité dodržať hlboký nádych a výdych. Najmä nádych môže byť v prípade použitia nekalej taktiky veľmi nepríjemný.

Citujem z pravidiel slovenskej šípkovej asociácie:

  • Súper hráča vykonávajúceho hod, musí stáť minimálne 0,5 metra za ním.
  • Všetci účastníci zápasu v priebehu hodov obmedzia svoje pohyby a verbálne prejavy na minimum, pričom za hrubé nešportové správanie sa považuje nevhodné komentovanie výkonu súpera v priebehu zápasu, atakďalej...
  • Nesmie sa fajčiť, piť a podobne.

Nikde ani slovo o použití črevného plynu na zmätenie súpera. Stačí málo - upraviť životosprávu pred zápasom pre dosiahnutie správneho efektu a víťazstvo je vaše.

Ponúka sa možnosť využitia aj v iných športoch. Pravda, ak sa daný šport vykonáva na malom území a v minimálnej vzdialenosti od súpera. Príkladov vieme nájsť hneď niekoľko:

  • Šach
  • Šerm
  • Zápasenie
  • Biliard
  • Stolný tenis
  • No veľa toho je

Množstvo športovcov si tak môže vďaka prípadu Anderson vs Harms rozšíriť svoje obzory. Veď čo by správny gentleman neurobil pre víťazstvo. Voňavou zbraňou ale berie športovec na seba riziko.

A čo s divákmi a inými účinkujúcimi v ich blízkosti? Tým sa zaoberať nebudeme. To už od nás chcieť nemôžete. 

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár