Na vlastné buľvy: Vyšli sme si do Udine na Rimanov

27.11.2018 / Martin Marys Pagáč
Roh Rimanov. (photo: Martin Marys Pagáč)

Roh Rimanov. / (photo: Martin Marys Pagáč)

Viete, kde najbližšie od nás sa hrajú zápasy jednej z top štvorky európskych líg? Je to v „mestečku“ Udine, ktoré leží pri impozantnej stene alpského masívu v blízkosti hraníc so Slovinskom a Rakúskom. Moji známi si tam Seriu A prišli vychutnať už niekoľkokrát. Tento raz zobrali aj mňa.

Pre-gaming

Na zápas sme cestovali už o deň skôr, pretože sa hral v sobotu o 15:00, hoci cesta z Bratislavy do Udine sa časovo rovná zhruba tej do Košíc. Šoféri sa potrebovali trochu navnadiť pred zápasom a spoločensky zregenerovať.

Noc v meste bola na sklonku novembra daždivá, no zhruba o 10 stupňov teplejšia, než u nás. Cestou do mesta treba zobrať pár „rohových“ pizza trojuholníkov a sadnúť si do nejakej útulnej vinárničky. Je nutné si spraviť menší prieskum, alebo mať šťastie, pretože na námestí vás najlacnejšie víno vyjde na 24€ za fľašu, avšak stačí zájsť za roh a nájdete aj sedmičku za sedmičku. Miestny znalec, ktorý nám nápadne pripomínal Gigiho D’Agostina, síce lacnejšie víno neodporúčal, my sme sa ale odradiť nenechali.

Na druhý deň sme si chceli pozrieť mesto aj za svetla, no dážď a neskorý budíček nás od toho odradil. Tak sme sa vybrali rovno na štadión, aby sme si mohli kúpiť nejaký suvenír a pivko za štyri €. Mimochodom, pivo na štadióne bolo lacnejšie než kdekoľvek v meste. Aj tak chutilo.

Kamarát neznalý futbalu prišiel s bundou netradičnej, červeno-oranžovej kombinácie. Pred zápasom Udinese – AS Rím bol tak už cestou na štadión častovaný rôznymi výkrikmi typu „Roma merda!“ - sám nevedel, za čo.

Predstavenie

Aby sme spravili pre nás nestranný zápas zaujímavejším, podali sme si na domácich. Ja len tak skromne za pár drobných, konkrétne za tri. Jeden z kamarátov dal rovnú dvacku. Pri kurze 4,5 na „udinéžštích“ to mohla byť slušná výhra. Mali sme od neho sľúbené dve fľaše vína, ak by mu to vyšlo. Samozrejme tie, ktoré „Gigi“ neschvaľoval.

Domáci tím, nachádzajúci sa tesne nad hranicou zostupu, vyrukoval s taktikou rýchlych protiútokov zo zabezpečenej obrany. Hosťujúci Vlci nepostavili to najlepšie, čo doma mali, pretože sa pripravovali na utorkové stretnutie Ligy Majstrov proti Realu Madrid. Fanúšikovia Edina Džeka, ktorí mali nad schodmi rozprestreté bosnianske vlajky, tak zostali sklamaní.

Sedeli sme pri rohovej zastávke a z prvého polčasu sme toho veľa nemali, pretože hra sa krútila prevažne pred bránou Udinese. Domácim sa ale podarilo z brejku dať gól a nálada na štadióne sa pretočila o 90 stupňov. Bielo-čierni pridali aj druhý gól. Tešili sme sa až za hranicu možností. VAR ale pre údajné spracovanie rukou gól neuznal. Nevadí, aspoň som prvý raz naživo videl technológiu aplikovanú v praxi, miesto tých zbytočných rozhodcov primŕzajúcich k bránkovej čiare.

V závere AS Rím zatlačil. Kopil sa počet rohových kopov a kamaráti sa doteraz hecujú, že zabezpečili víťazstvo domácich, pretože zneisteli exekútora Kolarova srdcervúcimi výkrikmi cielenými na genitálie jeho matky. Nútene musel striedať aj náš predseda vlády v drese AS Rím. Tak silno kopal až ho pichlo hovädzie zadné.

Všade vôkol nás sedeli talianski junáci, ktorí mali na sebe zhodný športový úbor a snažili sa opakovať naše skandovanie. Naučili sa našťastie len „BANSKÁ-BYSTRICA!“, hoci mi doteraz nie je jasné, prečo sme robili práve bystrickú prekrikovačku. Zo siedmich z nás, ktorí sme trafili na štadión, nikto z Bystrice nepochádza.

After party

Po víťaznom zápase sme si dopriali pizzu a nie len tie dve vína, ktoré nám uhradil víťaz tipovacej súťaže. Mesto sme za bieleho svetla nakoniec nevideli, no aj to nočné malo čaro. Cestou domov sme sa zastavili v jednom z historických mestečiek, ktorých je navôkol neúrekom, aby sme nakúpili magnetky. V Udine sme ich totiž nenašli, resp. nestihli.

Zážitok sa určite oplatil. Útulný štadiónik so skutočnou trojfázovou bezpečnostnou kontrolou, logicky usporiadanými vchodmi, v ktorých sa netvoria dlhé rady, efektne prepojená stará tribúna s moderným zvyškom a futbal na úrovni. O rok, ba aj skôr, by som tam rád zašiel opäť. Treba veriť, že sa v lige udržia.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

Napíš komentár