Vzostupy a pády v NFL

28.11.2018 / Samo Stránava
Cleveland (v bielom) porazili Cincinnati (v tmavom) a majú zo sezóny lepší pocit. (photo: SITA/AP Photo/Gary Landers)

Cleveland (v bielom) porazili Cincinnati (v tmavom) a majú zo sezóny lepší pocit. / (photo: SITA/AP Photo/Gary Landers)

Ďalšia sezóna Národnej futbalovej ligy sa blíži do finále. Boje o playoff sa začínajú vyostrovať a vrcholiť. Poďme si po dvanástich hracích týždňoch oddeliť zrno od pliev.

Zrekapitulujeme si kto prekvapil a v nasledujúcich týždňoch bude bojovať o playoff a kto sklamal a sezóna sa pre tieto tímy pravdepodobne skončí na konci decembra.

Indianapolis Colts

Pre mňa najväčším prekvapením najmä druhej polovice sezóny je Indianapolis Colts. Ukazuje sa, že výmena hlavného trénera a návrat zraneného Andewa Lucka tímu Colts veľmi prospeli. Do poslednej štvrtiny vstupujú s pozitívnym rekordom 6-5. Po pokazenom úvode sezóny, kedy si zo šiestich zápasov pripísali iba jednu výhru nasledovala šnúra päť víťazstiev. Stojí za nimi produktívny útok pod vedením Andrew Lucka a výborná ofenzívna lajna.

Ak Colts vydrží forma a zdravie je veľká šanca, že sa prvý krát od roku 2014 prebojujú do playoff.

Cleveland Browns

Aj keď to ani tento rok v Clevelande na playoff nevyzerá, fanúšikovia Browns majú určite dôvod na široký úprimný úsmev.  Po niekoľkých zbabraných sezónach a draftoch to konečne vyzerá, že v Clevelande sa blýska na lepšie časy.  Zdá sa, že Browns našli v tohtoročnom drafte svojho QB budúcnosti v Baker Mayfieldovi. Prospela aj výmena trénera, začiatkom novembra prepustili tragického Hue Jacksona a na jeho mieste ho nahradil defenzívny koordinátor Gregg Wiliams.

Ten vdýchol tímu novú krv a od jeho nástupu tím zo štátu Ohio ešte neprehral.

Seattle Seahawks

Po tom, čo sa Seahawks z mnohých dôvodov rozpadla ich vychýrená obrana a mená ako Sherman alebo Chancellor nahradili mladíci sa očakávalo, že celý tím ostane na ramenách Rusella Wilsona a upadne do šedého priemeru až podpriemeru ligy. Ale nestalo sa. Seahawks sa nachádzajú v nazbieraných aj dovolených bodoch v prvej desiatke NFL. Mužstvo zo Seattle ešte preveria silné tímy Chiefs či Vikings. Po dôležitej výhre v Caroline bude zápas s Vikings pravdepodobne priamym bojom o divokú kartu v konferencií NFC.

Ak tím okolo skvelého Wilsona ostane zdravý, v playoff by nemal.

Jacksonville Jaguars

Minulý rok delil Jaguars od účasti v Superbowle len malý krôčik. Tento rok sa očakával podobný scenár a len málokto by predpokladal, že po troch štvrtinách sezóny sa budú Jags krčiť na chvoste AFC South. Z jedenástich zápasov vyhrali len tri. Nevýrazne výkony najmä útoku viedli k prepusteniu ofenzívneho koordinátora a k vystriedaniu QB Blake Bortlesa, ktorého nahradí v nasledujúcom zápase Cody Kessler. Jaguars bude chýbať aj suspendovaný Leonard Fournette. Jaguars už túto sezónu môžu zabaliť a pomaly uvažovať nad draftom a pripravou na budúcu sezónu.

Preto im patrí palec dole.

Cincinnati Bengals

V Cincinnati to po výbornom vstupe do sezóny vyzeralo, že sa Bengals vracajú späť do starých koľají a opäť sa predstavia v bojoch o Superbowl. Druhá polovica sezóny sa ale Bengals vôbec nepodarila a pripísali si až päť porážok z posledných šiestich zápasov. Za prehrami je hlavne obrana, ktorá sa nachádza na chvoste NFL v takmer všetkých obranných štatistikách. Navyše sa po zranení hviezdneho receivera AJ Green musel posadiť do konca sezóny na lavicu zranených aj QB Andy Dalton.

Bengals môžu uvažovať nad menom nového trénera, Marvin Lewis pravdepodobne po sezóne skončí. 

Green Bay Packers

V minulej sezóne Packers nepostúpili do playoff kvôli zraneniu Arrona Rodgersa, ktorý si zlomil kľúčnu kosť. Pred novou sezónou boli opäť považovaní za jedného z top favoritov na účasť v Superbowle. No nestalo sa tak. Útoku pod vedením Aarona Rodgersa sa vôbec nedarí no nemyslím si, že za to môže samotný QB. Čoraz viac sa ukazuje, že pravdepodobným kameňom úrazu je tréner McCarthy, ktorý opakovanými zlými rozhodnutiami prehráva Packers zápasy. A to v klube konečne oživili behovú hru a Devante Adams hrá v životnej forme. Tím s takou legendou na pozícií QB podporovaný kvalitnou behovou hrou by si zaslúžil kreatívnejší playbook. 

Myslím si, že útok na štýl Saints, alebo Rams by tomuto tímu veľmi svedčal. No bude to najskôr na budúci rok. 

Samo Stránava

Samo Stránava

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár