Vďakabohu namiesto ďakujeme

29.11.2018 / Richard Hanzlik
Majiteľ Trnavy v lepších časoch. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Majiteľ Trnavy v lepších časoch. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Facebookoví fašisti, plzenská cesta, zlé mesto. Čo všetko by mohlo byť, ak by veci fungovali inak. Ak by mesto platilo klubu náklady spojené s prevádzkou štadióna. Pretože tam treba svietiť a to si nikto pri jeho výstavbe nedokázal predstaviť. Aj tá Plzeň sklamala, okrem piva neposlala nikoho. Tak sme museli pobrať nechcených hráčov zo Sparty a Poľska, na ktorých sa tí fašisti chodili pozerať na každý zápas doma a vonku.

Spartak v máji obhájil víťazstvo v Lige majstrov a Ronaldo v poslednom zápase nasúkal 27 gólov Podbrezovej, čomu tlieskal už tradične vypredaný 250-tisícový štadión Antona Malatinského. Prvé miesto v tabuľke je samozrejmosť, ale náskok 29 bodov pred koncom jesennej časti je rekord ligy. Klub má pri znaku toľko hviezdičiek za titul majstra krajiny, že si jeho logo mýlia s logom Európskej Únie, za čo čerpá každoročne bohaté eurofondy. Guardiola práve predĺžil zmluvu a plynulou slovenčinou na pozápasovej tlačovke dementoval fámy o tom, že svoj trojizbák na Družbe ponúka na predaj. Jeho asistentom je už desiaty rok Peter Bročka, bývalý primátor a dnes prezidentský premiér Trnavy. Trénerom brankárov je Martin Brodeur. Ich platy prešli kompletne pod záštitu cukrárne na Hlavnej ulici, aby celé mesto vyjadrilo svoju lásku ku klubu.

Klubový fanshop má k dispozícií všetky veľkosti dresov a jeho príjmy tento rok atakovali hranicu 3 miliónov eur. Tréningové centrum na okraji mesta pred týždňom otvorilo desiatu umelú plochu a mladší žiaci Spartaka na ňom práve trénujú na blížiace sa finále detskej Ligy majstrov proti Barcelone. To sa zhodou okolností odohrá v deň štátneho sviatku na výročie  príchodu Nestora el Maestra.

Aj to vyšetrovanie od UEFA dopadlo dobre. Odkedy sa klubu podarilo nájsť synergiu s mestom, našetril si majiteľ aj na kúpu svojho srdcového klubu Bohemians Praha. Slávni klokani síce zmenili logo a dnes ich volajú potkany, ale všetko bolo košér a nový merchandising sa predáva ako pozemky pod diaľnicami. Nič teda nebráni tomu, aby si majiteľ splnil ďalší sen. Dostať do finále rakúskeho pohára Trnavu s Bohemkou.

Klub dokonca zriadil aj sieň slávy s fotkami všetkých futbalistov, ktorí zaňho hrali. Táto trojposchodová budova sa nachádza hneď vedľa štadióna a je otvorená pred každým domácim zápasom. Všetko je interaktívne, aby si návštevníci mohli vychutnať šprinty hráčov, ktorí za sebou zabudli loptu, brankárske výkopy na tribúny a rontgenové snímky hráčov, ktorí prišli do Trnavy zranení.

Čerešničkou na torte spolupráce klubu s mestom je jeden červeno-čierny kolotoč na námestí počas jarmoku a dva stánky s pečenými gaštanmi zdarma pre permanentkárov. Tí sa už len usmejú pri spomienke na 25 rokov trápenia, zakončených titulom v roku 2018. Preč sú hanebné prehry proti Zlatým Moravciam, Podbrezovej, alebo šestka v Michalovciach vo finále slovenského pohára. Dnes už vieme, že to nebolo ničím iným, len chýbajúcou synergiou medzi mestom, klubom a predavačom cukrovej vaty pri vstupe na štadión.

Ale nič z toho nie je, pretože mesto nie je ochotné platiť náklady súkromnej firme a spolupracovať. Ani fanúšikovia neprispievajú na chod klubu. Zaplatiť vstupné je v dnešnej dobe pravdepodobne málo a od fanúšika sa už očakáva viac. A preto sa najvyšší predstavitelia urazili, z klubu odišli a plánuje sa jeho predaj. Niekto si myslí, že futbal v Trnave bude trpieť. To ale nevie, čím sme si prešli za posledných 20 rokov.

Po takom dlhom čase by sa patrilo odísť so cťou a nie kopať všade okolo seba. Fanúšik má právo vyjadriť svoj názor na to, čo sa deje s klubom, ktorý miluje. Narozdiel od ľudí, ktorí v ňom len pracujú. A fanúšik sa nenechá opiť rožkom, pretože priznajme si jedno. Titul bol dielom El Maestra. El Maestro bol dielom náhody, nie Hoftychových manažérskych kvalít. A tohtoročný postup do skupiny EL boli len dojazdy po Nestorovej práci. Toto nemá nič spoločné s koncepčnou prácou moderného futbalového klubu.  

Keby áno, možno by bolo viac ďakujem ako vďakabohu.

Držíme palce Bohemiansu, nevidíme sa na štadióne.Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár