Víkendové snehovánky: Už sa aj strieľalo

03.12.2018 / Juraj Kurek
Paulína FIalková. (photo: SITA/Martin Medňanský)

Paulína FIalková. / (photo: SITA/Martin Medňanský)

Popri alpských a klasických lyžiaroch konečne začali sezónu aj biatlonisti.

Pokojná Pokljuka

Spor našich Fialiek so zväzom sa skončil podľa očakávaní dohodou, sestrám teda nič nebránilo tomu, aby sa cez víkend predstavili v úvodných pretekoch prvého kola SP v Pokljuke. Teda, Ivone v tom nakoniec zabránil boľavý chrbát. Voľno si predĺžili aj Nasťa s Matejom Kazárom, a tak sme nakoniec obsadili len klasickú miešanú štafetu, v single štafete (1 žena a 1 muž) sme zastúpenie nemali. Naša štvorica skončila na 13. mieste, čo sa dá považovať za priemerný výsledok. Treba pripomenúť, že zostava nebola ani zďaleka najsilnejšia. Potešila Pavlína solídnym behom, Tomáš Hasilla, ktorý minulý rok netrafil ani domov, zasa streľbou. Biatlonisti ostávajú v Slovinsku, už v stredu čakajú mužov vytrvalostné preteky.

Super-G Michaela

Alpskí lyžiari a lyžiarky sú v Severnej Amerike, Petra Vlhová po minulotýždňovom druhom mieste v slalome (ako inak, za Shiffrinovou) a siedmom v obrovskom slalome v Killingtone nepredstavila v Lake Louise, kde sa išiel zjazd a super-G. Budúci víkend v St. Moritzi by sa však v Super-G už predstaviť mala, uvidíme teda, či po lete nastal nejaký posun aj v kĺzavých disciplínach. Super-G inak vyhrala Mikaela Shiffrinová, v zjazde bola štvrtá. Dovolím si jednu veľmi trúfalú predpoveď: Mikaela vyhrá veľký krištáľový glóbus. Odvaha, čo?

U mužov nastala vtipná situácia v sobotňajšom Super-G, keď sa na trojčlennom pódiu tlačilo päť ľudí. Až traja (Svinal, Paris a Kilde) totiž dosiahli rovnaký čas a podelili si bronzovú medailu na tretinky. Možno sa taká situácia stala prvý raz v histórii, možno nie, ťažko povedať. Keby nás telovýchovný vedúci platil, venoval by som príprave tohto článku viac času a zistil by som si to. No ale späť k veci, v Super-G mal premiéru vo svetovom pohári Matej Prieložný, skončil 57. zo 73 štartujúcich. V obrovskom slalome sa pochlapil Adam Žampa 19. miestom, v druhom kole mu namerali dokonca 6. najrýchlejší čas. Snáď to nebude ojedinelý výstrel a bude zbierať body pravidelne.

Zvyšok lyžiarov zatiaľ sneh nemúti

Sezónu zahájili aj bežci a bežkyne na lyžiach, veteránka Alena Procházková štartovala vo svojich obľúbených šprintoch, ale ani v klasickom ani korčuliarskom sa z kvalifikácie medzi tridsiatku nedostala. Pozitívne je, že aj po konci Petra Mlynára a iných bežcov sme nezostali v SP bez mužského zástupcu, mladý Ján Koristek však v prvých štartoch sezóny zatiaľ príliš neoslnil.

Skáču už aj skokani a združenári (tí k tomu navyše aj bežia!) ale odkedy sa vo výsledkoch neobjavujú mená Martin Mesík, resp. Michal Pšenko, tak tieto športy bojkotujem. Ale určite sa tam veľmi darí Nórom, Nemcom, Rakúšanom asi aj Japoncom a ani Česi nie sú úplne márni. A my? My máme peknú ruinu na Štrbskom Plese.

Juraj Kurek

Juraj Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár