Vek je len číslo: Antonín Panenka má 70

05.12.2018 / Miloš Kubalík
Antonín Panenka.  (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Antonín Panenka. / (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Po krátkej letnej prestávke sme sa rozhodli oprášiť prach z rubriky, v ktorej žasneme nad športovcami. Hlavne ak sme šokovaní z toho, že ešte nedávno hrali a dnes majú už toľko? Alebo len toľko? Dnes budeme híkať nad športovcom, ktorý sa do sveta zelených trávnikov zaryl oblúčikmi z jedenástich metrov. Dôvodov máme hneď niekoľko.

Panenka

Antonín Panenka sa do análov svetového futbalu zapísal premenenou penaltou vo finále ME 1976. Hormóny šťastia po zisku titulu pre Československo spôsobili, že ľudia mali k sebe veľmi blízko. Ročník 1977 bol mimoriadne silný, čo do pôrodnosti. Pikoškou z redakčného sveta je informácia, že ešte aj Telovýchovný vedúci sa narodil na druhý deň po slávnej penalte v lete 1976. Náhoda alebo eufória po finále? 

Tak ako "zidanovka" patrí Zidanovi, Cruyffova otočka Cruyffovi, penaltový oblúčik patrí Panenkovi. Jeho Vršovický dloubák napodobňovali už aj najslávnejší futbalisti, ktorí odvtedy hrali. Totti, Pirlo, Messi a ďalší. Mnohí z vás si pamätajú aj iné finty, ktoré sa zapísali do histórie najkrajšieho kopacieho športu. Ale má niekto pomenovanú vlastnú strelu? Okrem Panenku asi nikto. Ani Ronaldo, ale to mu nehovorte.

Panenkov kop patrí napríklad aj do inventáru Sergia Ramosa. Aha, aký pekný odkaz Tondovi v deň narodenín poslal:

Pohľad z iného uhla

Dnes to bude trochu iné žasnutie, ako obyčajne. Môj rok narodenia tesne lízol najkrajšie roky československého futbalu. Písal sa rok 1976 a ja som sa otcovi hompáľal niekde v kasárňach na základnej vojenskej službe. O futbale prišli prvé šumy o niekoľko rokov neskôr. Z rozprávania otca, ujov a vôbec rady starších sme počúvali, aké to bolo v Belehrade. Kto bol Ondruš, Švehlík, Jurkemik, Panenka, Viktor, Vencel, Čapkovič, Pivarník. A koľko bolo Slovákov, koľko Čechov. Vo finále sme viedli nad Nemeckom, potom Nemci vyrovnali a prišli penalty a Panenka a Karol Polák zakričal ako prvý a dodnes posledný komentátor v našich končinách – góool, gól, sme Majstri Európy na rok 76!! Už len pri rozprávaní a pozeraní záznamov sa rodila hrdosť, ktorá sa dodnes prejavuje pri zápasoch našej reprezentácie v akomkoľvek športe.  

Antonín Panenka údajne slávny kop trénoval dva roky, kým ho vyskúšal v zápase. Rodák z Prahy rozbehol veľkú kariéru na Bohemke, za ktorú vybehol na prvoligový trávnik už ako 19-ročný. Klubu bol verný skoro celú kariéru. Totalitný režim vtedy neumožňoval vycestovať za lepšími peniazmi, iba ak by sa hráči rozhodli pre jednosmernú cestu na železnú oponu. To ale nebol Antonínov prípad. Za hranice sa dostal až vo veku 32 rokov, v tom čase akurát tak vhodný do starého železa. Dnes vyhral Zlatú loptu futbalista, ktorý má 33 rokov. To len pre porovnanie. Panenka sa však nestratil ani za hranicami. V Rapide Viedeň strelil v 127 zápasoch 63 gólov.

V reprezentácii odohral záložník s kopacou technikou, ktorú po ňom neskôr zdedil David Beckham, celkovo 59 zápasov so 17 gólmi. Okrem titulu majstrov Európy získal o štyri roky neskôr na ME 1980 aj bronz. Zúčastnil sa MS 1982. Boli to časy, kedy reprezentácia jazdila hádam na všetky turnaje a my o tom dnes môžeme len z počutia písať, alebo z čítania rozprávať.

Vršovický dloubák z ME 1976 vošiel navždy do dejín svetového futbalu a navždy bude niesť meno Panenka. Pripájame sa k radom gratulantov a v hlbokom predklone. A ak by sme nejaký nosili, tak aj klobúkom dole. Nie je veľa futbalistov z radov Čechov a Slovákov, ktorí by sa zapísali tak hlboko do kroník svetového futbalu. A do sŕdc fanúšikov.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár