Nesmejme sa Maďarom

07.12.2018 / Gabriel Vass
Hráči Miškolca (v bielom) sa v našej lige pomaly udomácňujú.  (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Hráči Miškolca (v bielom) sa v našej lige pomaly udomácňujú. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Bol to veru veľký rozruch, keď Richard Lintner oznámil, že slovenská hokejová liga bude nadnárodná. K slovu sa prihlásili dva maďarské kluby. Vložili do alobalu obálky štartovné a mohli sa tešiť na september.

Budapesť a Miskolc

Priznám sa, sám som bol trocha skeptický ako obstoja, ale povedal som si nech sa chlapci z juhu ukážu. Na internete boli rôzne reakcie. Väčšia časť bola skôr nahnevaná, pretože, čo si budeme klamať, náš hokej na tom nie je najlepšie. Náročný fanúšik by skôr očakával, že sa budeme snažiť o zvýšenie kvality iným spôsobom. Napríklad dať viac šance mladíkom, alebo možno keby pár našich mužstiev hralo hybridnú česko-slovenskú ligu, alebo keby ten Slovan zohnal trošku viac euríčok a jeho hráči by nežili z dobrého pocitu.

Ale priniesť Maďarov? Horšie by už bolo len keby došli Poliaci a Rumuni. Vlastne, oni možno o chvíľu aj prídu. Všetko závisí od nás.

Druhá skupina fanúšikov vítala oživenie súťaže aj takýmto spôsobom. Keď na to majú, tak prosím, nie sme proti.

Všetci vieme, aký štart mali Miskolc aj Budapešť. Prvých pár kôl to vyzeralo tak, že jediným vyrovnaným súperom im bude naša dvadsiatka. Aj domáce zápasy sa v úvode sezóny niesli v štýle Ako zapojiť svetelnú tabuľu, Čo to vlastne je ten ofsajd, a Striedať sa smie hocikedy, bez prerušenia hry.

Žiadna tragédia

Odvtedy ale ubehlo pár mesiacov, a aj pohľad na tabuľku nám naznačuje, že to nie je až také tragické. V čase písania článku je MAC na deviatom a DVTK na ôsmom mieste. Pod nimi sú Liptáci, Detvanci aj žilinckí Vlci. Samozrejme, od zástupcov oboch klubov sme na začiatku sezóny počuli, že budú lepším priemerom. Realita po polovici základnej časti je taká, že sú horším priemerom. Vôbec to ale nie je tragédia.

Poďme na to ale z iného hľadiska. Kým na Slovensku sa ozývajú výkriky do tmy, že s našim hokejom treba konečne niečo robiť, Maďari napredujú míľovými krokmi. Áno, treba uznať, že nás našťastie ešte nedobehli a my si užívame posledné pozostatky práce z komunizmu a 90. rokov. Ale dovolím si tvrdiť, že ak sa u nás neudeje zázrak, tak sa rozdiel v horizonte dvoch-troch rokov zmenší na minimum.

Maďarská vláda vráža obrovské prostriedky do športu, do štadiónov a infraštruktúry. Popularita hokeja u našich susedov rastie z roka na rok. Ich reprezentácia bola vždy niekde v C-čku alebo B-čku, a teraz klopú na dvere elitnej kategórie. Netreba zabúdať, že v roku 2016 sa už zúčastnili MS v Rusku. Najali si kanadských trénerov, pracujú s mládežou, a pomaly sa štverajú hore.   

Čo sa týka zázemia, ako príklad môžem uviesť štadión MAC-u. Moderná, útulná hala s dostatočnou kapacitou. Všetci v našej lige, okrem Košíc, by sa išli potrhať, keby mohli mať taký štadión. V Miskolci je to trošku slabšie, ale pred sezónou si aj oni trochu vylepšili stánok, viď nedávna reportáž v GBS. Je otázkou času, kedy budú mať modernú arénu.

O rok budú ešte lepší

Môj názor je taký, že svoju prvú sezónu odohrajú so cťou. Nie som si istý či obaja uhrajú play-off, ale určite získajú cenné skúsenosti. Budú vedieť, ako to chodí v zabehnutej lige, budú vedieť kde ich tlačí korčuľa a čo počas letnej prestávky musia vylepšiť. Budú vedieť, ktorí hráči na to majú a akých angažovať aby vylepšili svoje pozície.

Predpokladám, že o rok sa splnia ich tohtosezónne predpoklady a budú sa pohybovať okolo piateho alebo šiesteho miesta v tabuľke slovenskej ligy.

Preto si myslím, že by sme sa namiesto výsmechu mali zamyslieť nad tým, čo treba u nás naštartovať, aby nás nedobiehal maďarský hokej. Za posledných 10 rokov totiž odišli z našej ligy do NHL len Tomáš Tatar a Erik Černák a keď prižmúrime obe oči aj Martin Marinčin s Markom Daňom.  

Gabriel Vass

Gabriel Vass

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár