Víkendové snehovánky - Nehaňte biatlonistky naše

17.12.2018 / Juraj Kurek
Paulína Fialková finišovala v sobotu na krásnom druhom mieste.  (photo: SITA/AP Photo/Kerstin Joensson)

Paulína Fialková finišovala v sobotu na krásnom druhom mieste. / (photo: SITA/AP Photo/Kerstin Joensson)

Slovenský biatlon má za sebou čiernobiely víkend. Najprv už tradične potešila Paulína Fialková kvalitným šprintom a excelentnou stíhačkou (7.  a 2. miesto), naplno sa k nej konečne pridala aj Anastasia Kuzminová 10., resp. 5. miestom. Do toho solídne a na bodoch zabehal a zastrieľal aj Otčenáš (27. a 32.). No a potom prišli štafety.

Nehaňte ich

Ženy štartovali v rovnakom zložení ako na ZOH v Kórei, kde z toho bol výborný piaty flek. Pri súčasnej forme Pavlíny s Nasťou bola jediná otázka s akým náskokom vybehne Terézia Poliaková do tretieho úseku. Nakoniec to bolo solídnych 20 sekúnd, na rozdiel od Pjončangu si s tým tento raz Terka až tak dobre neporadila a najmä z dôvodu biednej streľby odovzdávala na 13. mieste. Ani Ivona momentálne neoplýva skvelou formou (za čo zrejme môže aj zdravie) a taktiež tomu príliš nepomohla, skôr naopak, strieľala ešte horšie a keďže padať už moc nemala kde,  bolo z toho nakoniec miesto číslo 14.

Slovenský „fanúšik“ namlsaný výkonmi Paulíny Fialkovej a Kuzminovej sa samozrejme nenechal zahanbiť a cítili nutkanie Terézii Poliakovej prostredníctvom sociálnych sietí oznámiť skutočnosť, ktorá jej určite nebola známa, a to že tú štafetu nezvládla úplne dokonale. Nemali sme síce možnosť tie správy vidieť, zrejme však boli veľmi kultivované a plné podporných slov. Alebo aj nie.

Skutočnosť je taká, že po Poliakovej je v slovenskej reprezentácii žien obrovská diera a nebyť jej, štafetu by sme ani nepostavili.

S blížiacim sa koncom Kuzminovej, čo sa vysoko pravdepodobne stane už po tejto sezóne, nás teda čaká už len pár ženských štafiet a potom niekoľko rokov nič. Miesto hejtu by teda fanúšik mohol naše reprezentantky skôr povzbudiť (len si spomeňme na vlnu podpory, ktorej sa Paulína Fialková dočkala po zbabranej miešanej štafete a kde je teraz).

A možno sa len slovenskí biatlonoví „punditi“ potrebujú vyzúriť, kým majú na kom.

Úplne zle sa nevyvíjala ani mužská štafeta, ktorá sa počas prvých dvoch úsekov síce pohybovala v druhej desiatke, no s malou stratou na úplné čelo. Ako rozhodujúci sa opäť ukázal tretí úsek, kde si so streľbou nepotykal Šimon Bartko a nakoniec z toho v cieli bolo 15. miesto.

Domnátori dominujú

Lyžovali aj alpskí lyžiari. V Taliansku najprv vyhrávali Nóri, Super-G nestarnúci ALS, zjazd o niečo mladší AAK, potom však prišiel obrovský slalom a tam Marcel Hirscher strašným spôsobom strápnil konkurenciu, keď druhému nadelil viac ako dve a pol sekundy. Tu už bledne závisťou aj Mikaela. Tá mala spolu spolu s Petrou Vlhovou a ostatnými ženami voľno, ale naspäť do roboty sa vracajú už teraz cez týždeň vo Val Gardene, kde im svahy vyhriali muži.

V bežkárskom pohári sa prvého víťazstva v sezóne dočkal „Justin Bieber bielej stopy“ Johannes Klaebo a prvého v kariére Jevgenij Belov. Medzi ženami dominuje Therese Johaug. Táto sezóna celkovo praje dominátorom: u združenárov valcuje Jarl Magnus Riiber z Nórska, u ženských skokaniek zas Kristy Katharina Althaus z Nemecka, u zjazdárov Shiffrinová či čiastočne Hirscher. Bežkári a bežkárky sa najbližšie predstavia až na prelome rokov na už tradičnom a prestížnom etapáku Tour de Ski.

Inak, už sa rozbehol (roztlačil?) aj svetový pohár sánkarov, aj so slovenskou účasťou, no nejakých výraznejších výsledkov sa zrejme dočkáme až po tom, ako bude na Slovensku ozajstný ľadový tobogan. Čiže nikdy. Ninisovo víkendové 15. miesto z Lake Placid je však celkom pekný výsledok.

Juraj Kurek

Juraj Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár