Kozák, Weiss alebo Vengloš? Kto mal v tíme najlepších futbalistov?

20.12.2018 / Matej Vanoch
Zamyslený tréner Kozák. (photo: SITA/AP Photo/Andrew Medichini)

Zamyslený tréner Kozák. / (photo: SITA/AP Photo/Andrew Medichini)

Román Franza Kafku Zámok by sa mal stať povinnou literatúrou pre všetkých športových historikov a študentov na Ústave telesnej výchovy a športu. Kafka totiž nebol len vizionárom, ktorý už pred sto rokmi predvídal, čo nás čaká v 20. storočí, ale zároveň svojou tvorbou  výrazne prispel k objasneniu dejín slovenského futbalu a hokeja.  

Slovenský Zámok

Žiadne iné dielo tak výstižne neopisuje márne snaženie slovenských hokejistov postúpiť do štvrťfinále majstrovstiev sveta, nič iné tak podrobne neanalyzuje sériu našich neúspešných pokusov z deväťdesiatych a nultých rokov, kvalifikovať sa nejaký záverečný turnaj vo futbale, ako práve román Zámok.

Pre tých, čo knihu nečítali: strašne sa chcete niekam dostať, ale vždy keď tam už takmer ste, tak do toho niečo príde, celé sa to pokazí a môžete začať odznova.

Naši futbalisti zažívali osudy K. z Kafkovho románu pravidelne každé dva roky. Akýkoľvek nádejný začiatok kvalifikácie sa vždy skončil zlyhaním, smolou, nespravodlivosťou alebo kombináciou všetkých troch uvedených faktorov.

Až v roku 2009 sa odrazu niečo zlomilo a my sme sa vďaka neuveriteľnému nasadeniu poľských brankárov, obrancov a ľudí zodpovedných za odpratávanie snehu z trávnika, stali svedkom zázračného postupu na majstrovstvá sveta vo futbale. Odvtedy sa začali písať novodobé dejiny slovenského futbalu, odrazu už nie sme tým tretím a nadbytočným, ale v každej kvalifikácii sa s nami musí počítať.

Ako došlo k tejto zmene? Máme počas posledných desiatich rokov naozaj hráčov, ktorí sú výrazne lepší ako tí z minulosti? Alebo je to kvalitou trénerov?

Nie je káder, ako káder

Pozrime sa na to bližšie a porovnajme kádre, s ktorými pracovali jednotliví tréneri. Keďže kľúčovým faktorom sú v každom mužstve rozdieloví hráči, teda tí, ktorí sú nositeľmi kvality, ako pomôcku si pri každom trénerovi uvedieme počet a kvalitu týchto futbalistov. Rozdelení budú takto:

Hráči A triedy - futbalisti pôsobiaci vo veľkokluboch (tímy z top 5 európskych líg hrajúce pravidelne Ligu majstrov). 

Hráči B triedy – futbalisti pôsobiaci v najlepších piatich európskych ligách (okrem veľkoklubov).

Hráči C triedy - futbalisti pôsobiaci v top kluboch v rámci líg druhej kategórie (počítajú sa kluby, ktoré v týchto súťažiach bojujú o titul) 

Rozdelenie líg:

Top 5 európskych líg –  Španielsko, Taliansko, Nemecko, Francúzsko a Anglicko

Ligy druhej kategórie –  Holandsko, Belgicko, Portugalsko, Turecko, Rusko, Ukrajina, Škótsko, Grécko

Započítaní sú iba tí hráči, ktorí nastúpili za svoje mužstvo minimálne v polovici zápasov aspoň z pozície náhradníka. Pri každom trénerovi hodnotíme hráčov, ktorých mal k dispozícii približne uprostred svojho pôsobenia na reprezentačnej lavičke.

Jozef Vengloš (1993-1995)

Asi jediný áčkový tréner v našom zozname mal paradoxne k dispozícii najmenej rozdielových hráčov. Konkrétne: mladého superstrelca z Realu Madrid Petra Dubovského, tvorcu hry Ľuboša Moravčíka zo Saint-Étienne a Alexandra Vencela chytajúceho vo Francúzsku. Taktika vtedajšej reprezentácie bola teda zrejmá. Dostať loptu k Moravčíkovi a dúfať, že sa mu nejako podarí prihrať Dubovskému.

V rámci hráčskych možností sa len ťažko dá proti tejto stratégii niečo namietať, ako sa však ukázalo v praxi, až tak veľmi úspešné to nebolo. V kvalifikácii na ME v Anglicku sme skončili tretí za Rumunskom a Francúzskom. Uhrali sme peknú bezgólovú remízu s Francúzmi (Marián Zeman ubránil Erica Cantonu!), vyhrali sme doma s Poliakmi a tým sa výpočet našich úspechov v podstate končí.

Ukázalo sa, že Slovan Bratislava vylepšený o Dubovského a Moravčíka na európsku úroveň nemá a Laco Molnár je možno slovenský René Higuita, ale hodili by sa mu lepší obrancovia.

Káder: 3 rozdieloví hráči (1xA, 2xB)

A - Peter Dubovský (Real Madrid), B - Alexander Vencel (RC Strasbourg), B - Ľubomír Moravčík (AS Saint-Étienne)

Ukážková zostava (Francúzsko – Slovensko 4:0):

Molnár – Glonek – Stúpala, Tittel, Zeman, Kinder – Krištofík, Tomaschek (46. J. Timko), Moravčík – Penksa (73. Maixner), Dubovský

Jozef Jankech (1995 – 1998)

Jozef Jankech nemal k dispozícii výrazne iné mužstvo, zmenili sa akurát okolnosti a klubová príslušnosť viacerých hráčov. Predovšetkým Petra Dubovského vytlačil zo zostavy až do Ovieda mladý Raúl Gonzáles a Miloš Glonek sa stal stopérom francúzskeho prvoligistu SM Caen. K slovanistom sa pridalo pár talentovaných Trnavčanov na čele s Karhanom a Ujlakym, ale vlastne to bolo všetko úplne jedno od momentu, kedy nám vylosovali do skupiny Španielsko, Juhosláviu a Čechov.

Ešte sme sa zo zúfalstva pokúsili zmiasť súperov nasadením dvoch identických útočníkov (Jančula, Majoroš), ktorých dokázal rozoznať iba Miroslav Michalech, ale bohužiaľ nám táto lesť nevyšla a aj tak sme skončili na predpokladanom štvrtom mieste.

Káder: 4 rozdieloví hráči (4xB)  

B - Peter Dubovský (Real Oviedo), B - Ľubomír Moravčík (SC Bastia), B - Alexander Vencel (RC Strasbourg), B - Miloš Glonek (SM Caen),

Ukážková zostava (Slovensko – Malta 6:0)

Vencel - Tittel - Zeman (73. Kozák), Karhan - Slovák, Šimon, Tomaschek, Moravčík (46. Jančula), Kinder - Timko (65. Ujlaky), Dubovský.

Jozef Adamec (1999 – 2001)

Po Venglošovi a Jankechovi sa novým trénerom stal ďalší Jozef, tentokrát Adamec. Od neho sa mohli hráči naučiť, ako streliť Brazílii v jednom zápase tri góly, ale nakoniec zistili akurát to, aké je to dostať päť gólov od Rumunska.

V kvalifikácii na ME v Holandsku a Belgicku sme skončili tretí a na rovnakom mieste sme zakončili aj ďalšiu kvalifikáciu – na svetový šampionát v roku 2002. Nepomohlo ani dobré rozlosovanie a so Švédmi ani s Turkami sme ani raz nevyhrali.

O zlepšení kvality kádra ťažko hovoriť, keďže sa len vymenili slovanisti za iných slovanistov, z Karhana sa stala stálica mužstva a Vraťo Greško sa v Interi Miláno pomaly pripravoval na svoju legendárnu hlavičku, ktorá ukončila sny Interu o scudette a Vraťa odpálila na divoký road trip po Európe s konečnou zastávkou v Podbrezovej. Oveľa tragickejšie následky pre reprezentáciu však mal postupný odchod Ľuba Moravčíka do dôchodku a náhly odchod Petra Dubovského, ktorý sa už nikdy nevrátil z dovolenky z Thajska.

Káder: 4 rozdieloví hráči (1xA, 2xB, 1xC)

A - Vratislav Greško (Inter Miláno), B - Alexander Vencel (RC Strasbourg), B - Miroslav Karhan (Betis Sevilla), C – Ľubomír Moravčík (Celtic Glasgow)

Ukážková zostava (Macedónsko – Slovensko 0:5)

Buček - I. Kozák, S. Varga, Hornyák - Pinte, Karhan, P. Németh, Dzúrik (85. Šoltis), Greško - Sz. Németh (67. Oravec), Reiter (74. Janočko)

Ladislav Jurkemik (2002 – 2003)

Kvalifikácie bežali jedna za druhou, my sme neoblomne okupovali tretie miesto v akejkoľvek skupine a tejto tradícii zostal verný aj Laco Jurkemik. Vzhľadom na to, že sme skoro všetky zápasy v skupine prehrali, je to v podstate matematický zázrak, že sa to podarilo aj jemu,  našou jedinou záchranou bol nižší počet tímov skupine, existencia Lichtenštajnska a obdobne zlé výsledky futbalistov z Macedónska.

Jurkemikovi sa pritom rozrástol počet kvalitných hráčov zo zahraničných líg. Igor Demo začal hrávať Bundesligu a Igor Bališ so Szilárdom Némethom anglickú Premier League. Ťažko povedať, v čom bol problém, ale povedzme, že obrana v zložení Klimpl – Petráš – Hlinka – Leitner, nebudila v očiach Michaela Owena a Davida Beckhama dojem nedobytnej pevnosti.  

Káder: 6 rozdielových hráčov (6xB)

B - Vratislav Greško (Blackburn Rovers), B - Igor Demo (Borussia Mönchengladbach), B - Miroslav Karhan (VfL Wolfsburg) B - Alexander Vencel (Le Havre), B - Igor Bališ (West Bromwich Albion FC), B - Szilárd Németh (Middlesbrough FC)

Ukážková zostava (Macedónsko – Slovensko 0:2)

König - Klimpl, M. Petráš, Hlinka, Leitner - Janočko, Karhan (90. Hanek), Demo (82. B. Labant), Michalík - Sz. Németh (76. Reiter), Vittek

Dušan Galis (2004 – 2006)

Prvým náznakom, že tretie miesto nám nemusí byť navždy súdené, bola kvalifikácia na svetový šampionát v Nemecku, v ktorej sme skončili prekvapujúco druhí. Väčší počet kvalitných legionárov sa pomaly začal odrážať na výsledkoch. V ofenzíve sa zjavili Vittek a hlavne Mintál, ktorý vyhral kráľa strelcov v Bundeslige, Szili Németh hrával v Middlesbroughu a Janočko patril medzi najlepších hráčov v rakúskej lige. V obrane sa objavili mladí hráči ako Martin Škrtel a Marek Čech a v základnej zostave bolo čoraz menej hráčov z domácej ligy.

Stačilo to na druhé miesto v skupine, baráž a výprask od Španielov. Galis potom povedal Štefanovi Hríbovi v relácii Pod lampou, že na to, aby sme sa niekedy niekam kvalifikovali, by sme potrebovali zázrak. Ako sa ukázalo, až tak dlho sme naň čakať nemuseli.  

Káder: 7 rozdielových hráčov (5xB, 2xC)

B - Róbert Vittek (1. FC Norimberg), B - Marek Mintál (1. FC Norimberg), B - Vratislav Greško (Blackburn Rovers), B - Miroslav Karhan (VfL Wolfsburg), B - Szilárd Németh (Middlesbrough FC), C - Martin Škrtel (Zenit Petrohrad), C - Marek Čech (FC Porto),  

Ukážková zostava (Portugalsko – Slovensko 2:0, jeden z gólov nám dal mladý Ronaldo a len história a Marcel Merčiak si pamätajú, či ho vtedy musel brániť Rado Zabavník alebo Marián Had)

Čontofalský - Zabavník, M. Petráš, Varga, Had - Karhan, Hanek (64. Kisel), Hlinka - Sz. Németh (59. Slovák), Mintál - Jakubko (59. Vittek)

Ján Kocian (2006 – 2008)

Kým sme sa toho zázraku dočkali, museli sme si najprv prejsť zázrakom iným. Kvalifikácia na EURO 2008 sa niesla v znamení debaklov. A tak sme nadelili Cypru šesť, Walesu päť, Malte päť a San Marinu sedem gólov, ale zároveň sme dostali trojku od Čechov, štvorku od Nemcov a všetko to vyvrcholilo domácou prehrou 2:5 s Walesom. Zápas vtedy zhodnotil brankár Senecký (áno, aj takého sme mali) takto: „Na loptu som si siahol len vtedy, keď som ju vyberal zo siete.“

Ján Kocian si nakoniec nesiahol ani len na tretiu priečku v tabuľke a to mal k dispozícii základnú jedenástku zostavenú prakticky zo samých legionárov. Mintál s Vittekom boli v najlepšom veku, Greško s Karhanom ešte stále neboli starí, Hodúr nestávkoval, Michalík zrazu nehral v Senci, ale v Premier League a hlavne Filip Šebo strieľal na štadióne Glasgowu Rangers také bomby, že sa v miestnom dialekte ustálilo slovné spojenie „doing a Sebo“ (no dobre, v skutočnosti to znamenalo vystreliť tak mimo, že to vyvolalo na tribúne pobúrenie prerušované výbuchmi smiechu).

Káder: 7 rozdielových hráčov (4xB, 3xC)

B - Stanislav Šesták (VfL Bochum), B - Vratislav Greško (Bayer Leverkusen), B - Róbert Vittek (1. FC Norimberg), B - Marek Mintál (1. FC Norimberg), C - Martin Škrtel (Zenit Petrohrad), C - Marek Čech (FC Porto), C - Filip Šebo (Glasgow Rangers)

Ukážková zostava (Slovensko – ČR 0:3)

Čontofalský – Krajčík, Škrtel, J. Ďurica, M. Čech (24. Sz. Németh) – Karhan, Hlinka, Valachovič (46. Hodúr), Mintál, Švento – Šebo (46. Hološko)

Vladimír Weiss (2008 – 2012)

Zázrak prišiel s Vladimírom Weissom. To, že máme lepšie mužstvo ako zvyčajne naznačoval už pohľad do Bundesligy. Pekarík, Mak, Karhan, Mintál, Šesták, Zabavník, Jendrišek..., v Glasgowe Rangers sa zjavil vtedy ešte talentovaný a neproblémový Vladko Weiss (našťastie sa v klube obišli so Šebom a nedošlo tak k hádzaniu stoličiek na speváka nejakej miestnej kapely...čo ja viem, napríklad Simple Minds, keď už ich spomíname), ale hlavne sa v zostave objavili Marek Hamšík a Martin Škrtel, ktorí boli po Petrovi Dubovskom a čiastočne Vraťovi Greškovi prví slovenskí hráči pôsobiaci v európskych veľkokluboch. Weiss mal k dispozícii 13 rozdielových hráčov, čo je taká priaznivá situácia, v akej nebol nikto pred ním a ani po ňom. Náležite ju využil a s prispením snehovej a brankárskej kalamity v Poľsku, sme sa dostali historicky prvýkrát na majstrovstvá sveta.   

Káder: 13 rozdielových hráčov, (2xA, 7xB, 4xC)

A - Marek Hamšík (SSC Neapol), A - Martin Škrtel (Liverpool FC), B - Peter Pekarík (WfL Wolfsburg), B - Róbert Mak (1. FC Norimberg), B - Miroslav Karhan (1.FSV Mainz 05), B - Róbert Vittek (Lille OSC), B - Marek Mintál (1. FC Norimberg), B - Radoslav Zábavník (1.FSV Mainz 05), B - Stanislav Šesták (VfL Bochum), C - Filip Hološko (Besiktas Istanbul),  C - Tomáš Hubočan (Zenit Petrohrad), C - Miroslav Stoch (Fenerbahce Istanbul), C - Vladimír Weiss (Glasgow Rangers)

Ukážková zostava (Slovensko – Taliansko 3:2)

J. Mucha ml. – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Kucka, Zd. Štrba (87. Kopúnek) – Stoch, Hamšík, Jendrišek (90.+ M. Petráš) – Vittek (90.+ Šesták)

Stanislav Griga a Michal Hipp (2012 – 2013)

Ako to už na Slovensku býva, keď sa začne dariť, tak sa v krátkej dobe musí rýchlo niečo pokaziť. Weiss svoju druhú kvalifikáciu už nezvládol a po sérii katastrofálnych výsledkov korunovaných dvojzápasom s Arménskom so skóre 1:7, musel prepustiť svoje miesto experimentu s dvojicou hlavných trénerov – Grigom a Hippom. Tí pokračovali v trende z predchádzajúcej kvalifikácie a vyvrcholením tohto snaženia bola remíza v Lichtenštajnsku 1:1.

Ako uvádza dobová tlač, zápas osobne sledoval aj minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, pre ktorého to bol zrejme najtraumatickejší zážitok až do momentu, kým ho o zahraničnej politike nezačali poučovať Blaha s Hrnkom.

Káder: 9 rozdielových hráčov (2xA, 5xB, 2xC)

A - Marek Hamšík (SSC Neapol), A - Martin Škrtel (Liverpool FC), B - Karim Guedé (SC Freiburg), B - Róbert Mak (1. FC Norimberg), B - Peter Pekarík (Hertha Berlín), B - Juraj Kucka (FC Janov), B - Vladimír Weiss (Delfino Pescara), C - Filip Hološko (Besiktas Istanbul), C - Tomáš Hubočan (Zenit Petrohrad)

Ukážková zostava (Lichtenštajnsko - Slovensko 1:1)

Kuciak - Hubočan (46. Pauschek), Čišovský, Ďurica, Švento - Sapara, Lásik (24. Ďubek) - Mak, Hamšík, Stoch - Hološko (70. Bakoš)

Ján Kozák (2013 – 2018)

Povedzme si pravdu, po nominácii Jána Kozáka na post reprezentačného trénera sme si mysleli, že pôjde o ekvivalent Jožka Golonku v hokeji, akurát s tým rozdielom, že Kozák nemal skúsenosti s tancovaním v súťaži Let´s Dance.

Navyše, káder, ktorý mal k dispozícii bol objektívne slabší, ako ten, s ktorým pracoval napríklad Weiss. Mladé talenty sa vďaka svojej povahe a prioritám ocitli v lepšom prípade v Grécku (Mak) a v horšom niekde uprostred púšte (Weiss, Stoch), brankár Mucha sa po odchode na lavičku Evertonu už nikdy nevrátil do svojej najlepšej formy, Hološko sa presťahoval do Austrálie a do dôchodku pomaly odchádzala generácia Mintála, Karhana, Vitteka a Šestáka. Škriniar s Lobotkom a Dudom boli stále len tínedžeri.

Kozák však mal Mareka Hamšíka a Martina Škrtela v najlepších rokoch a podarilo sa mu okolo nich vytvoriť tím, ktorý dokázal postúpiť až na EURO 2016. Ak by si odpustil tú poslednú tlačovku, mohla byť z neho dnes legenda so sochou pred Národným futbalovým štadiónom.   

Káder: 6 rozdielových hráčov (2xA, 2xB, 2xC)

A - Marek Hamšík (SSC Neapol), A - Martin Škrtel (Liverpool FC), B - Juraj Kucka (AC Miláno), B - Peter Pekarík (Hertha Berlín), C - Tomáš Hubočan (Dinamo Moskva), C - Róbert Mak (PAOK Solún)

Ukážková zostava (Slovensko - Rusko 2:1)

Kozáčik – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Hubočan – Kucka, Pečovský – Mak, Hamšík, Weiss (72. Švento) – Duda (67. A. Nemec)

Pavel Hapal (2018 – súčasnosť)

Prvý zahraničný tréner začal dobre. Prehovoril Škrtela, aby pokračoval v reprezentácii, káder posilnil o ukľudneného Stocha a zaradil do neho niekoľko mladých hráčov. Ak si však po zápase s Ukrajinou mädlil ruky, ako mu všetko vychádza, tak už o pár dní zistil aj on, že radosť na Slovensku nikdy netrvá zbytočne dlho. To, že Pavel Hapal je nielen meno, ale aj oznamovacia veta, sme si uvedomili po zápase s Českom.

V Prahe sme ukázali, že nám pozícia favorita nesedí a že niektorým hráčom nesedí ani pozícia náhradníka, pretože ich základné ľudské právo je v zápasoch hrať. K tomu si Hapal môže pridať skutočnosť, že Hamšík so Škrtelom sa už pomaly pripravujú na koniec kariéry a Pekarík, Nemec, či Kucka už tiež asi lepší nebudú, skôr naopak. Našťastie máme slušnú generáciu mladých hráčov, či to však s nimi bude vyzerať tak, ako proti Ukrajine alebo skôr ako proti Česku, to uvidíme v najbližších mesiacoch. Dúfajme, že sa Lobotka so Škriniarom a Dudom nerozhodnú, že to najlepšie, čo teraz môžu urobiť, je prestúpiť do Kataru.

Káder: 7 rozdielových hráčov (2xA, 3xB, 2xC)

A - Marek Hamšík (SSC Neapol), A - Milan Škriniar (Inter Miláno), B - Ondrej Duda (Hertha Berlín),  B - Stanislav Lobotka (Celta Vigo), B - Martin Dúbravka (Newcastle United), C - Martin Škrtel (Fenerbahce Istanbul), C - Róbert Mak (Zenit Petrohrad)

Matej Vanoch

Matej Vanoch

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár