Víkendové snehovánky: Splnený sen

25.12.2018 / Juraj Kurek
Kto neskáče, nie je v top 3 v pretekoch s hromadným štartom.  (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Kto neskáče, nie je v top 3 v pretekoch s hromadným štartom. / (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

To, o čom po vydarenom začiatku sezóny potajomky sníval každý slovenský fanúšik, sa podarilo už v decembri: dve Slovenky na prvých dvoch miestach pretekov svetového pohára v biatlone.

Deň pred štedrým dňom, navyše toť za rohom na Morave, pred zrakmi množstva slovenských fanúšikov, pre tých menej šťastných za vzrušeného komentára Ľuboša Hlavenu. It doesn‘t get much better than this, ako hovorí klasik. Možno ešte keby medaily odovzdával Tóno Hrnko. A možno nie.

Veselo na Morave

Tretie kolo svetového pohára v NMNM začalo pre Slovensko optimisticky (našich mužov budeme tento raz radšej úplne ignorovať), Paulína skončila v šprinte tretia, Nasťa jedenásta. Potom však prišla stíhačka, kde sa síce Nasťa posunula o dve miesta dopredu, Paulína však po zlej streľbe, kedy minula toľko terčov ako v dovtedajších šiestich individuálnych štartoch dokopy, a nie úplne najrýchlejšom behu padla až na 17. miesto. Čím zaznamenala svoje doteraz ďaleko-ďaleko najhoršie umiestnenie v sezóne (kto by to bol pred dvoma mesiacmi tvrdil?).

Ale potom prišiel masák, kde Nasťa s Paulínou vytreli konkurencii kocúra a pri pohľade na to, ako Fialka v stúpaní pred cieľom letí okolo Wiererovej s Chevalierovou uronil slzičku dojatia nejeden slovenský fanúšik. V poslednom čase sme si, snáď okrem Sagana a tej, ku ktorej sa dostaneme o chvíľu, takýchto pozitívnych momentov príliš veľa neužili.

Sezóna ako zo sna teda dosiahla svoj vrchol už na Vianoce, sme zvedaví čo nám dievčatá pripravia po Novom roku. Paulína je vážna kandidátka na veľký krištáľový glóbus, zaslúžila by si konečne aj prvé víťazstvo, Nasťa zas ukázala, že ešte nepatrí do starého železa a stále má čo ponúknuť. A možno sa zobudí aj Ivona a skompletizuje stupne víťazov? Nechajme sa prekvapiť.

Za zmienku stojí aj návrat Laury Dahlmeierovej, ktorá sa po chorobe rozcvičila jedným exhibičným štartom v IBU Cupe, aby v prvých ozajstných pretekoch vo sveťáku skončila druhá. U mužov je všetko po starom, stále sme sa nedočkali víťaza mimo dvojice JT Boe – Martin Fourcade. Francúz však mladšiemu Nórovi absolútne nestíha, na víťazstvá prehráva už 2:6 a po sérii zlých výsledkov je v celkovom hodnotení až piaty.

Nuda v Slalome

V ženskom slalome sa zatiaľ všetky preteky skončili výsledkom 1. Shiffrinová, 2. Vlhová. Ako vždy, aj teraz sme sa mohli po pretekoch dozvedieť, ŽE TENTO RAZ TO BOLO UŽ NAOZAJ TESNÉ!!! Bolo, no aj keď nechceme maľovať čerta na stenu, je to skôr o tom, koľko Mikaela Petre dovolí. No ani Američanka nie je stroj a Petra sa určite dočká.

Veľmi úspešný týždeň to bol pre Ilku Štuhecovú, po tom ako prišla o celú minulú sezónu kvôli zranenému kolenu sa dočkala dvoch triumfov za dva dni, keď vyhrala Super-G aj zjazd.

Marcel Hirscher urobil kolegom v slalome predčasné Vianoce, keď výnimočne zachyboval a skončil až v tretej desiatke. Nedarilo sa ani jeho rivalovi Kristoffersenovi, ktorý skončil mimo pódia v slalome SP prvý raz po dvanástich pretekoch. V obrovskom slalome sa prvý raz v kariére tešil Slovinec Kranjec.

Snehovánky si dávajú krátku pauzu, na rad prichádza tradičné ponocovanie pri hokejových MS juniorov. Užite si sviatky, dajte si bacha na kosti, s petardami narábajte opatrne. Vidíme sa po Novom roku, priatelia!

Juraj Kurek

Juraj Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár