Postrehy z ponocovania: Slovensko - Amerika

27.12.2018 / Tomáš Tomeček
Kyle Keyser chytá Krivošíkovu šancu.  (photo: SITA/AP Photo/JONATHAN HAYWARD)

Kyle Keyser chytá Krivošíkovu šancu. / (photo: SITA/AP Photo/JONATHAN HAYWARD)

Slovenskí mladí hokejisti vstúpili do šampionátu slušným výkonom proti jednému z top favoritov na zlato. Slovensko 1, USA 2 keď Bokrošovci ešte po dvoch tretinách vyhrávali. 

JUNIORSKÝ HOKEJ JE AKO SENIORSKÝ, LEN INÝ

Juniorský hokej sa možno naďalej vyrovnáva podobne, ako seniorský. Zámorskému mužstvu chýbala na začiatku zápasu potrebná aklimatizácia a vznikla paradoxná situácia. Vo výhode sa ocitli Slováci. 

Mladíci dokázali držať krok so superfavoritom, no luxus v podobe posadenia mužstiev z top 5 na pomyselný „kolotoč“ mimo presilových hier si nemohli dovoliť. 

Výhodu treba vnímať v širšom kontexte a bez veľkých očí. Nevydržala celý zápas.

VEK JE LEN ČÍSLO

Samuel Hlavaj má 17 rokov a štyri odchytané zápasy za Orange U20 v tejto sezóne Tipsport ligy. Štatistiky v jeho prípade nie sú veľmi podstatné. Dvadsiatka sa potýkala so slovenskou klubovou elitou a možno ako dôsledok v prvom zápase na MS z mladého brankára vyžarovala taká sebadôvera, že aj Američania krútili prilbami.

Nevypadávali mu puky, vychytal (pochybné) trestné strieľanie a aj po inkasovanom góle si vychutnal 17-ročného Hughesa lapačkou.

Za zakrytý výhľad pri oboch inkasovaných góloch Martinský rodák naozaj nemohol.

ARCHAICKÉ POŇATIE HRY? ÁNO, ALE...

Napriek tomu, že systém delenia formácii na ofenzívne a defenzívne je v modernom hokeji dávno prekonaný, v taktickom talóne hlavného kouča slovenského výberu má stále svoje miesto.

Polemiky o tom či tretia alebo štvrtá formácia ubráni aj top-favoritov skupiny sa budú šíriť internetovými kanálmi bez ohľadu na výsledok. Terajší stav šírky základne však nedovoľuje výraznú zmenu. Tréner Bokroš nemusí sadnúť fanúšikovskej obci, varí z toho čo má. Aktuálne ľuďom najviac chýba Maxim Čajkovič, s ním mohli byť ofenzívne ladené tri útoky namiesto dvoch.

Bokroš si ale vždy zakladal viac na obrane a aj preto s juniorskou reprezentáciou doteraz dosiahol maximum možného. Hráči pod jeho vedením viackrát prekorčuľovali svoj tieň. Vrchol dosiahli na prelome rokov 14/15 ziskom bronzových medailí.

Najmä vďaka prísnej disciplíne sa pravidelne vyhýbajú bojom o záchranu Áno, je nám naklonený aj model turnaja, ale na detaily sa história pýtať nebude.

PREHRA O GOL NEBOLÍ

Rozhodne nie proti USA. Hughes v 17 rokoch prepisuje štatistiky v Americkej juniorke. V 15 zápasoch zaznamenal 14 gólov a 20 asistencii. Nemôže byť však spokojný s výkonom svojich spoluhráčov v aktuálnom mužstve. Trochu nadnesene by sme mohli povedať, že komentátori nepotrebovali vedieť celú súpisku hráčov ale stačilo priezvisko najväčšieho amerického talentu.

Defenzívny systém však fungoval dobre aj proti favoritovi, nedostatky vykazovali len úvody a závery tretín. Fauly mladíkov sú často znakom premotivovanosti, čo môžeme považovať za „ľahký hriech.“  

AKO ĎALEJ?

Tri korunky nás preveria už dnes v noci. Konfrontácia s kontinentálnym súperom bude pre hráčov určite náročná. Silové poňatie hry v kombinácii s ľahkými nohami pravdepodobne narobia Slovákom problémy.

Sme zvedaví najmä na brankársku otázku, a v neposlednom rade aj na kondíciu hráčov.

Negatívna bilancia z posledných šiestich meraní síl (1:5) dáva tušiť, že pôjde o nesmierne náročné stretnutie. Veríme však v dobrý výsledok, máme na to dobrý dôvod – videli sme stretnutie proti USA.

Aj keď Švédi naposledy prehrali zápas v skupinách na MS juniorov na Silvestra. V roku 2006. 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár