Košíková liga - Doma už prehrali všetci

19.01.2019 / Jaroslav Bjalončík
Inter vyhral v Leviciach.  (photo: SITA/Martin Medňanský)

Inter vyhral v Leviciach. / (photo: SITA/Martin Medňanský)

Rodí sa prekvapenie? Ak by Inter, klub s najlepším zázemín, najväčším rozpočtom a (údajne) najlepším trénerom v lige nevyhral základnú časť Košíkovej ligy, určite by sme o prekvapení mohli hovoriť. Už domáca prehra s utrápeným Komárnom (hoci Obuvníkom veľmi pomohol príchod Brooksa na rozohrávku) je veľmi nečakaná.

Vo Svite sa stretli mužstvá naháňajúce Interistov na čele tabuľky. Domáci si na Patriotov verili. Vyrovnané stretnutie napokon mohli naozaj vyhrať, to by však Avramovič nesmel počas celého zápasu búchať hlavou do múru, ktorý mu vystavili striedavo Žiak s Williamsom. Prievidza doma ľahúčko zrušila Lučenec. Ten sa stále nevie dostať z krízy a mentálny blok jeho hráčov je čoraz väčší. Druhý polčas Baníci už len odkráčali, na zdecimovaných hostí to s prehľadom stačilo. Handlovčania by ešte radi ponaháňali Novú Ves a príležitosť priblížiť sa súperovi dokonale využili. Hosťom nezahrali Slováci, čo vedenie tímu vyriešilo okrem iného aj rozviazaním zmluvy s najdlhšie slúžiacim legionárom Marshallom.

Za MVP 22. kola vyhlasujeme Djordjeho Tresača z Handlovej.

IBA-KOM 63:69

Trénerovi Vidinovi čabajky dlhodobo nechutia. Keď do nich v polovici sezóny ešte huncút Jozef Paulík pridal trochu srbského korenia v podobe Čuroviča, skončilo to nečakaným žlčníkovým záchvatom doma na Pasienkoch. Jeho zahraničná pätica sa nevyznamenala, dali iba 23 bodov (taký Buli presne 0). Kroksári vytiahli na domácich ich vlastnú zbraň – vynikajúcou obranou znechutili Žlto-čiernim celý duel, vykompenzovali aj príšernú úspešnosť streľby. Aj keď to chvíľu vyzeralo na obrat, domáci by si ho aj tak neboli zaslúžili a pani Karma tento raz v Hant aréne úradovala v neprospech favorita.

Štatisticky zaujali: O’Reilly (14 pts, 4 ast), Mrviš (17 pts, 7 rebs), Hunter (7 pts, 7 rebs)

SVT-LEV 80:83

Domácim chýbal najdôležitejší slovenský Medveď – Stano Baldovský. V rotácií s dvojicou Galata-Gajan nemohli mať pred stretnutím veľké oči. Napriek tomu sa s majstrom naťahovali počas 38 minút, potom sa však šťastie (a určite aj kvalita) od nich odvrátila a Levičania si výhru ustrážili. Jedna štatistika, ktorá veľa napovie: dvaja domáci hráči Iskry dali dokopy tri body, štyria hosťujúci 39.

Štatisticky zaujali: Gačeša (17 pts, 9 rebs), Davis (11 pts, 10 rebs), Bojanonvský (10 pts, 13 rebs)

PDA-LUC 92:66

Duel mal jasný priebeh. Polčas ovládli Baníci o 16 bodov, v druhom odstup udržiavali a mierne ho dokázali aj navýšiť. Lučenec bol vo všetkom horší, na koncentrovane hrajúcich domácich nemal žiaden nárok. Pár minút na ihrisku dostali aj mladíci, hostia celý zápas odohrali v siedmich ľuďoch. Tréner Jány zrejme nacvičoval nejaké herné varianty do budúcna, vzhľadom na výsledok by ich možno mal trochu upraviť.

Štatisticky zaujali: Derksen (17 pts, 10 rebs), Agusi (19 pts, 7 ast), Johnson (10 pts, 12 rebs)

HAN-SNV 88:84

Ak chce Handlová skončiť v tomto ročníku na 7. a nie 8. mieste, mala by Novovešťanov porážať. Oba tímy aj tak vypadnú v prvom kole play off, ale predsa len byť hneď pred Lučencom a ďaleko pred Lučencom je rozdiel. Zápas teda domáci zvládli, aj keď na konci mali namále. Rozhodla však lepšia streľba a pevnejšie nervy. Individuálne vynikol strelec kola Tresač, štandard pridali pivoti.

Štatisticky zaujali: Tresač (31 pts, 7 rebs, 5 stl), Nottage (16 pts, 8 rebs), Petráš (12 pts, 7 rebs)

Tretí súboj vysielaný Rozhlasom a TeleVíziou Slovenska naznačil, že kríza zatiaľ Žlto-čiernym nehrozí. Keďže ostatné zápasy sa hrajú až v sobotu, prinášame trochu obsiahlejší komentár k stretnutiu dvoch najlepších mužstiev v Košíkovej lige.

LEV-IBA 66:72

Prvý polčas bol nervózny z oboch strán. Inter šiel hneď do vedenia 8:0, neskôr 16:8 a postupne sa rozdiel v skóre stabilizoval na úrovni 11-14 bodov. Ani jednému z tímov sa nedarila streľba, no výrazne horšie na tom boli Patrioti. Tí dali za 20 minút len chabých 29 bodov (to zvyknú dať doma hocikomu za štvrtinu). Do kabín teda šli s 13-bodvým mankom. Nepodržala ich tradičná opora, Milan Žiak, ktorý v prvej polovici duelu nedal ani bod. Tých spomínaných 29 si totiž rozdelila štvorica (!) hráčov. Na opačnej strane zaujal prvopolčasovými výkonmi trojlístok Barač-Mrviš-Smith.

Do tretieho dejstva vstúpili Patrioti s cieľom priblížiť sa Interu a na ich hre to bolo vidieť. Pozorne bránili a zmenou obrany nútili Žlto-čiernych do ťažkých striel. Na druhej strane palubovky však stále narážali na skalopevnú defenzívu a tak z náskoku nestiahli ani bod. To sa im podarilo až v záverečnej časti, kedy zo začiatku exceloval Krajčovič. Toho hostia nedokázali ubrániť a razom to bolo o štyri. Potom si však Šimon vybral slabšiu dvojminútovku a Hojč mu musel na ihrisko poslať posilu v podobe Tomiča. Ten však obrannou hrou nevyniká, čo využili obvodoví hráči Interu. Koncovka mohla byť dramatickejšia, ak by tréner domácich začal s taktickými faulami trochu skôr (ako potvrdil aj televízny expert Rado Rančík). Bratislavčania víťazstvo udržali a sťali aj posledný tohtoročný vienok domácej neporaziteľnosti.

Štatisticky zaujali: Baťka (17 pts, 11 rebs), Bojanovský (14 pts, 7 rebs), Barač (18 pts, 6 rebs)

Kam cez víkend? (Pozvánka na šláger)

Prvé tri družstvá cez víkend nehrajú. Inter vyhral v Leviciach už v stredu a Svit má voľno. Za košíkovou teda odporúčame vycestovať do Komárna. Kroksári na svojich parketách popreháňajú Prievidzu. Baníci na juh dofárajú aj novou posilou, ich káder vystužil rozohrávač Bakič. Domáci však podľa nás nebudú veľmi pohostinní a pošlú Prievidžanov domov naprázdno.