Medveščak Záhreb, kandidát na playoff KHL

12.09.2013 / Peter Vretenička
Takto pred rokom hral Medveščak zápas proti Olympii Ľubľana v rímskom amfiteátri v Pule. Dnes hrá KHL. (photo: SITA/AP Photo/Darko Bandic)

Takto pred rokom hral Medveščak zápas proti Olympii Ľubľana v rímskom amfiteátri v Pule. Dnes hrá KHL. / (photo: SITA/AP Photo/Darko Bandic)

Chorvátsko a hokej. Slovné spojenie, ktoré mnohým ľuďom vyčarí úsmev na tvári. Je to niečo ako spojiť Keňu a golf či Somálsko a sumo. Avšak predsa v najbližších mesiacoch hrozí, že najlepší slovenský klub bude oskalpovaný súperom z Chorvátska, ktorý poskladal konkurencie schopné mužstvo. V tomto článku by som ho vám rád predstavil a vysvetlil, prečo budú práve Kanadskoamerickí Chorváti čiernym koňom nového ročníka ruskej obdoby NHL.

Boom

Nový ročník Kontinentálnej hokejovej ligy privíta ďalších dvoch nováčikov – Admiral Vladivostok a Medveščak Záhreb. Práve Záhreb môže preberať od Slovana Bratislava štafetu najlepších fanúšikov v lige. Ich prvý domáci zápas proti CSKA Moskva sa vypredal behom hodiny.  Vstupenky si kúpili fanúšikovia z celého Chorvátska, ale aj Slovinska, Talianska, Maďarska a Českej republiky. Podľa predpokladov tak v Chorvátsku vypukol hokejový boom. Dúfajme, že im vydrží aspoň do Vianoc.

Budú doma neporaziteľní?

Záhrebský klub bude hrávať svoje domáce zápasy v Dome športu, ktorý má hľadisko pre 6400 divákov. Aj vám prebehla hlavou otázka prečo tam, a nie v Arena Zagreb, v novej nádhernej hale s kapacitou pre 15 000 divákov? Je to spôsobené tým, že v Arena Zagreb sa akcie objednávajú niekoľko mesiacov dopredu. A keďže Medveščak do poslednej chvíle nevedel, či do KHL pôjde, bolo by zbytočné si objednávať niečo, čo by nakoniec možno ani nebolo treba. Aj tak si ale myslím, že v Dome športu vytvoria jeho fanúšikovia slušný kotol, ktorý bude domácich hnať každý zápas za víťazstvom.

Ďalšou výhodou pre domáce mužstvo budú kanadské rozmery klziska. Môžeme tak v ich podaní očakávať pokus o zaoceánsky štýl hokeja. A myslím, že to neostane len pri pokuse, keďže v ich kádri nájdeme veľa Kanaďanov a Američanov, niektorí majú dokonca aj chorvátske občianstvo. Za zmienku stojí fakt, že až 18 hráčov Medveščaku prešlo draftom. Ľad v NHL si vyskúšalo z aktuálneho kádra 19 hráčov, ktorí dokopy odohrali 2529 zápasov a získali 826 bodov. Najväčšie skúsenosti z najlepšej ligy sveta má Steve Montador, ktorý v nej odohral 571 zápasov. Najviac bodov v nej nazbieral Jonathan Cheechoo – 305 bodov (170+135). Práve od neho sa bude čakať, že potiahne mužstvo v ligovej tabuľke čo najvyššie.

Švarný a opory na súpiske

Na súpiske Záhrebu nájdeme aj slovenské zastúpenie v podobe Ivana Švárneho. Netuším však, akú úlohu v tíme bude mať, nakoľko pri súčasnej konkurencii v obrane môže robiť akurát tak SBS-kára na štadióne. Zrejme tam bol dosadený ako špión a po večeroch bude vyvolávať trénerovi Čadovi taktiku Záhrebčanov. Poďme si ale už niečo povedať o najzaujímavejších menách na súpiske Medveščaku Záhreb.

BARRY BRUST – Tento tridsaťročný brankár odohral v NHL za celú svoju kariéru 11 zápasov, zato v AHL patrí medzi rekordérov. V novembri prekonal rekord starý 55 rokov, keď odchytal 13 tretín v rade bez inkasovaného gólu. Čistý štít udržal presne 268 minút a 17 sekúnd. Ak by v rovnakej forme chytal aj v tejto sezóne, mohol by byť pre svoj tím podobnou oporou ako pre Slovan Jaro Janus.

KURTIS FOSTER – Lídrom obrany bude bezpochyby Kurtis Foster, ktorý do Medveščaku prišiel z Philadelphie Flyers. Skúseností ma na rozdávanie, veď v NHL odohral 405 zápasov so ziskom 160 bodov. Uvidíme ako sa chopí úlohy dirigenta presiloviek.

HUGH JESSIMAN – Ak by sa robil rebríček TOP 5 najväčších sklamaní v histórii draftu, určite by ste tam našli aj Hugha Jessimana. Draft 2003 patril podľa expertov k najlepším ročníkom všetkých dôb, veď iba 2 hráči zvolení v prvom kole doposiaľ odohrali v NHL menej než 190 zápasov. Jessiman je vysoký útočník s citom pre hru, ktorý sa v NHL objavil len v dvoch zápasoch. V NHL svoj talent naplniť nedokázal. Dokáže to v KHL?

JONATHAN CHEECHOO – Čo sa pokazilo v kariére Jonathana Cheehooa? V sezóne 2005/06 strelil 56 gólov v drese San Jose Sharks a pridal k ním 37 asistencií. Získal trofej Maurice Richarda pre najlepšieho strelca NHL. O 4 roky neskôr, už ako ottawský Senátor skóroval v 61 zápasoch päťkrát a putoval na farmu, kde mimochodom tiež nejako nežiaril. Jeho gólová nemohúcnosť je pritom do očí bijúca: 56 – 37 – 23 – 12 – 5! Chodil Cheechoo vtedy snáď na krvnú transfúziu, sypal do seba po hrstiach anaboliká a neskôr s tým prestal? Alebo mal len šťastie a životnú formu? V každom prípade je to najzaujímavejšia tvár v Záhrebskej kabíne a ktovie možno znova zažiari a stane sa kráľom strelcov aj v KHL.

Medveščak Záhreb vs. Slovan Bratislava

Ako som na začiatku spomínal, zápasy Medveščaku sa vypredali behom hodiny. Majú sa však ešte čo učiť, keďže Slovan v minulej sezóne vypredal za 15 minút prvé 3 zápasy. Dovolil som si kluby porovnať v jednej prehľadnej tabuľke.

Medveščak

 

Slovan

1961

Rok oficiálneho založenia klubu

1921

6 400

Kapacita domáceho štadiónu

10 059

25,93

Vekový priemer hráčov

25,2

7

Počet domácich hráčov

24

18

Počet draftovaných hráčov

15

19

Počet hráčov so skúsenosťou v NHL

8

2529

Zápasy ich hráčov v NHL spolu

913

826

Body ich hráčov v NHL spolu

230

359

Zápasy ich hráčov v KHL spolu

1 403

Som si istý, že jeden z týchto dvoch tímov v novej sezóne dosiahne na play-off. Ktorý to ale bude? Výber nechám na vás. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár