Šajba (puk po rusky) letí na Laca. Póza v vystihuje, čo zažívali fanúšikovia pri obrazovkách počas ZOH v Soči.  (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

10 dôvodov prečo sme skončili v Soči jedenásti

Štefan Cebro a Denis Bohumil Schvarcz

Je to tu. Reprezentácia pohorela a dali by sa vešať hlavy. Najviac asi manažérova, keďže tréner Vladimír Vůjtek naznačil, že s nomináciou hokejového tímu na olympijské hry nemal veľa spoločného. Fanúšikovia očakávali štvrťfinále. My tiež, hlavne z pohľadu skupiny a možných súperov. Jedna tretina s Českom a výborný defenzívny výkon proti trápiacim sa Rusom je však veľmi málo. Zhrnuli sme preto naše pocity v desiatich bodoch.


Takto sme si olympiádu nepredstavovali. (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Hokejová republika po Soči

Denis Bohumil Schvarcz

Hokejový turnaj sa včera v dramatickej koncovke večerného zápasu skončil. Najmä pre Slovensko a jeho fanúšikov, prehra 3:5 s Čechmi v osemfinále zastavila spanilé potácanie sa  reprezentačného výberu na ľade v Soči. Turnaj samotný a čo znamená pre Hokejovú republiku zhodnotili naši redaktori. Každý dostal maximálne päť viet. No dobre, päť súvetí. Emócie v nasledujúcich riadkoch sú skutočné.


Zopakujú dnes Česi skormútený odchod do kabíny po zápase v Soči? (photo: SITA/AP Photo/Julio Cortez)

Malé nehysterické zamyslenie

Stewo Biroš

Stret tímov druhého sledu svetového hokeja má aj v Soči svoj už takmer pradávny podtón boja brata proti bratovi, rozmazávaný predovšetkým médiami, najčastejšie tými nie vždy v hokeji úplne doma.


Slovenskóó dnes hrá o všetko.  (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Štvrtý zápas, no stále nič nevieme

Denis Bohumil Schvarcz

Tri tréningové zápasy na hokejovom olympijskom turnaji máme za sebou. Neviem, ako vy, ja som spokojný. Pohár vidím vždy napoly plný, horšie to byť nemohlo. Ak sme sa výkonmi a výsledkami v skupine chceli vyhnúť v osemfinále Rakúšanom, Lotyšom a Nórom, podarilo sa. 


Ak si myslíte, že na vrchole rebríčka sú Švédi, potom nás ešte stále dosť nepoznáte. (photo: SITA/AP Photo/Matt Slocum)

Soči 2014 Power Ranking: Pred playoff

Martin Petro

Trojzápasové sústredenie majú mužstvá v Soči za sebou. Tabuľka je vylúskaná, odteraz sa už žiadny zápas nebude hrať len tak pre srandu králikom. Zlato ešte môže získať každý, kto od teraz neprehrá ani jedno hokejové stretnutie. Naopak, ktokoľvek sa čo i len raz potkne, skončil. Neplatí to samozrejme o semifinalistoch, tí si po zakopnutí ešte môžu zahrať o medenú.


Keď je Laco v bráne, nikdy neprehráme. Teda aspoň v riadnom hracom čase... (photo: SITA/AP Photo/Julio Cortez)

Čechom hrozí slovenský komplex

Peter Vretenička

Česko alebo Slovensko? Jednu z dvoch krajín patriacich do najlepšej svetovej osmičky vo štvrťfinále olympijskeho turnaja v Soči neuvidíme, jedna z dvoch hokejových republík skončí frustrovaná, v slzách. Naopak, aj vďaka nám sa vo štvrťfinále s istotou šokujúco objaví niekto z dvojice Rakúsko-Slovinsko.


The hokejky. (photo: Amy Walters/Shutterstock.com)

Papierové predpoklady: The Slap Shot

Mišo Hudák

Ďaleko najznámejším sfilmovaným hokejových príbehom je súhrn skutočných udalostí, ktoré v roku 1980 prekvapivo priniesli zlatú olympijskú medailu podceňovanému hokejovému družstvu Spojených štátov. Poznáme ich pod preloženým názvom Zázrak na ľade, film z roku 2004 sa volá Miracle. Ďaleko najzábavnejším sfilmovaným hokejovým príbehom je však Slap Shot z roku 1977, odtrhnutá komédia s citlivým autentickým záznamom pomerov v zámorskom profesionálnom športe. Aj tento videorozbor patrí medzi Papierové predpoklady.


Tak čo, už sme to vzdali? (photo: SITA/AP Photo/Julio Cortez)

Po facke prišla päsť na oko

Peter Vretenička

Jeden tím, jedna vášeň, jeden gól. Naši sa z facky od USA vôbec nepoučili. A dnes tak zaslúžene dostali päsť na oko od Slovinska, ktoré má 148 registrovaných hokejistov! Zrodilo sa tak prvé prekvapenie olympijského turnaja. Bohužiaľ, táto blamáž bola na náš účet. Celý národ našich chlapcov momentálne nespoznáva.


Ak sa naši poučili, budú hrať celých 60 minút ako Jurčina v tomto jednom súboji proti Patrickovi Kaneovi.  (photo: SITA/AP Photo/Matt Slocum)

Tri poučenia z jednej otcovskej

Peter Vretenička

Jeden tím, jedna vášeň, jeden gól. Američania na nás v prvom zápase použili terapiu šokom, ktorá by za určitých okolností mohla byť pre náš výber aj pozitívnym impulzom. Facka ukázala naše nedostatky, stačí sa z nich do utorka dosýta poučiť. Nie nadarmo sa o tom hovorilo hneď, ako reprezentanti zišli z ľadu, ešte skôr, ako si zobliekli mokdré dresy. Budú stačiť tri poučenia z prvého zápasu?