Dve argentínske legendy v 2010, keď Maradona Argentínu na MS trénoval. (photo: SITA/AP Photo/Marcio Jose Sanchez)

Messi 2014 ako Maradona 1986?

Denis Bohumil Schvarcz

Pred 10 241 dňami, alebo aby sme mali lepšiu predstavu pred 28 rokmi a dvoma týždňami vybehli na trávnik Estadio Azteca v Mexico City pred 114 600 divákmi hráči Nemecka a Argentíny a odohrali zápas, na konci ktorého bol Diego Armando Maradona so zlatou Niké v rukách vynesený na pleciach spoluhráčov a korunovaný za najlepšieho hráča na svete. V ten deň pribudol do debaty o najlepšieho hráča všetkých čias k Pelému druhý futbalista.


Joachim Loew a jeho sebavedomý úsmev pred finále MS. (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Mundial Stewa B.: Ak existuje futbalový Boh...

Stewo Biroš

Každé divadlo má svojich klaunov, presne tak, ako každý cirkus svoj koniec. A aj futbal je IBA hrou. S jednou výnimkou. Pokiaľ ho nekopete vo finále majstrovstiev sveta.


Luis Felipe sklonený. (photo: SITA/AP Photo/Leo Correa)

Mundial Stewa B.: O bronz zo zvedavosti

Stewo Biroš

Michelangelo bol schopný štyri roky tesať sochu, kým prišiel deň, aby mu v preňho bežnej depke nevyšiel úder kladivkom a zmárnil krehké dielo pod rukami jedinou ďalšou ranou. Nie stopercentná, každopádne zaujímavá paralela …


Nemecká oslava v zápase proti Brazílii. (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Nemecku sa dá fandiť, hrá futbal na góly

Martin Petro

Brazílske znásilnenie bolo legendárne. Keďže domáci majú sklony opúšťať sa ešte aj dnes nad výsledkom, ktorý je starý 64 rokov, o tomto semifinálovom výprasku si budú rozprávať aj v raketopláne Última Esperança, v ktorom ich výber poletí v roku 2418 na majstrovstvá galaxie do sústavy Proxima Centauri. 


Lionel Messi a Wesley Sneijder bojovali včera v semifinále MS. Postúpil Argentínčan. (photo: AP Photo/Victor R. Caivano)

Tento rok bude najlepší Messi alebo Robben

Štefan Cebro

Výsledkami a výkonmi na šampionáte sa hrá aj o ďalšiu dôležitú individuálnu trofej a tou je Zlatá lopta, v súboji o ňu ostali reálne dvaja (pri všetkej úcte ku Cristianovi Ronaldovi).


Oscar stelesnil. (photo: SITA/AP Photo/Francois Xavier Marit)

Brazílska kliatba pokračuje

Samo Marec

Keby na tej prehre bolo aspoň niečo normálne, mala by nejaké svoje keby. Sklamaný brazílsky fanúšik by mohol teoretizovať, čo by sa stalo inak, keby henten využil hentú obrovskú šancu, keby tamten v predĺžení namiesto brvna dal gól alebo keby ten oný premenil rozhodujúcu penaltu. V keby sa vždy skrýva isté utešenie, nádej, že rozdiel medzi výhrou a prehrou sa skrýva v detailoch.


Arjen Robben má našliapnuté na kariéru baletného virtuóza po skončení tej futbalovej.  (photo: SITA/AP Photo/Wong Maye-E)

Mundial Stewa B.: Gaalov tretí ťah jazdcom

Stewo Biroš

Po včerajšej kolízii veľmocí a následnej brazílskej superkóme je jasné, že nový rimejk „7-ich statočných“ budú točiť v Riu. Bolesť futbalovo mŕtvych. BRA see ya...


Dostanú dnes Brazílčania Brazucu za Neuera? A bude stačiť jedna? (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Zápas pánov veľkomožných

Andrej Fuksa

Brazília a Nemecko. Dve krajiny, v ktorých deti skôr vedia kopnúť do lopty ako rozprávať. Dve krajiny, v ktorých to futbalom žije a každý jeden obyvateľ má vlastnú teóriu, prečo je jeho tím najlepší. Dve krajiny, ktoré už mnohokrát zviedli nervózne a atraktívne zápasy. A práve tieto dve krajiny sa dnes večer stretnú v semifinále.


Neymara zložili Kolumbijci a bude chýbať. (photo: SITA/AP Photo/Manu Fernandez)

Mundial Stewa B.: Junior bude v Belo Horizonte chýbať všetkým

Stewo Biroš

Mal to byť šampionát, kde nebude fungovať takmer nič, nebude stíhať infraštruktúra, nebudú dokončené letiská, štadióny ani hotely, šampionát, kde budú fanúšikovia z celého sveta obratí zlodejíkmi o mobily, laptopy i peňaženky. Dnes je zrejmé, že i keď je Brazília v svojej podstate extrémne chudobná zem, zvládla svoju rolu hostiteľa minimálne skvele.