Niki Lauda má dodnes pri spomienkach na sezónu 1984 dôvod na úsmev. (photo: SITA/AP Photo/Lai Seng Sin)

Sezóna 1984: Keď o titule rozhodovalo pol bodu, II.

Branislav Ježík

Včera sme si začali čítať o sezóne 1984, ktorá sa vo Formule 1 ponášala na tú aktuálnu. Šampionát skončil najtesnejším výsledkom vo svojej histórii. McLaren mal pevne v rukách Ron Dennis a jeho trojročné úsilie vybudovať majstrovský tím sa malo práve zavŕšiť. O majstrovi rozhodoval nový okruh v Estorile.


Osemdesiate roky minulého storočia, éra bielo-črevených McLarenov na čele pretekov F1. (photo: SITA/AP Photo/Tsugufumi Matsumoto)

Sezóna 1984: Keď o titule rozhodovalo pol bodu

Branislav Ježík

Tento týždeň v utorok uplynulo tridsať rokov od chvíle, keď sa šampionát formuly 1 skončil najtesnejším výsledkom vo svojej histórii. V tohtoročnom kalendári si F1 pred záverečným šprintom dopriala trojtýždňovú prestávku a tak sa môžeme ohliadnuť späť.


Mercedes Lewisa Hamiltona na okruhu v Soči. (photo: SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev)

O politike sa radšej nerozprávajme

Branislav Ježík

Bernie Ecclestone si plní ďalší sen. Na mapu destinácií, ktoré už navštívila kráľovná motoršportu, si môže zapichnúť ďalšiu vlajočku. A to rovno do dejiska poslednej zimnej olympiády v Soči. 


Red Bull Racing Sebastiana Vettela pred Mercedesom Nica Rosberga na trati v Suzuke počas tréningu. (photo: SITA/AP Photo/Toru Takahashi)

Phanfone nie je Fun Fón

Branislav Ježík

Veľká cena Japonska bola dlhé roky jediným zástupcom ázijského kontinentu v kalendári majstrovstiev sveta F1. Len štyrikrát z doterajších 29 ročníkov sa konala na okruhu Fuji. Tridsiaty ročník, rovnako ako všetky ostatné sa bude konať pri dedinke Ino, ktoré je predmestím Suzuky, podľa ktorej dostal okruh meno.


Red Bull Racing Daniela Ricciarda počas tréningu na VC Singapuru.  (photo: SITA/AP Photo/Wong Maye-E)

F1: Po rýchlovke dlhá noc v Ázii

Branislav Ježík

Ako deň a noc – tak by nám vyšlo porovnanie okruhov v Singapure a v Monze. Staručký okruh, ktorý sa stal postupom času vysokorýchlostnou klasikou, strieda mestská trať, na ktorej sa jazdí od roku 2008. Ak sme talianske preteky nazvali rýchlovkou, tak v nedeľu čaká divákov noc plná vzrušenia počas ktorej strávia s formulami takmer dvakrát toľko času, ako pred dvoma týždňami.


Rozmazané pozadie za Lewisom Hamiltonom v

Rýchlovka v kráľovskom parku

Branislav Ježík

Vitajte v Lombardsku len pätnásť kilometrov severne od centra Milána. V meste, ktoré dalo svetu dvoch jazdcov formuly 1, ale aj zopár futbalistov reprezentujúcich azúrové farby národnej squadry. Vitajte v Monze.


Nepotvrdíme, ani nevyvrátime, že na snímke je respondent z nášho rozhovoru. (photo: SITA/AP Photo/Rui Vieira)

Poznáme stratégiu Mercedesu

B.J. Texo

V Mercedese to v posledných týždňoch vrie, to už vie každý návštevník športových stránok, dokonca aj ten, ktorý sa o formulu 1 nezaujíma. V piatok sa konala schôdzka Strieborných šípov a prvý neobjektívny športový portál nemohol chýbať pri tom. Slávny Matovičov diktafón sa nám síce zohnať nepodarilo, ale čo tam po ňom. Aj tak by nám ho niekto hackol a rozhovor by uverejnila konkurencia.


Obaja kohúti z Mercedesu. (photo: SITA/AP Photo/Luca Bruno)

Hamilton vs Rosberg: Búrka v pohári vody?

Branislav Ježík

Uhorková sezóna vrcholí a tak médiá vďačne prebrali do svojich titulkov Hamiltonove vyjadrenie, že Rosberg doňho v podstate „nabúral“ úmyselne. Trochu prisilné slová. Aj keď na druhej strane niet sa čo čudovať, že emócie ovládali jeho myseľ ešte dosť dlho po vystúpení z kokpitu.


Nico Rosberg trieli po trati v SPA až sa za ním dymí. (photo: SITA/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

V Spa nečakajte nudu

Branislav Ježík

Spa-Francorchamps – okruh, ktorý si v minulom storočí vyslúžil prezývku peklo v Ardenách, už dnes síce nie je takým postrachom, ako v minulosti, ale stále je to srdečná záležitosť väčšiny jazdcov a aj fanúšikov. Spolu s tradičnými okruhmi v Nürburgringu a Le Mans patrí medzi pretekársku klasiku.


Monoposty na trati. Poradie tímov v našom rebríčku. (photo: SITA/AP Photo/Lefteris Pitarakis)

Motochart: Po letnej prestávke

B.J. Texo

Štvortýždňová prestávka pre fanúšikov, počas ktorej si tímy museli vybrať povinné dvojtýždňové voľno, je na konci. Čaká nás druhá polovica sezóny (dobre, fakticky stred sezóny bol niekedy v tom momente, keď v 34. kole prechádzal Nico Rosberg na Veľkej cene Nemecka zákrutou Spitzkehre) do ktorej mnohé tímy nastupujú s veľkými očakávaniami a zopár z nich si vyskúša aj nových jazdcov. Ako sú na tom si môžete prečítať v neobjektívnom rebríčku TakUrčitee.