Juan Pablo Montoya v kombinéze McLarenu Mercedes v sezóne 2005. (photo: SITA/AP Photo/Christian Lutz)

10 Naj podľa TakUrčitee: Jazdci F1, ktorí sa nestali majstrami

Branislav Ježík

V minuloročnej prestávke medzi dvoma sezónami formuly 1 sme vám priniesli rebríček jazdcov, ktorí sa podľa nášho neobjektívneho názoru nemali stať majstrami sveta. Tento rok je čas na to, aby sme sa na celú vec pozreli z opačného konca. Prinášame vám TOP 10 najlepších jazdcov, ktorí sa z rôznych príčin majstrami sveta nikdy nestali.


Sebastian Vettel počas prvého dňa v kokpite Ferrari. (photo: SITA/AP Photo/Marco Vasini)

10 naj podľa TakUrčitee: Motochart Post Season

B.J. Texo

Tri oriešky pre polpolušku, Mrázik, Sám doma a podobné filmy sa vysielajú vždy na Vianoce. Ak by sme mali vybrať jeden z nich, tak formula 1 je taký Nekonečný príbeh. 


Hodiny sezóny 2014 dotikajú dnes v Abú Zabí. Ktorý z jazdcov Mercedesu sa stane majstrom sveta? (photo: SITA/AP Photo/Luca Bruno)

Rosbergovi pomôže len vyššia moc

Branislav Ježík

Naťahovačka o korunu kráľovnej motoršportu dospela do záverečného dejstva. Hneď od začiatku bolo jasné, že sa o ňu budú uchádzať dvaja jazdci. Ak vyhrá hocikto z nich, bude sa v súvislosti s históriou spomínať aj meno inej britskej legendy tohto športu.


Lewis Hamilton vs Nico Rosberg. Už dnes v Brazílii. (photo: SITA/AP Photo/Felipe Dana)

Rosberg sa nevzdáva

Branislav Ježík

Berniemu Ecclestoneovi stratégia dvojnásobných bodov v posledných pretekoch vyšla. Nebyť tohto nezmyselného pravidla, o titule by sa pravdepodobne rozhodovalo už v Brazílskom São Paule.


Nico Rosberg a americké hviezdy na Okruhu Amerík. (photo: SITA/AP Photo/Eric Gay)

Ochudobnené preteky v bohatom štáte

Branislav Ježík

Takto pred niekoľkými rokmi sa už tímy formuly 1 zvykli ukladať na zimný spánok po sezóne. Dve zo súčasných zoskupení tak nostalgicky spravili tento rok tiež. Dokonca sa dá povedať, že jedno z nich s pravdepodobnosťou rovnajúcej sa takmer istote odišlo na spánok večný.


Niki Lauda má dodnes pri spomienkach na sezónu 1984 dôvod na úsmev. (photo: SITA/AP Photo/Lai Seng Sin)

Sezóna 1984: Keď o titule rozhodovalo pol bodu, II.

Branislav Ježík

Včera sme si začali čítať o sezóne 1984, ktorá sa vo Formule 1 ponášala na tú aktuálnu. Šampionát skončil najtesnejším výsledkom vo svojej histórii. McLaren mal pevne v rukách Ron Dennis a jeho trojročné úsilie vybudovať majstrovský tím sa malo práve zavŕšiť. O majstrovi rozhodoval nový okruh v Estorile.


Osemdesiate roky minulého storočia, éra bielo-črevených McLarenov na čele pretekov F1. (photo: SITA/AP Photo/Tsugufumi Matsumoto)

Sezóna 1984: Keď o titule rozhodovalo pol bodu

Branislav Ježík

Tento týždeň v utorok uplynulo tridsať rokov od chvíle, keď sa šampionát formuly 1 skončil najtesnejším výsledkom vo svojej histórii. V tohtoročnom kalendári si F1 pred záverečným šprintom dopriala trojtýždňovú prestávku a tak sa môžeme ohliadnuť späť.


Mercedes Lewisa Hamiltona na okruhu v Soči. (photo: SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev)

O politike sa radšej nerozprávajme

Branislav Ježík

Bernie Ecclestone si plní ďalší sen. Na mapu destinácií, ktoré už navštívila kráľovná motoršportu, si môže zapichnúť ďalšiu vlajočku. A to rovno do dejiska poslednej zimnej olympiády v Soči. 


Red Bull Racing Sebastiana Vettela pred Mercedesom Nica Rosberga na trati v Suzuke počas tréningu. (photo: SITA/AP Photo/Toru Takahashi)

Phanfone nie je Fun Fón

Branislav Ježík

Veľká cena Japonska bola dlhé roky jediným zástupcom ázijského kontinentu v kalendári majstrovstiev sveta F1. Len štyrikrát z doterajších 29 ročníkov sa konala na okruhu Fuji. Tridsiaty ročník, rovnako ako všetky ostatné sa bude konať pri dedinke Ino, ktoré je predmestím Suzuky, podľa ktorej dostal okruh meno.


Red Bull Racing Daniela Ricciarda počas tréningu na VC Singapuru.  (photo: SITA/AP Photo/Wong Maye-E)

F1: Po rýchlovke dlhá noc v Ázii

Branislav Ježík

Ako deň a noc – tak by nám vyšlo porovnanie okruhov v Singapure a v Monze. Staručký okruh, ktorý sa stal postupom času vysokorýchlostnou klasikou, strieda mestská trať, na ktorej sa jazdí od roku 2008. Ak sme talianske preteky nazvali rýchlovkou, tak v nedeľu čaká divákov noc plná vzrušenia počas ktorej strávia s formulami takmer dvakrát toľko času, ako pred dvoma týždňami.