VSŽ vyhrajú Tipsport Extraligu, Poprad semifinále nedá.

14.09.2013 / Denis Bohumil Schvarcz
Košice a Poprad hrali proti sebe štvrťfinále minulého ročníka. Môžu si dať pokojne repete. (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Košice a Poprad hrali proti sebe štvrťfinále minulého ročníka. Môžu si dať pokojne repete. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

V závetrí reprezentácie Slovenska, zamaskovanej za Slovan Bratislava v KHL, hodia zebry na slovenský extraligový ľad v nedeľu prvé puky novej sezóny Tipsportligy. Desať tímov od Skalice po Košice bude znova súperiť o mediálnu pozornosť a zbierať posmešky, akí sú slabí, za nič nestoja a vôbec, načo? Keďže si na rozdiel od rýchlokvasených fanúšikov KHL myslíme, že za to stoja, rozdelili sme ich na päť dvojíc a postupne odhadneme ambície pred novým ročníkom. Začíname na východe. 

VSŽ Košice

Inak HC Košice, všakáno. Finalista minulého ročníka a každoročný favorit, alebo aspoň spolufavorit. Pred, počas aj po Slovane Bratislava. Vlani to oranžovo-čiernym nevyšlo, Zvolen chcel titul majstra viac a teda si ho aj viac zaslúžil. Košičania sa do finále znova hravo dostanú a na rozdiel od vlaňajška ho aj zvládnu. Vyhrajú s náskokom základnú časť a v playoff sa zapotia až v poslednom kole. Prečo?

Je to jednoduché. Najlepšie zázemie. Najlepší hráči (nie mená, hráči). Tréner Tomko s majstrovskými skúsenosťami. Najlepší asistent trénera, masér, brusič korčulí. Žartujem. Súpisky ešte nikdy nič nevyhrali, no letmý pohľad na košickú nahovára, že o kvalitu nie je núdza. V porovnaní s vlaňajškom odišli traja nahraditeľní hráči (Svitana, Mlynarovič, Novotný) a Marcel Haščák, ktorý už na východe minimálne jednu sezónu presluhoval. 

Na ich miesta v kabíne si sadli Peter Bartoš, kapitán, idol a aj v pokročilom veku hráč s najlepším bekhendom v lige, Jirko Bicek, ktorý po návrate z Ameriky a anabáze v Česku pochopil, že je úplne normálne dohrať kariéru tridsať metrov od rodičovského bytu a Laco Nagy. Laco Nagy, ešte pred dvoma rokmi najlepší hráč Slovenska na Majstrovstvách sveta. K nim možno ubolené telo Mareka Svatoša. Snáď len na presilovky.

Sila mohutná, pre VSŽ typicky v útoku. Okrem spomenutej štvorice Pašek, Jenčík, Spilar, Marcinko, Slovák a tri také lajny neposkladá žiaden slovenský tím bez sponzorských zmlúv s polovicou štátnych firiem. Góly Košice dávať budú, otázne len bude, koľko z nich do prázdnej brány. 

Vzadu s maskou na hlave Hylák a Riečický. Čech je overená jednotka, mladý Riečický (21 rokov) by mohol a mal dostať viac príležitostí, ako akákoľvek Hylákova dvojka odkedy je v Košiciach. Príležitostí bude dosť, v žiadnom zápase nebudú železiari o toľko prehrávať, aby nemohli zápas troma gólmi v poslednej desaťminútovke otočiť. A osem primárnych obrancov, Štrbák, Kolba, Šeda, Cebák, Novák, Chovan, Deyl a Macejko. Ak aj zranenia preriedia káder, malo by ich byť dosť na to, aby pomohli brankárom držať priemery niekde blízko dvojky.

V dlhodobej súťaži sa kvalita musí prejaviť. Bude prekvapením, ak Košice nebudú mať najlepší útok, najlepšiu obranu a najviac bodov po základnej časti. Ak vo štvrťfinále playoff prehrajú viac ako jeden zápas, v semifinále dva a po finále sa nebude vyťahovať banner s majstrovským pohárom pod strechu Steel Arény. Inými slovami, košickí fanúšikovia majú tradičné predsezónne očakávania tentokrát oprávnene. 

HK Poprad

O voľačo inde sú hokejisti pod Tatrami. Počas letnej prípravy som zaregistroval jednu dobrú a oveľa viac zlých správ. Dobrá je, samozrejme, návrat Arneho Krotáka na popradský ľad. Popradská trinástka bude po ročnom pobyte vo Francúzsku korčuľovať po slovenských klziskách a znova patriť medzi lepších strelcov Extraligy. Presilovkovú strelu z jednej po krížnej prihrávke môžu mať brankári naštudovanú, koľko chcú. Aj tak tam padne. 

Zlé sa týkali ekonomickej situácie Kamzíkov, zapríčinenej komplikovaným vzťahom klub-mesto, čoby akcionár. Originalite sa medze nekladú, v Poprade sa konal pochod za záchranu ligového hokeja. Podarilo sa (nie vďaka pochodu), licenciu dostali tak ako dva ďalšie kluby asi len preto, že by bola skutočná hanba, keby riadiaci orgán súťaže dodržal vlastné pravidlá hry. Desať tímov ligu musí hrať, lehoty predĺžime, len preboha sľúbte, že záväzky splníte, peniaze zoženiete, a na štadióne vám nezavrú vodu aspoň do decembra. Na poslednú chvíľu klub zachránil akcionár doktor Telenský, na príslušnej tlačovej konferencii tiekli kompetentným slzy dojatia.

V stresujúcom lete nemohli Jančuškovci trénovať a pripravovať sa na sezónu v pokoji. Káder doplnili adekvátne možnostiam - rozumej striedmo a aj to je dosť blahosklonné konštatovanie. Po Tatranskom pohári trúsil tréner pre hokej.sk zrnká múdrosti ako "Musíme sa ale reálne pozrieť na silu mužstva, s ktorým pracujeme. Bolo by vhodné ho doplniť. Určite by si to žiadala obrana i útok. Všetko to ale bude vec peňazí." Ktoré nie sú. 

V bránke ich tlačila korčuľa vlani, bude aj v sezóne 2013/14. Sidor je len o čosi lepší, ako priemerný brankár a na lepšieho deňgi ňet. Na priznanie kouča na témy Obrana a Útok ste ešte nezabudli z predchádzajúceho odstavca. Šanca Popradu je vo vzore, ktorým dokážu lokálni matadori Suchý, Kroták a rovnako nestarnúci Ľubo Vaic spolu s talentovanými Mlynarovičom, Lapšanským či Bucom, inšpirovať zvyšok okypteného kádra.

Reálne je vidieť Poprad niekde medzi piatym a ôsmym miestom v tabuľke. Playoff dajú, v ňom bude problém prejsť prvým kolom. Ak sa tam tatranci dostanú bez hráčskeho štrajku, rozpustenia ľadu na štadióne a bitky medzi členmi vedenia klubu vo VIP sektore v priamom prenose na Slovak Sport TV, sezónu budú považovať za viac-menej úspešnú. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár