Neľahká obhajoba Zvolena a zaujímavý káder Bystričanov

16.09.2013 / Martin Cejo Bosák
Počas stredoslovenského derby sa občas lieta nielen hore-dole po ľade. (photo: SITA/Ján Viazanička)

Počas stredoslovenského derby sa občas lieta nielen hore-dole po ľade. / (photo: SITA/Ján Viazanička)

Peter Mikula sa veľkou mierou postaral o to, že prvý titul v nebratislavskej hokejovej Extralige získali hráči, realizačný tím a majitelia HKM Zvolen. V duchu príslovečnej slovenskej vďačnosti ho po sezóne vyhodili. Obhája aj bez neho zvolenčania výhru v Tipsport extralige? A akú sezónu majú pred dverami ich lokálni susedia, barani z Banskej Bystrice? Naznačiť odpovede sa pokúsi ďalšia časť seriálu o novom ročníku hokejovej ligy. 

HKM ZVOLEN

Oslavy majstrovskej sezóny HKM Zvolen, vystriedalo rozčarovanie nad záhadným odvolaním trénera Petra Mikulu, ktorý po dlhých 12 rokoch čakania na druhý titul umožnil zvolenčanom stať sa pre celú jednu sezónu hrdým fanúšikom najlepšieho klubu na Slovensku. Obhájiť nepochopiteľné konanie vedenia, ktoré je dodnes zastreté rúškom verejného tajomstva bude zložitou skúškou pre nového kormidelníka pre túto sezónu Ľubomíra Oslizla. Povedal by som, že ešte ťažšou ako obhájiť minuloročné umiestnenie.

Zdalo sa, že smelé vyjadrenia funkcionárov nebudú mať nič spoločné so zvolenskou realitou. Po sezóne sa skončili zmluvy skoro dvom kompletným 5-kám. A hoci sa podarilo v tíme udržať nestárnuceho Kamila Brabenca, ktorému Košičania z úcty k jeho veku a schopnostiam vo finálovej sérii miestami uhýbali, z tímu odišlo v podobe kapitána Lukáša Juríka (Innsbruck) a jeho asistenta Andreja Podkonického(Pavlodar) 135 kanadských bodov a 66 zvolenských gólov. Na rozdiel od rakúskeho Innsbrucku však kazašský Pavlodar svojím rozpočtom neporazil volanie rodiny po domove a jeden z najlepších hokejistoch akí sa vyskytujú na našich zemepisných klziskách hlásil návrat pod Pustý hrad.

Jeho góly a akcie spoločne s povestným zápästičkom ďalšieho navrátilca Vlada Baláža budú barometrom úspechu zvolenčanom v nastávajúcej sezóne.  Keď sa k nim pridá uzdravený a pri plnom zdraví produktívny Michal Chovan na svoje si v domácich zápasoch príde hádam aj 2000 platiacich divákov.  Ďalšie góly už od modrej ani žiadnej inej čiary nepridá jeden z viacerých majstrov sveta zo švédskeho Göteborgu čakajúcich na hokejový dôchodok Laco Čierny. Po úspešnej sezóne zavesil korčule na klinec a dres pod strechu zvolenského zimného štadiónu. Ešte viac práce tak bude mať spoľahlivá brankárska jednotka Marek Šimko. Toho však práca zjavne baví a svojim náhradníkom v minulej sezóne doprial pocit zachytať si prakticky len na tréningoch.

Zvolen síce prišiel o kapitána, ktorý opustil loď plávajúcu v pokojných vodách, ale výrazne sa neoslabil. Pri súčasnom košickom nabitom kádri bude obhajoba ešte ťažším orieškom ako by bola, keby sa do Košíc nevrátili Bartoš, Bicek a Nagy, ale verím, že je v silách zvolenských mladíkov pod patronátom skúsených hráčov odohrať s nimi vyrovnanú finálovu sériu. 

HC ´05 B. Bystrica

Bystričania sa počas letnej prípravy posilnili najmä na trénerskom poste. Vlado Orságh bol povýšený na trénera reprezentačného. Aj keď sa bavíme len o pozícii asistenta, je to dôkaz o tom, že tak ako bol známy pracovitosťou na ľade,  aj jeho práca meter od ľadovej plochy je mimoriadne cenená a kvalitná. A čaká ho nesmierne náročná úloha so zaujímavým kádrom vtesnať sa do 5-6 miesta.

Banskú Bystricu opustil po rokoch množstva premenených trestných strielaní špecialista na zosmiešnenie českého reprezentačného brankára Jano Sýkora. Odišiel aj najproduktívnejší hráč Matej Češík. Napriek tomu očákavania a nádeje fanúšikov sú vysoké. Najmä skončiť lepšie ako Zvolen. Letná príprava ukázala, že to nebude až také márne. Naturalizovaný „bystrický sdciar“ Michal Hudec bude musieť svoje kapitánske pokyny často tlmočiť aj do angličtiny. Najmä tie taktické. A to pre štvoricu zámorských posíl. Mená ako Kalemba, Saracino, Meland a White možno nepútajú pozornosť ako minulosezónne marketingové posily z NHL, ale o to viac pútajú pozornosť svojimi výkonmi na ľade.

Keď sa bavíme o pozornosti, tej sa často dostáva najskúsenejšiemu obrancovi, na ktorom stojí bystrická defenzíva. Bavíme sa o bystričanmi obhajovanom a zvyškom slovenska nenávidenom Lukášovi Bambúchovi. Ak platí, že starého psa novým kúskom nenaučíš, môžme rátať s tým, že sa pár krát zahryzne do súpera a pár krát sa to dostane aj na zasadanie disciplinárky. V prípade, že svoje Pavlovove reflexy skrotí na ľudskú úroveň bude platným hráčom a brankár s exotickým menom hodiacim sa skôr na africký pohár národov Zane Kalemba bude mať o to menej roboty.  V tomto tíme však  majú radi brankárov so zaujímavým menom a majú ich radi aj preto, že sú vždy oporami.

V kádri môže prekvapiť respektíve potvrdiť nálepku „talent“ viacero mladých hráčov.  Uvidíme ako sa bude dariť hráčom ako Predajniansky, Rosandič, Lunter a Žilka. Seniorský krôčik býva ťažší než by sa na prvý pohľad zdalo, hoci sa jedná „len“ o našu extraligu. Pri ideálnej konštelácií môžu byť barani adepti na prvú štvorku, reálnejšie to však odhadujem na konečné 5-6 miesto. 

Martin Cejo Bosák

Martin Cejo Bosák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár