Žili krátko, ale získali si športový svet

02.11.2013 / Andrej Fuksa
Medzi športové legendy, ktoré zomreli príliš skoro patrí aj Pavol Demitra. (photo: SITA/Tomáš Somr)

Medzi športové legendy, ktoré zomreli príliš skoro patrí aj Pavol Demitra. / (photo: SITA/Tomáš Somr)

Božie cesty sú nevyspytateľné. Kedykoľvek môže prísť situácia, ktorá vás doženie do krajnosti. Do momentu, kedy sa skončí vaša pozemská púť. Niekedy trvá dlho, inokedy kratšie. Koľkokrát si človek povie, že jeho blízky, priateľ mohol ešte pár rokov žiť. Ale treba sa s tým zmieriť a spomínať v dobrom. Je čas Dušičiek, preto si zaspomínajme na športovcov, ktorý nás opustili predčasne. Na sklonku kariéry alebo v jej rozkvete.

Peter Dubovský

Pri spomienke na veľké mená vo svete športu, ktorí už nie sú medzi nami, začíname básnikom z Tehelného Poľa. Podľa viacerých odborníkov bol Peter Dubovský najväčší talent slovenského futbalu a mal predpoklady sa stať veľkým futbalovým pojmom v Európe. Ako jeden z prvých Slovákov okúsil legionársky chlebík. Zo Slovana nastúpil rovno na kolotoč veľkého futbalu.

Do madridského deväťdesiattisícového chrámu Santiago Bernabeu prišiel ako veľký prísľub do budúcnosti, mal len 21 rokov a prestúpiť do veľkoklubu v takom mladom veku a z takého malého klubu nepozná obdobu. V drese bieleho baletu pôsobil dve sezóny a si zahral po boku takých mien ako Butrageňo, Zamorano, Redondo, Laudrup, či Raúl. Dubovský hviezdil hlavne v prvej sezóne, kde pravidelne nastupoval od začiatku. Strelil dva góly, odohral vyše 1586 minút. V druhej sezóne ale už len 156. Klub sa značne posilňoval a preto Dubovský zamieril do menšieho Realu; Oviedo. Tomu výrazne pomohol udržať sa v La Lige, patril medzi hlavných ťahúňov mužstva. V Oviede strávil päť sezón a strelil 18 gólov.

Dubovský ťahal aj reprezentáciu. Za federálny výber nastúpil 14-krát a za Slovenský národný tím 33-krát. Dovedna vsietil 21 gólov. Nebol veľký zakončovateľ. Sám vravel, že radšej na gól prihrá ako ho sám strelí a práve v tom spočívalo jeho majstrovstvo. Mal prehľad v hre, vždy vedel správne načasovať prihrávku, hral oduševnene a fanúšikovia ho milovali. Peter Dubovský sa navždy zapíše do dejín slovenského futbalu ako vzor pre mladých. 

Pred sezónou 2000/2001 sa vydal s kamarátmi na expedíciu do exotického Thajska, ktorá sa mu stala osudnou. Na jednej z výprav si chcel vyfotografovať vodopády. Chcel mať čo najlepší záber, cúval, ale nevšimol si že za ním je roklina, pošmykol sa a spadol dole. Pri veľkej tragédii odišla futbalová ikona dvadsiateho storočia.

 

Pavol Demitra

Lietadlo s ruským hokejovým tímom Lokomotív Jaroslavľ sa na ceste na ligový zápas do Minsku krátko po vzlietnutí zrútilo. V jeho troskách zahynulo 26 hokejistov, realizačný tím a posádka lietadla. Medzi nimi bol aj Pavol Demitra. Takéto smutné správy prinášali médiá v osudný 7. september 2011. Hokejový svet nie je taký, aký bol pred ním.

Zmenil aj Slovensko. Zmenil ho doslova na slzavé údolie. Pamätám si, ako som zapol telku a v lište svietila smutná správa. Povedal som si, ako mnohí; nie, to určite nie. Žiaľ, bolo to tak. Večer som si púšťal videá z Demitrovej kariéry a stále som nemohol uveriť. Ďalší famózny gól už nepridá.

Demitra bol skvelý človek aj hokejista. Už od útleho veku každý vedel, že z neho vyrastá veľký hokejista. Neskôr do dokazoval v zámorí aj v reprezentácii. V NHL odohral šestnásť sezón za päť klubov, strelil 327 gólov. Demitrove najúspešnejšie sezóny sa datujú do čias v drese St. Louis. Slovak Pack Demitra-Handzuš-Bartečko v sezóne 1999/2000 valcoval súperov a dopomohol k zisku President´s Trophy.

S Demitrom odišiel aj veľký kus charakteru. Na konci sezóny 1999 mal Demo možnosť si zarobiť si pol milióna dolárov. V poslednom zápase mu stačilo pridať bod (gól, alebo asistenciu) a mal by ich vo vrecku. Bežali posledné sekundy a rútil sa na prázdnu bránu súpera. Všimol si však, že vedľa neho korčuľuje spoluhráč. Bol to Scott Young a Demitra vedel, že aj on môže získať prémiu 300-tisíc dolárov. Chýbal mu k tomu jeden jediný gól. Palo mu bez rozmýšľania prihral, hoci Young nebol v zrovna najlepšej pozícii. Puk mu nesadol, obranca mu ho vypichol, obaja ostali bez prémií. Palo následne povedal, že to vôbec neľutuje: „Viac než kalkulácia pre seba zavážila možnosť pomôcť druhému.“ 

Pala si pamätáme ako neoblomného srdciara aj v reprezentácii. Vždy keď si spomeniem na zamiešanie puku pod Vokounovými betónmi v súboji o bronz s Čechmi na MS 2003 alebo na famózny víťazný samostatný nájazd vo Vancouveri proti Rusom, naskočia mi zimomriavky. Vždy po góle rozprestrel ruky a mne to prišlo ako odkaz: To je pre vás. Celá moja hokejová kariéra bola pre vás. My Ti teraz pálime sviečku a odkazujeme: Horí pre Teba.

Dušan Pašek 

Ďalší veľký hokejový pojem. Pašek síce odišiel už po skončení bohatej hráčskej kariéry, funkcionársku mal ešte len pred sebou. Avšak on sa rozhodol inak. Krátko po neúspechu slovenskej reprezentácie na naganskej olympiáde pravdepodobne spáchal samovraždu. Mal len 37 rokov. Všetci v ňom videli osobu, ktorá pozdvihne slovenský hokej. Na poste prezidenta SZĽH mal veľké plány. Ktovie ako by vyzeral slovenský hokej teraz. Bola by taká alarmujúca úroveň mládežníckeho hokeja? Bol by národný štadión taký predražený? Nastúpil by vôbec Široký na post prezidenta SZĽH? Tieto otázky ostanú len v rovine hypotéz. Mnohí nikdy nepochopili  jeho čin o to viac, že na ľade aj mimo neho bol jedna veselá kopa.  „Preňho bol svet gombička, všetko vždy riešil s nadhľadom,“ spomínala jeho mama Irma.

Pašek bol výnimočný hokejista. Pamätné ostanú najmä MS v Prahe. Spolu so slovenskou úderkou Liba-Rusnák-Lukáč sa najviac pričinil o zisk zlatej medaily. Okrem zlata získal kompletnú medailovú bilanciu z MS a k nej striebornú zo ZOH v Sarajeve 1984.

Ceco by určite nechcel, aby sme nad jeho smrťou trúchlili. Bavme sa hokejom ako on.

Ayrton Senna

Na jeden nešťastný prípad priskorého odchodu legendy si spomenieme aj mimo Slovenska. Sennova kariéra v F1 prekvitala práve v čase, keď sa do popredia začal vynárať Michael Schumacher. Obaja rivali sľubovali veľké súboje o titul po skončení kariéry Alana Prosta. Sezóna 1994 bola vybičovaná ako sa patrí, všetko prekazila osudová Veľká cena San Marína a okruh Imola.

V rýchlosti 310km/h sa Sennovi vymyká jeho Williams z pod kontroly a vráža do bariér s pneumatikami. Po náraze ešte jazdec hýbe hlavou, ale nedokáže sa dostať z vraku svojho monopostu. Závod je prerušený a Sennu odvážajú vrtuľníkom do nemocnice. Tam po niekoľkých hodinách zomiera.

Prelom osemdesiatych a deväťdesiatych rokov patril práve Brazílčanovi. Trikrát získal titul majstra sveta. Senna si pripísal 41 víťazstiev a spolu s Prostom, Hillom, Mansellom či ďalšími patril medzi ikony F1 vo svojej dobe.

 

Spomenuli sme si len na niektoré prípady, kedy vyhasol mladý život. Keď počas dušičkového víkendu pôjdete na cintorín, spomeňte si okrem blízkych aj na skvelých športovcov, ktorí už nie sú medzi nami. Fandili sme im, nezabudnime na nich ani teraz. R.I.P.

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár