Pondelkové tréneroviny: Derby na severe

11.11.2013 / Richard Hanzlik
Róbert Vittek práve vsietil víťazný gól Slovana v Ružomberku. (photo: SITA/Milo Fabian)

Róbert Vittek práve vsietil víťazný gól Slovana v Ružomberku. / (photo: SITA/Milo Fabian)

Neexistuje asi ľahšia vec, ako byť futbalovým trénerom v pondelok. "Po zápase si pozrieme video a rozanalyzujeme si, kde sa stali chyby a prečo sme prehrali", odznieva na tlačových konferenciách z úst koučov. Niečo podobné bude aj obsahom tejto rubriky. Pozrieme sa na príbeh uplynulého kola, určíme TOP & FLOP a tiež trénera kola. Ak sa vám to nebude páčiť alebo budete mať lepší subjektívny názor, diskusia ho znesie. Sami môžete rozhodnúť, ktorý zápas oceníme titulom Zápas kola. A skúsime si vymenovať 11-ku kola.

Story kola

Ďalšia Super Sunday v podaní dvoch derby zápasov na severe našej červenej krajiny. Súboj o titul a súboj o nič. Ružomberok hostil Slovan a ak by vyhral, predbehol by Valovičovcov. Nevyhral, celý zápas iba doťahoval. O pár kilometrov ďalej si to rozdala Žilina s Trnavou v zápase, kde išlo iba o body. Aj keď na pohľad nešlo vlastne o nič. Pred pár rokmi by to ale bol šláger kola. Kvalita tohto zápasu nakoniec charakterizovala aj kvalitatívny úpadok našej ligy.

Ružomberok - Slovan 2:3

Návšteva kola si pozrela futbal pod Čebraťom, videla 5 gólov, ale o rovnaký počet bodov po tomto kole ich mužstvo zaostáva za svojim nedeľným súperom. Bola to ideálna šanca dostať sa opäť na čelo ligy. Ak by som chcel pokračovať v menovaní a priblížiť sa Merčiakovi, napísal by som, že to bol aj akýsi minisúboj strelcov (Lačný, Vittek) a dvoch trénerských Ičov (Valovič, Vukušič). Domáci ale odišli zo zápasu bez bodu, pretože Slovan dnes išiel od začiatku na výhru a nevypustil úvod. Škoda, mohlo to byť na špici zaujímavejšie.

Žilina - Spartak Trnava 0:0

V mrazivom počasí to už od úvodu vyzeralo na súboj domácej snahy a trnavskej bojovnosti. Na tribúnach nebolo o čom, tlieskanie a pokriky z domáceho "kotla" miestami vyrážali dych. Ak k tomu pripočítam Hodekov výkon a Flašikovej postup do druhého kola župvolieb, nie je sa čomu diviť, že som musel cez polčas hasiť sklamanie  svetoznámou žilinskou klobáskou. Nie na chrbáte, ako to tu bývalo zvykom, ale pekne na tácke. Vyhrať si nezaslúžil nikto, gól by nepadol ani do Silvestra. Na domácich bolo vidno snahu kombinovať a nebyť Janečkových zákrokov, možno by bol kocúr v trúbe. Ale naozaj len možno. Spartak by na zápasy vonku mohol cestovať na štyroch autách namiesto klubového autobusu, pretože striedania v posledných 5 minútach zbytočne kazia náhradníkom víkend.

Banská Bystrica - Dunajská Streda 5:1

Sobota bola v znamení malých volieb a zápasov, ktoré mnohým ľuďom nič nehovorili, ale odohrať sa aj tak museli. V Bystrici si ešte užívajú, kým môžu hrať na pomerne normálnom trávniku. Na jar to už bude o inom, a hlavne na inom. Na blate. Výsledol znie až zahanbujúco, ale všetko mohlo byť inak. Keby hostia zo svojho úvodného tlaku vyťažili viac ako 5 rohov, inkasovaný gól z prvej strely súpera, penaltu a červenú kartu pre brankára. A náklad bol na svete aj napriek, alebo možno vďaka, snahe Dunajskej nebetónovať.

Zlaté Moravce - Nitra 3:0

Južné derby, čítal som, že tradičné a prestížne. Určite bola aj dychovečka pri vstupe na štadión. Hostia si asi aj uliali pri dobrej muzike, lebo presne tak aj ich výkon vyzeral. Nitrička, láka ťa tá druhá ligička. Domáci jednoznačne dominovali, takže ak vo vašom okolí stavajú chalani z ViOnu cestu, chodník alebo most, v pondelok dostanú od šéfa určite voľno a dedlajn sa posunie.

Košice - Senica 3:1

Látal prebral Košice, ožil aj Novák. V sobotu si to odniesla Senica, ktorá ani zďaleka nepripomína to mužstvo, ktoré minulý rok bojovalo o titul a Európu. Napriek víťazstvu v derby Seničania boj o Záhorie zatiaľ s prehľadom prehrávajú. Ale aspoň v druhom polčase ukázali, že vedia hrať futbal. To viem aj ja, takže to asi skúsim v tej lige tiež.

Myjava - Trenčín 1:3

Hostia mali čo vracať hudecovcom za prehru doma v prvej runde ligy. V sobotu si nestihli ani vytiahnuť dresy z trenírok a prečesať ofiny a už prehrávali jenna nula. Zdravíčko! Ale išlo o veľa, išlo o tretie miesto v tabuľke. Obrat na 3:1 bol ale jednoznačne zaslúžený, Trenčania boli futbalovejší a kreatívnejší. Ale to je také prekvapivé, ako premiérova prezidentská kandidatúra.

Top

Návšteva v Ružomberku. 4600 divákov je vec, ktorú si už treba začať vážiť.

Flop

Andrej Hodek. Priznám sa, že doteraz neviem s akými úlohami ho kouč poslal na trávnik. Ak mal za 90 minút nastreliť protihráčovu ruku 40 metrov od brány a neskôr netrafiť bránu z troch metrov, tak bol perfektný. Ak mal hrať v útoku, tak sa automaticky stáva víťazom tejto kategórie.

Tréner kola

Radek Látal. Priznám sa, že keď ho Košičania ohlásili ako šéfa lavičky, bol som sprvoti skeptický ako slovinskí kajakári v reklame na Kosmodisk. Nová metla dobre metie, v tomto kole jednoznačne zdolala Senicu a vybojovala si titul Metla kola. Teda Tréner kola.

Zostava kola

Ružinský - Janečka, Teixeira, Bašista,Čögley - Van Kessel, Obročník, Viazanko, Milinkovič - Jurčo, Vittek

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár