10 Naj podľa TakUrčitee: Najpreceňovanejší futbalisti

19.11.2013 / Martin Petro
Victor Valdes je brankárom výberu Najpreceňovanejších. (photo: SITA/AP Photo/Emilio Morenatti)

Victor Valdes je brankárom výberu Najpreceňovanejších. / (photo: SITA/AP Photo/Emilio Morenatti)

Náš minulotýždňový článok z edície 10 NAJ (podceňovaní fotbalisti) je ako odhalené ňadro nádhernej ženy. Na pohľad príjemne hrejivý, vo svojej forme podmanivý. S nevyhnutným úsmevom ho hladíte očami a čas pri tom prestáva hrať svoju obligátnu úlohu. Ani si neuvedomíte a civíte naňho desať minút. Cítite pri tom čudné chvenie, ktoré spôsobuje bizarný mix uspokojenia a nenásytnosti. Podľahli ste, no chcete viac.

Je presne ako odhalené ňadro nádhernej ženy. Kým neuvidíte jeho súmerný protipól - druhý vnad, ktorý ho kompletizuje a odlišuje sa iba v detaile - tak vášmu životu bude chýbať rovnováha. My všetko napravíme a tento týždeň pre vás odhalíme jeho pár. To preto, aby chvenie prestalo a dominovala blažená satisfakcia. Ako sa totiž hovorí v krčmovom klišé, treba dať aj do druhej nohy.

Čaká vás článok o desiatich najpreceňovanejších a skôr než začneme, vyjasnime si jednu dôležitú vec. Hráči na zozname môj rešpekt majú. Minimálne za to, že sa dokázali predať. Presvedčiť svet o tom, že robím veci dobre, lepšie, než skutočne dokážem, je šikovnosť. Zarobiť si pri tom na nový barák, to už je umenie. Keby takáto schopnosť neexistovala, čo by robili umelci ako Kraus alebo Kuly?

Môže sa stať, že v rebríčku nájdete hráča, ktorého doma bozkávate na plagáte. Treba zachovať pokoj a nadhľad. Taký je život, a to sa proste stáva. Ako recituje Paťo, nikdy sa nezavďačíš všetkým. Názorov je mnoho a sú ako ženské zadky. Nie každý sa vám musí páčiť, no v princípe ste rád, že máte z čoho vyberať. Rešpekt je kľúčový a v tomto pôjdem rád príkladom. Ak teda natrafím na príbuzný rebríček a na čísle jedna v ňom bude Marián Šuchančok, môj idol, tak sa na autora neurazím. Poďme na vec.

10. Niklas Bendtner

V roku 2010 Nik povedal, že keby sme sa ho opýtali, či patrí medzi najlepších útočníkov na svete, povedal by áno. Uvedomoval si, že akurát potrebuje strieľať viacej gólov, pretože to je v skutočnosti to jediné, čo jeho hre chýba. Taká malá nepodstatná drobnosť. Kým tí najlepší búchajú v každej sezóne priemerne tých plus minús 30 (v PL je to trochu menej), tak jeho rekord je 11 zásahov v druhej anglickej. V prvej lige dal dodes najviac 9 gólov a dokopy vlastne iba 22. Najskôr bol problém v tom, že ho tréner staval na pravé krídlo, potom ho pribrzdila autonehoda, v ktorej rozsekal svoj Aston Martin.

Prečo ho Wenger dlho (2007-2010) tvrdohlavo staval do základu, prečo mu dal poslednú šancu až po 7 rokoch nulových výkonov (keď to, že je to iba priemerný hráč, bolo jasné už po prvej sezóne) a prečo ho až dodnes drží na výplatnej páske (s 50k týždenne), to jednoducho vôbec nechápem. Zrejme preto, že ho už asi nikto nechce. Juventus si opciu na hráča, ktorý sa u nich gólovo nepresadil ani raz, na počudovanie neuplatnil. Svoj posledný gól strelil hviezdny Niklas ešte v sezóne 2011/2012 na hosťovaní v Sunderlande.

Podobný prípad: Adebayor, Balotelli... a každý ďalší útočník, ktorý si myslí, že je najlepší na svete a pri tom nie je

9. Rio Ferdinand

Iste, označiť za preceňovaného hráča obranný pilier mužstva, ktoré s ním v zostave vyhralo 6 titulov v najťažšej lige sveta, to je na prvý pohľad nonsens. Ale ja to aj tak urobím. Keby som Ferdinanda našiel v jeho najlepších rokoch na zápase šiestej ligy v derby Hrubý Šúr verzus Čataj v zostave jedného z mužstiev, tak si myslím, že by sa jeho výnimočný drevorubačský talent stratil v poli s ostatnými. Je to na podobné prostredie správny genotyp a defaultnú grimasu má na dedinskú ligu dokonalú. Nebál by sa hlavičkovať, ochotne by sa kĺzal po zadku, ďaleko by odkopával, skvelo by sa orientoval v šestnástkových strkaniciach, ale presne to isté by robili aj ostatní. Je mi jasné, že Rio by predsa len trošku vynikal a rúbal drevo kvalitnejšie, ale aby si nejaký skaut po zápase povedal, že tak tento patrí do Anglicka, to asi nie. To by neodhalila ani Fergie s Mojzesom. 

U diablov bral 120k týždenne a jeho kráľovský plat ošúpali na polovicu až teraz, keď má 35 rokov a už ho nebaví trénovať. Chlapík bol v United tak precenený, že ho bolo nemožné predať. No a za tie peniaze, čo si pýta sám, ho už teraz ani nikto nechce, takže to dorúbe zrejme tam, kde je. Ak na niekom stojí a padá ich obrana, tak je to Vidič. Viac talentu než Rio má totiž dokonca aj jeho brat Anton, hrajúci teraz niekde v Turecku. 

Podobný prípad: Terry, Cahill, Lescott... a vlastne akýkoľvek ďalší anglický stredný obranca... + Mertesacker

8. Victor Valdes   

Nemôžem si pomôcť, ale Victor Valdes stojaci v bránke mi vždy evokuje hráča, ktorý za golmana práve iba zaskakuje, kým originál brankár je už s červenou kartou dole a mužstvo tri krát striedalo. Za tie roky sa chytať trochu naučil, takže ho už v bránke nechali a do poľa sa nevrátil. Neviem, možno nerozumiem brankárskemu remeslu, ale mám jednoducho pocit, že takto nechytá úplná špička. A do tej sa predsa jeho zamestnávateľ zaiste radí. Ak by stál medzi žrďami povedzme v Getafe, tak sa o ňom teraz celkom určite nebavíme, no už chytá 11 rokov za Barcelonu a ja celú dobu nerozumiem prečo, keď tucty lepších by našiel do katalánskej zostavy aj yahoo. Jeho priemernosť kamufluje 10 hráčov pred ním pomerne dobre, no raz za čas prídu zápasy, v ktorých sa to všetko odhalí. Mimoriadny golman by klub držal nad vodou aj vtedy, keď sa útočníkom nedarí a napríklad debakel 0-7 v semifinále LM by nikdy nepripustil. 

Podobný prípad: Julio Cesar, Steve Mandanda

7. Steven Gerrard

Opäť sa bude rúbať od živého, pretože aj Steven je pomerne populárny a viacerí súhlasiť nebudú. Nevadí. Nie je náhoda, že všetci títo hráči sú tak verní svojim klubom. Ani Steven Gerrard nikdy neprestúpi, veď nie je blázon. Kdekoľvek inde by už bol iba tieňom toho baróna, ktorým sa stal v Liverpoole. To je obecne syndróm väčšiny Angličanov; v domácej lige vyzerajú lepší, než skutočne sú a mimo svojho domova sú v prepočte poloviční. To vysvetľuje ich katastrofálne výsledky na záverečných turnajoch a obecne známy ostrovný syndróm slabých výsledkov u súpera, ktorý mierne zaplátavajú zahraniční hráči. 

Steven je dokonalý prototyp ostrovného hráča jediného klubu. Ešte dokonalejší ako Lampard. Pracovitý stredný záložník so skvelou strelou, pomalý a bez techniky. Dobrý v súbojoch, z ktorých nikdy neuhne a poctivý ako málokto. Vo výsledku je to jasný miláčik anglickej ligy, no tam to končí. Všade inde na svete by umrel na to, že kým sa otočí s loptou o 360 stupňov, tak obehne stredový kruh, pretože vie bežať iba na 8 svetových strán ako hráči v starších hrách od EA Sport. Celé je to v jeho podaní také upracované, silové a kŕčovité ako samotná hra Liverpoolu. Aj to je dôvod, pre ktorý sa pri rieke Mersey hovorí viac o minulosti ako o budúcnosti, a keď sa budúca sezóna predsa len spomenie, vždy sa o nej dá baviť už v decembri.

Podobný prípad: Lampard, Barry, Milner, Downing... a vlastne akýkoľvek ďalší anglický stredný záložník

6. Denilson

Keď kupujete Brazílca neovereného Európou, treba si dávať pozor. Aby to nedopadlo tak, že vykešujete milióny za chlapca, ktorému vyšiel jeden turnaj (v tomto prípade MS 1998, kde zopár krát predviedol Garinčovu kľučku) a on potom vlastne vôbec nevygeneruje také výkony, na aké ste odhadovali jeho potenciál. Prípad Denilson nech je učebnicovým príkladom. Od jeho účinkovania v Betise Sevilla, ktorý dal zaňho na tú dobu  rekordnú sumu 21 mega, sa sľubovalo mnoho. Ten prestup bol trochu šok, mnohí si klub s menom Betis všimli až vďaka tejto transferovej bombe. Denilson mal byť hviezdou ligy, mal sa z Betisu následne predať ďalej, mal byť najlepším hráčom na svete. Brazílec bol avšak ledva hviezdou vo svojom vlastnom klube. Za 7 sezón tam dal 13 ligových gólov, čo síce ako krídelník nemal priamo v popise práce, ale tak uznajte. Najdrahší hráč svete a ani dva góly na sezónu? Ako 28 ročný odišiel do Francúzska, kde ho trpeli rok. Potom Saudská Arábia, USA, späť  domov a na jeden zápas sa dokonca predal aj do Vietnamu. Je to jednoznačná jednotka prvej polovice nášho rebríčka.

Podobný prípad: Robinho, Julio Baptista... a vlastne každý Brazílec, pre ktorého bolo pôsobenie v Európe ako život v cudzej krajine

Najpreceňovanejšiu päťku nájdete na tomto mieste už zajtra. 

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár